REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 marca 2017, 15:24 komentarzy 20

  (SK)

  Wojewoda wezwał ursynowskich radnych do podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnemu Piotrowi Karczewskiego z Platformy Obywatelskiej, szefowi "Bazarku na Dołku". Karczewski nie zgadza się z wnioskiem. - To skandal i polityczna gra - odpowiada na zarzuty.

  Piotr Karczewski to dzielnicowy radny PO. Do samorządu dostał się z hasłem ratowania "Bazarku na Dołku" - od lat jest prezesem stowarzyszenia kupców, które prowadzi to popularne na Ursynowie targowisko. Bazarek działa przy Płaskowickiej, na terenie w więkzości należącym do skarbu państwa i administrowanym przez Zarząd Dróg Miejskich. Kupcy dzierżawią go od ZDM. Tylko jedna działka od niedawna należy do miasta, i ona właśnie jest przyczyną kłopotów radnego. 

  W ostatni piątek do urzędu dzielnicy wpłynęło pismo wojewody wzywające radnych z Ursynowa do wygaszenia mandatu Karczewskiego. Powód? 

  Naruszenie ustawowego zakazu łączenia funkcji radnego z wykonywanej określonych w odrębnych przepisach funkcji i działalności - czytamy w wezwaniu wojewody. Chodzi o łamanie przepisów antykorupcyjnych, zawartych w ustawie o samorządzie gminnym. Zgodnie z nimi radnemu nie wolno prowadzić działalność gospodarczej na majątku miasta.

  Karczewskiemu już w 2015 roku zarzucali to lokalni działacze ze stowarzyszenia "Nasz Ursynów", którzy zaangażowali się w obronę mieszkańców ul. Polaka przed przeniesieniem bazarku na pętlę autobosową pod ich oknami.

  - Piotr Karczewski będąc jednocześnie prezesem stowarzyszenia kupców i radnym dzielnicy, pozostaje w permanentnym konflikcie interesu: zarządza działalnością gospodarczą wykorzystując do tego mienie komunalne m. st. Warszawy. Aktualnie zabiega on także - na czas budowy tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy - o nową lokalizację dla „Bazarku na Dołku”. Będąc członkiem koalicji rządzącej Ursynowem może on wywierać wpływ na zarząd dzielnicy, by ten wydawał korzystne dla jego działalności gospodarczej decyzje - mówi Piotr Skubiszewski z "Otwartego Ursynowa".

  Skubiszewski odszedł z "NU", gdy okazało się, że za jego plecami władze stowarzyszenia rozmawiają na temat koalicji z PiS oraz Karczewskim, rzekomo oferując mu "odpuszczenie" sprawy bazarku i zgodę na przenosiny na pętlę przy Polaka.

  Wojewoda z PO: "Nie ma sprawy". Wojewoda z PiS: "Wygasić mandat"

  Sprawę Karczewskiego pod kątem łamania ustawy samorządowej badał już wojewoda Jacek Kozłowski z PO w 2015 roku, ale nie stwierdził naruszenia prawa. Po wyborach zmienił się wojewoda (został nim Zdzisław Sipiera z PiS) i nastąpił zwrot w sprawie. Wojewoda dwa razy wzywał przewodniczącą ursynowskiej Rady Dzielnicy do wszczęcia procedury wygaszania mandatu. Ta po wielu miesiącach zwlekania wysłała do Karczewskego pismo o wyjaśnienia. Karczewski ostatecznie nie odniósł się do zarzutów.

  Wojewoda po raz kolejny przypomniał więc Radzie Dzielnicy o tym, że powinna wygasić mandat radnemu. Ma na to 30 dni. Zarzut jest ten sam: wykorzystywanie działki komunalnej (należącej do miasta) w działalności gospodarczej radnego, czego zakazuje artykuł 24f ustawy o samorządzie gminnym.

  Radny Karczewski twierdzi, że zarzuty wojewody są absurdalne. - To oznaczałoby, że prawo działa wstecz. Gdy zostawałem radnym ta działka nie była komunalna - odpiera radny.

  Miasto przez 17 lat starało się o przejęcie działki w pasie drogowym ulicy Płaskowickiej, na której stoją pawilony handlowe. W sierpniu 2016 roku wojewoda przekazał ją miastu z datą wsteczną - z dniem 1 stycznia 1999 roku. Zdaniem radnego Karczewskiego działka mogła zostać celowo przekazana, by "znaleźć na niego paragraf". 

  - Wszystkie orzeczenia sądowe w takich sprawach są po mojej stronie. Będę wykorzystywał wszelkie środki prawne w tej sprawie. Nie może być tak, że jak komuś nie pasuje jeden z radnych to przekazuje się działkę i można się radnego pozbyć - mówi Karczewski. Dodaje, że od czerwca na tej działce i tak będzie prowadzona budowa POW a bazarku tam nie będzie. 

  Jak się dowiedzieliśmy, nad uchwałą o wygaszeniu mandatu ursynowscy radni mają głosować już na najbliższej sesji 4 kwietnia. Jeśli koalicja rządząca Ursynowem, w skład której wchodzi również Karczewski, jej nie przyjmie, decyzję podejmie - zamiast radnych - wojewoda.

  - Zgodnie z prawem jako pierwsza działania w tej sprawie powinna podjąć dzielnica m. st. Warszawy. W przypadku braku podjęcia kroków prawnych przez samorząd, wojewoda będzie mógł stosownie zareagować - mówi Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody. 

