REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 czerwca 2019, 14:29 komentarzy 1

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Jeszcze tydzień temu nic nie zapowiadało, że na Ursynowie zostanie zgłoszonych ponad 200 projektów do budżetu obywatelskiego. Co proponują mieszkańcy? Jest kilka stałych punktów, jak garażówki czy kino pod chmurką, ale są też pomysły ciekawe, oryginalne i... kontrowersyjne!

  Z opóźnieniem, w zmienionej formule i pod nową nazwą – Budżet Obywatelski ruszył w tym roku dopiero pod koniec maja. Do poniedziałku można było składać swoje pomysły. Mimo że początkowo projektów była zaledwie kilka, w ostatnich dniach ursynowscy społecznicy podkręcili tempo. Ostatecznie zgłosili ich ponad 200 - najwięcej w Warszawie.

  Wśród projektów znajdziemy kilka z kategorii "dziwne", ale też wiele merytorycznych i sensownych koncepcji. Poniżej przedstawiamy wybrane pomysły.

  Zielono mi!

  Aż 59 z 205 projektów została przypisana do kategorii „zieleń miejska”, a kolejnych 58 do „ochrony środowiska”, choć w wiele z występuje jednocześnie w obu tych obszarach, świadczy o tym, że jest to bardzo ważny temat w naszej dzielnicy.

  Mieszkańcy proponują zainstalowanie w kilkunastu miejscach ekologicznych kurtyn mgiełkowych, które obniżają znacząco temperaturę otoczenia. Utrzymane w podobnym nurcie są pomysły zielonych wiat przystankowych, zielonej ściany urzędu dzielnicy czy eko ekranów akustycznych przy ulicy Rosoła.

  fot. Urząd Miasta Siemiatycze

  Dwa z pomysłów przewidują przygotowanie przewodnika oraz warsztatów dla gospodarzy budynków i właścicieli nieruchomości, dotyczących energii słonecznej i wiatrowej (jak zamontować generatory na swoim budynku) oraz zazielenienia dachów bloków na Ursynowie.

  Dla pomysłodawców istotna jest także rola estetyczna zieleni, stąd propozycje utworzenia zieleńców na terenach bezpośrednio przy wejściach do stacji metra Ursynów oraz stacji Stokłosy czy zakup stu magnolii w kolorach Ursynowa.

  Bezpieczeństwo pieszych, komfort rowerzystów

  Projekty z kategorii „komunikacja i drogi” to aż 49 pozycji wśród zgłoszonych na Ursynowie. Dotyczą zarówno ścieżek rowerowych, jak i doświetlania czy budowy przejść dla pieszych.

  Pojawiają się wśród nich propozycje przebudowy drogi rowerowej wzdłuż alei Komisji Edukacji Narodowej na odcinku od Wąwozowej do Lasu Kabackiego, utworzenia ścieżki rowerowej z antysmogowym chodnikiem w okolicy SP 340 czy modernizacji drogi rowerowej pod wiaduktem przy Dolinie Służewieckiej oraz w północnej część Parku im. R. Kozłowskiego.

  Kontynuacji doczekał się projekt doświetlenia przejść dla pieszych na Ursynowie, którego wcześniejsza edycja zbiera pozytywne opinie zarówno wśród pieszych, jak i kierowców. W tej kategorii wyróżnia się projekt zakładający opracowanie w optymalnej wersji projektu i planu budowy węzła przesiadkowego przy Metrze Kabaty.

  Dla dużych i małych

  Na Ursynowie, także za sprawą budżetu obywatelskiego, odbywa się wiele bezpłatnych zajęć dla seniorów, ale także najmłodsi mieszkańcy nie są pomijani przez projektodawców. W tym roku w kategorii „edukacja” znalazło się 65 pomysłów, w "kulturze" – 31, a w "sporcie" – 49.

