REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lutego 2020, 11:59 komentarzy 4

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Łączna wysokość, na jaką opiewają długi Polaków, na koniec III kwartału 2019 roku wyniosła niemal 79 mld zł[1], a skala tego problemu powiększa się z roku na rok. Jesteś jedną z osób, które mają zaległości finansowe? W takim razie sprawdź, jak może wyglądać windykacja wierzytelności. Podstawowe dwie opcje to windykacja polubowna oraz sądowa. Oto najważniejsze różnice między nimi. Poznaj je i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.

  Czym jest polubowna windykacja wierzytelności?

  Windykacja wierzytelności jest procesem, w którym wierzyciel podejmuje próbę odzyskania należnych mu środków, wykorzystując w tym celu różne narzędzia. Windykacja polubowna jest jego pierwszym etapem.

  Zgodnie z nazwą, polubowne próby podejmowane przez wierzyciela dążą do podpisania z osobą zadłużoną ugody – tak, aby sprawę rozwiązać bez kierowania jej do sądu, a następnie do komornika.

  Ten tryb postępowania jest dla dłużnika szczególnie korzystny, ponieważ można wówczas:

  • podjąć próbę rozłożenia zobowiązania na nowe, dopasowane do możliwości osoby zadłużonej, raty;
  • uniknąć dodatkowych kosztów związanych z długiem – np. opłat sądowych i komorniczych. Jedyne dodatkowe wydatki czekają wówczas w związku z naliczaniem odsetek od nieterminowej płatności;;
  • uniknąć narażania się na nieprzyjemności związane z pozwem sądowym czy wizytą komornika;
  • spłacić zobowiązanie bez stresu.

  Jak z niego skorzystać? Najprościej – reagując na pierwsze wezwania do zapłaty otrzymane od wierzyciela czy firmy windykacyjnej, której jesteś klientem. Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić całej kwoty jednorazowo – zadzwoń lub napisz, aby uzgodnić inne, dogodne dla Ciebie warunki spłaty.

  Na czym polega windykacja sądowa?

  Na windykację sądową wierzyciel decyduje się najczęściej wówczas, gdy próby porozumienia się z osobą zadłużoną zakończyły się fiaskiem. Dzieje się tak np. wtedy, kiedy dłużnik nie reaguje na kolejne podejmowane próby kontaktu i unika rozmowy.

  W takim przypadku wierzyciel występuje na drogę prawną, a zatem przygotowuje pozew do sądu o zapłatę. W efekcie odbywa się rozprawa, a sąd, po uznaniu winy pozwanego, wydaje nakaz zapłaty.

  Kiedy nakaz zapłaty zostanie opatrzony klauzulą wykonalności, wierzyciel może zgłosić się do komornika sądowego z wnioskiem o wszczęcie przymusowej egzekucji komorniczej. Może ona zostać przeprowadzona np. w formie zajęcia konta dłużnika, jego świadczenia rentowo-emerytalnego czy majątku.

  Jak wygląda windykacja wierzytelności w firmach windykacyjnych?

  Warto wiedzieć, że firmy windykacyjne, takie jak np. Ultimo, działają przede wszystkim na etapie polubownego kontaktu z osobą zadłużoną. Dlatego warto zdecydować się na podjęcie współpracy z tym podmiotem – może to doprowadzić do ugodowego zakończenia sprawy długu.

  W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj  pismo, które otrzymałeś i skontaktuj się z firmą windykacyjną w najwygodniejszy dla siebie sposób. Możesz np. zadzwonić albo korzystać z portalu obsługi klienta on-line, gdzie w kilka chwil sprawdzisz swój stan zadłużenia, rozłożysz dług na niewielkie raty i zatwierdzisz nowe, korzystne warunki spłaty.

  Jak zatem widać, polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia opłaca się znacznie bardziej niż sądowa windykacja wierzytelności. Warto zatem skorzystać z tej szansy, gdy tylko jest to możliwe.

  [1] https://media.bik.pl/publikacje/read/472559/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-listopad-2019 

  Artykuł załadowany: 0.2103 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020