  Jeśli Karczewski będzie się odwoływał do sądu - co zapowiada - pozostanie radnym do czasu uprawomocnienia się wyroków. Jeśli straci mandat, na jego miejsce wejdzie Marek Wiernik, znany dziennikarz muzyczny "Radia dla Ciebie", który był już radnym w poprzedniej kadencji. W 2014 roku startował z list PO. 

  PISMO WOJEWODY DO RADY DZIELNICY

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Artur 20 ponad rok temuocena: 100% 

   CBA proszę o zajęcie się tą sprawą!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kalo 19 ponad rok temuocena: 100% 

   Maja, Misia, Matrix - strasznie dużo nicków sobie wymyśliłeś Piotrze Skubiszewski :D

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SPOŁEM 18 ponad rok temuocena: 86% 

   Coś mało jadu wylewacie na Bogu Ducha winnego radnego P. Karczewskiego. Czy to znaczy, że nie jesteście przekonani o Jego winie ? No dalej plujcie i szczekajcie na człowieka, który coś osiągnął ciężką pracą ! Pewnie i tak wszystko wiecie lepiej ... co komu i ile ukradł, kogo przekupił, skorumpował i za ile. Możecie drogie dzieci z Obdartego Ursynowa i z PiSu ucałować Pana Karczewskiego w pąk ust. Ani wojewoda, ani sąd nie zakończą tematu (z góry wygranego przez p. Karczewskiego) przed końcem kadencji. Bazarek będzie na Polaka, bo to postanowione ... jedyne dlaczego jeszcze bazarku tam nie ma - to tarcia wewnętrzne w PO i próba wywierania nacisku na radnego Karczewskiego przez PO i przystawkę: PU i TJO. Koalicja (jeszcze) rządząca na Ursynowie po wyjściu z niej IMU (rezygnacja p. Matyjasiaka - jak rozumiem przypieczętowała fakty od dawna znane) wisi jedynie na głosie p. Kraczewskiego i co ? Szach-mat słoiki. Proszę się 3-mać Panie radny Karczewski wielu mieszkańców Pana popiera !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Goździkowa 17 ponad rok temuocena: 22% 

   śmieszny słowotok

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Goździkowa 16 ponad rok temuocena: 13% 

   chyba błąd w tytule? "Karczewski to skandal" powinno być odwrotnie: "Skandal to Karczewski" ?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maja 15 ponad rok temuocena: 37% 

   No wreszcie.... Brawo wojewoda.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 44 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misia 14 ponad rok temuocena: 37% 

   Skandal i polityczną gra to to co robi radny- przes Karczewski, burmistrz Kępa i Przewodnicząca Jurczyńska.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 44 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fanusia 13 ponad rok temuocena: 100% 

   Tak to prawda. Wypowiedź SPOŁEM jest tego dowodem. Towarzystwo wzajemnej adoracji, gdzie w tym mieszkańcy, gdzie dobro przepięknej dzielnicy. Nie ma, prywata i nienawiść zaślepia wszystko.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Matrix 12 ponad rok temuocena: 39% 

   Facet został radnym by załatwić sobie dobrą lokalizację dla bazaru. Żenujące.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 45 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysiek 11 ponad rok temuocena: 36% 

   Wstyd mi za PO. Nic dziwnego, że PO przegrała z PiS. PO straciła twarz.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 48 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kicia Polaka 10 ponad rok temuocena: 36% 

   Brawo. Dlaczego tak późno.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 47 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jagoda 9 ponad rok temuocena: 33% 

   Karczewski złóż ten mandat i przestań kompromitować siebie i swoją pożal się boże partie mniejszych i większych cwaniaczków.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 50 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lolek 8 ponad rok temuocena: 30% 

   no to koleżeństwo z PO wygasi teraz mandat (nie)swojemu radnemu, który ponoć jeszcze nie tak dawno próbował budować koalicję z PiS i NU. PO chyba nie będzie miało litości wobec radnego skoro on nie za bardzo ich lubi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 48 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ola 7 ponad rok temuocena: 31% 

   Nie głosowałam na PiS, ale w wyborach lokalnych chyba zagłosuję. Nareszcie ktoś robi porządek z prywatą i łamaniem prawa. Jak to możliwe, żeby radny dzielnicy głosował w sprawie swojego prywatnego biznesu?!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 47 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynka 6 ponad rok temuocena: 12% 

   Będzie następna prywata i łamanie prawa. Tak jak w poprzedniej kadencji, gdy rządził PIS. Władza deprawuje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 44 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 5 ponad rok temuocena: 41% 

   Nareszcie!!! panie Karczewski do widzenia!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 49 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kalo 4 ponad rok temuocena: 66% 

   Jak można coś przekazać "z datą wsteczną"? To jakby kupić samochód, którym kto inny jeździł, ale teraz każe ci za ten czas zapłacić OC i naprawy. Ten wojewoda to porażka.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 50 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ola 3 ponad rok temuocena: 32% 

   Nie wiem, jak można przekazać coś z datą wsteczną, ale sam fakt, że radny Karczewski nie jest wyłączony z głosowań dotyczących jego prywatnej działalności, jest skandalem. Do kogo należy działka, to sprawa drugorzędna.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 22 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~arek 2 ponad rok temuocena: 85% 

   Ola problem z logiką Twojej wypowiedzi polega na tym, że żadnego głosowania rady w sprawach "prywatnej działalności radnego" nie było, a bazarek jest potrzebny tysiącom mieszkańców Ursynowa

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 33 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Goździkowa 1 ponad rok temuocena: 13% 

   tak "arku", tysiące mieszkańców Ursynowa są prezesami bazarku. To logiczne

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4744 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021