REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 stycznia 2019, 08:08 komentarzy 8

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Na Ursynowie znajduje się 46 pomników przyrody. Czy dołączy do nich słynna wierzba z Wiolinowej? Takie rozwiązanie, zamiast wycinki, zaproponowała była radna Ewa Cygańska.

  Już planowano nasadzenie zastępcze. W miejscu starej wierzby przy Domu Sztuki na Wiolinowej miał pojawić się dorodny platan. Opinia dendrologa była jednoznaczna – drzewo jest chore i zagraża przechodniom.

  Wszystko zaczęło się pod koniec wakacji, kiedy okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się od spółdzielni "Jary" o planach ewentualnej wycinki chorej wierzby. Ówczesna radna Ewa Cygańska zapowiedziała, że zrobi wszystko co w jej mocy, aby nie dopuścić do wycięcia drzewa.

  Po kolejnych ekspertyzach, które początkowo zapowiadały rychłe i ostateczne rozwiązanie, nastąpił nagły zwrot akcji. Po pierwsze: urząd dzielnicy w pierwszej kolejności zalecił cięcia pielęgnacyjne oraz założenie specjalnych pasów. Po drugie okazało się, że Cygańska postanowiła zawalczyć o wierzbę w wyższej instancji.

  Drzewo zostało zgłoszone jako potencjalny pomnik przyrody. Pracownicy Biura Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy obejrzeli już „kandydatkę” i obecnie wszyscy zainteresowani czekają na decyzję. Dużo będzie zależało od tego, co jest zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

  - Istotne jest to, że wierzba przeszłaby w ręce miasta, które będzie o nią dbało. Nie wiem, czy to się uda, ale to ostatnia deska ratunku – mówi Ewa Cygańska i dodaje, że swojej strony zrobiła wszystko, co było możliwe.

  Prezes spółdzielni "Jary” Piotr Janowski mówi, że zostało już wysłane pismo do Biura Ochrony Środowiska wskazujące, że utworzenie pomnika przyrody w tym miejscu - zdaniem spółdzielni - jest niezgodne z planem miejscowym. Obecnie spółdzielnia czeka na decyzję BOŚ i informuje, że w związku z tym postępowanie ws. wycinki zostało zawieszone do czasu rozpoznania sprawy.

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~PPerez 8 ponad rok temuocena: 67% 

   Ewa Cygańska i wszystko jasne! Ciekawe czy wezmie odpowiedzialność cywilną za woje durne pomysły? tak się kończy pompowanie ego niespełnionej emerytki, katastrofa :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~.... 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Ciekawe ile jeszcze "pasjonujących" artykułów na temat 1 drzewa?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Surowieckiego 6 ponad rok temuocena: 50% 

   wierzba otoczona drutem, grafiti ZAKŁAD KARNY i zdewastowane baraki... brawo SMB Jary, piękna wizytówka

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MS 5 ponad rok temuocena: 60% 

   Drzewa mają właściwość fitoremediacyjne tzn. oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji takich jak np. pyły P10. Wycinajac drzewa nie zmniejszymy skutków smogu. Ta stara wierzba ma większe właściwości oczyszczające niż proponowane do posadzenia nowe drzewo, które będzie potrzebowało kilkudziesieciu lat aby oczyszczać powietrze tak jak teraz ta wierzba. Niektórym ludziom przeszkadzają liście bo trzeba posprzątać- to jest śmieszne. Sprzątając liście pozbywamy się zanieczyszczeń zmagazynowanych w liściach

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W.L. 4 ponad rok temuocena: 75% 

   Tu nie chodzi o wierzbę a nalerzało by się przyjrzeć prezesowi, zarządowi i całej radzie nadzorczej wystarczy porozmawiać z ludźmi nie z podstawionymi klakierami prezesa gdzie za parę lat nie będzie czego zbierać po tej spółdzielni JEDNE WIELKIE KUMOTERSTWO BAŁAGAN WIELKA DWUZNACZNOŚĆ .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 3 ponad rok temuocena: 67% 

   Bardzo ciekawe, można poprosić o jakieś konkrety?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~CiociaKlocia 2 ponad rok temuocena: 100% 

   "Najstarsza wierzba biała w Polsce ( wg C. Pacyniaka „Najstarsze drzewa w Polsce”) rośnie w Jeleniej Górze – Sobieszowie, na posesji przy ulicy Żabia 7.Jej wiek w 1984 r C. Pacyniak ocenił na 164 lata, więc w 2012 roku wiek omawianej wierzby wynosi 192 lata." - i jest to pomnik przyrody.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr53 1 ponad rok temuocena: 50% 

   Wierzba nie jest drzewem długowiecznym co dyskwalifikuje ją jako pomnik przyrody. Pani Ewa powinna zająć się czymś, na czym się zna, bo ratowanie drzewa, które umiera śmiercią naturalną jest bez sensu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5087 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023