  Część projektów, jak „Jurajski Plac Zabaw – Niech dinozaury dalej cieszą dzieci. Modernizacja nawierzchni placu zabaw” czy liczne eko tory i labirynty sensoryczne, jest ukierunkowana na dzieci, ale inne mogą być ponadpokoleniowymi atrakcjami.

  Pomysłodawcy, wiedząc, że w tej edycji mogą wziąć na warsztat tylko grunty i obiekty miejskie, przedstawili kilka koncepcji zaaranżowania terenu wokół Ursynowskiego Centrum Kultury budowanego obok ratusza. Jedni proponują fontannę z miejscem do odpoczynku i integracji, inni plac zabaw.

  Może ze względu na panującą w okresie składania pomysłów upalną pogodę, wiele pomysłów zakłada pojawienie się wody w przestrzeni publicznej pod różnymi postaciami. Mieszkańcy proponują m.in. budowę tężni w parku Przy Bażantarni, akwarium morskiego i fontanny chodnikowej przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury.

  Stały punkt programu

  Są też pomysły-pewniaki, które od kilku lat goszczą w budżecie obywatelskim i mają niemal stuprocentowe szanse na wygraną. Przechodzą bezproblemowo weryfikację i zdobywają poparcie mieszkańców.

  Wśród tych projektów zajedziemy bezpłatne seanse filmowe dla wszystkich, kino pod chmurką i przedstawienia dla dzieci, a także koncerty w plenerze, garażówki, targi żywności czy potańcówki.

  Nie zabrakło również propozycji kolejnego muralu, tym razem jako kontynuacji serii powstającej na szybach wind przy stacjach metra. Mural poświęcony ma być popularnym, filmowym bohaterom "Czterdziestolatka" – portret Maliniaka i Karwowskiego miałby się pojawić przy stacji metra Ursynów.

  Ale... o co chodzi?

  Kilka projektów, zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty. Jedne chwytliwą nazwą, inne oryginalną treścią. Czy mają szansę na realizację? To najpierw sprawdzi miasto, a później zdecydują mieszkańcy.

  „Daj rzeczom drugie życie (za darmo) - stacjonarna wystawka” – tak brzmi nazwa projektu, który zakłada organizację trzy razy do roku wymiany niepotrzebnych rzeczy. Jedni zostawiają w wyznaczonym miejscu zbędne przedmioty czy meble, inni mogą bezpłatnie je zabrać.

  Chwytliwa nazwa „O rany!” kryje za sobą projekt przewidujący zorganizowanie 300 szkoleń z tamowania krwotoków oraz zamontowanie w 25 miejscach publicznych na terenie Ursynowa, skrzynek zawierających gotowe zestawy do tamowania krwotoków.

  Wśród projektów znalazł się też pomysł utworzenia nietypowego muralu na ratuszu - kopii słynnego muralu pokazującego bankierów grających w grę Monopol na tle protestujących ludzi, symbolów dolara i kominów fabrycznych.

  fot. mearone.com

  „Małe Zakopane latem i zimą - bezpłatne lodowiska i górki śnieżne dla całych rodzin na terenie Ursynowa. Korzystamy nawet jak śniegu i mrozu nie mamy!” - to propozycja instalacji w kilku miejscach na terenie Ursynowa bezpłatnych lodowisk i górek lodowych. Instalacje byłyby montowane czasowo, zarówno w okresie upałów, jak i porą zimową.

  Uwagę zwraca też międzyszkolna poradnia Stop Przemocy, która zakłada rotacyjne dyżury psychologa i negocjatora (prawnika) we wszystkich publicznych szkołach Ursynowa.

  Warto pamiętać, że zgłoszone projekty są obecnie w fazie oceniania, która potrwa od 11 czerwca do 8 sierpnia, i mogą nie trafić na listę zatwierdzonych pomysłów. Głosowanie odbędzie w dniach 6-23 września, a jego wyniki poznamy 3 października.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.3116 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020