REKLAMAA1 Pizzeria105  13.11.2021 - 12.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Miały pomóc odbudować populację jaskółek na Ursynowie, a świecą pustkami. Czy dwie wieże dla oknówek to pieniądze wyrzucone w błoto? Zdaniem autorów projektu nie. Na efekt trzeba po prostu poczekać.

  Wieże dla jaskółek – a dokładnie oknówek – to jeden ze zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego. Dwie konstrukcje warte łącznie ok. 100 tys. zł stanęły w parku im. Jana Pawła II oraz parku Polskich Wynalazców pod koniec zeszłego roku. I tak minęła zima, wiosna, lato, a teraz mamy jesień. A oknówek, które zamieszkałyby w wieżach, brak.

  - Nie widziałem, żeby zadomowiły się tu jakieś ptaki. Słychać było tylko ten dźwięk, który brzmiał, jakby tam mieszkały. Może ta wieża po prostu jest w złym miejscu? Stoi akurat tu, gdzie krzyżują się ścieżki, biegają psy. Albo może być za niska. Z moich obserwacji wynika, że tutaj jaskółki latają dużo wyżej – stwierdza pan Anton, mieszkaniec okolic Psiej Górki.

  Trochę lepiej wygląda to w parku im. Jana Pawła II. - Widziałam tutaj na wiosnę jaskółki. Trzeba pamiętać, że to nie jest tak, że te ptaki od razu zasiedlą tę wieżę. One same wybierają sobie miejsce. Kiedyś na działce zawiesiłam budkę dla jaskółek i żadna się w niej nie zasiedliła – zauważa pani Danuta.

  Podobnego zdania jest współautorka projektu i ornitolog z zamiłowania Hanna Żelichowska. Według mieszkanki Ursynowa brak ptaków w wieżach nie oznacza, że ich budowa była błędem. Podobne konstrukcje z powodzeniem sprawdzają się np. w Niemczech i to tylko kwestia czasu, jak zaczną u nas.

  - Wieże stoją w miejscach, gdzie już wcześniej istniały kolonie oknówek. Możliwe, że w tym roku przyleciały i jeszcze nie zaufały konstrukcjom na tyle, by w nich zamieszkać. Mogą minąć nawet 2-3 lata, zanim się przekonają. Trzeba cierpliwie poczekać – mówi współautorka projektu.

  Gorszy rok dla ptaków

  Poza tym – jak zauważa Żelichowska – ten rok był dla owadożernych ptaków gorszy niż poprzednie lata. Owadów było mniej, wobec czego zmniejszyła się populacja tych skrzydlatych zwierząt. Ale gdy sytuacja już się poprawi, oknówki będą miały gotowe schronienie. I to z pożytkiem dla mieszkańców, którym projekt nadal bardzo się podoba.

  - Jeśli rzeczywiście te jaskółki się tutaj sprowadzą, to jak dla mnie mogłoby tu stanąć 10 takich wież – stwierdza pan Anton. - To świetny pomysł, zwłaszcza że obok znajduje się tablica informacyjna. Tylko kwestia tego, żeby dorośli zainteresowali nią swoje dzieci. Takie projekty są potrzebne ptakom, bo ostatnio robili niedaleko remont elewacji i pozalepiali im dziuple – dodaje pani Danuta.

  To właśnie brak odpowiednich miejsc na gniazda był głównym powodem, dla którego powstał projekt. Wiele osób niszczy naturalne czarki, które oknówki zakładają pod oknami. W ich odbudowie nie pomagają coraz cieplejsze lata – ziemia jest za sucha, by ulepić z niej gniazdo. Ale nawet gdyby oknówkom nie spodobały się sztuczne czarki, to jeszcze nic straconego. Bez problemu zmieszczą się w nich inne jaskółki, wróble czy mazurki.

  - Nie wiem, jak to dokładnie wygląda w parku Polskich Wynalazców, ale w wieży w parku im. Jana Pawła II, którą obserwuję częściej, zadomowiły się dwie pary mazurków. Widziałam również, jak karmią młode – przekonuje Żelichowska.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

  • 26
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Odleciały 7 miesiąc temuocena: 100% 

   Przecież wrzesień i październik to czas, kiedy większość ptaków z tych wież odlatuje do ciepłych krajów Także ocenianie teraz czy budowa budek miała sens jest raczej...bez sensu

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Orbitrek 6 miesiąc temuocena: 100% 

   Ale to są jaskółki onkowki a nie wiezowki.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator z Na Skraju 5 miesiąc temuocena: 32% 

   Osoby, które były autorami tego projektu protestowały przeciwko naturalnemu placowi zabaw w Parku Polskich Wynalazców. Pytanie do nich, ile betonu wylano na tę wieżę?! Czysta hipokryzja!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 4 miesiąc temuocena: 56% 

   Zgłaszam nowy projekt do budżetu obywatelskiego. "Urządzenie hotelu dla owadów w niezamieszkałej wieży dla jaskółek" koszt 500 000 plz.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 3 miesiąc temuocena: 48% 

   Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Ursynów to bogata dzielnica skoro ciągle wydawane są pieniądze na takie bzdety.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cik 2 miesiąc temuocena: 55% 

   Mieszkańcy wybrali ta realizację spośród wielu pomysłów. W tym roku np. nie zostaly wybrane w głosowaniu doświetlania przejść dla pieszych i modernizacja oświetlenia na takich ulicach jak Cynamonowa, Nugat czy Lanciego. Ale to mieszkańcy głosują i wybierają potrzebne ich zdaniem pomysły.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 1 miesiąc temu

   Czyli przeczytałeś artykuł, ale nic nie zrozumiałeś. Dzięki za info.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3415 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021