REKLAMAA1 UNILINK 16.06.2021 - 22.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 maja 2021, 13:10 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Od nocy z piątku na sobotę wracają nocme kursy metra. ZTM zawiesił je pod koniec listopada, gdy z powodu pandemii liczba pasażerów znacznie spadła. Od 17 maja wracają też powszednie rozkłady tramwajów sprzed epidemii koronawirusa.

  Wraz z luzowaniem obostrzeń związanych z Covid-19 do normalnego rytmu wraca komunikacja miejska. Mocno poobijana przez spadającą liczbę pasażerów. Pod koniec listopada 2020 roku zawieszono kursowanie nocnego metra - w piątki i soboty kursowało tak jak w dni powszednie czyli do północy.

  W pierwszy weekend obowiązywania tzw. żółtej strefy w Warszawie - czyli od 10 października  podróżujących metrem w godzinach 00:00-03:00 było o prawie 3,5 tys. mniej niż w weekend poprzedzający. Pierwszy weekend strefy czerwonej od 24 października to z kolei spadek o prawie 8 tys. osób niż przed obostrzeniami. Mniejsza liczba pasażerów była nie tylko problemem weekendowym.

  - Metro przewoziło w dni powszednie ok. 35-37 proc. liczby pasażerów sprzed epidemii - mówił nam wówczas Tomasz Kunert, rzecznik ZTM.

  Powrót nocnych kursów!

  Wraz z łagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią transport publiczny dostosowuje się do zmian. Liczba pasażerów wciąż jest niższa niż przed pandemią, ale ustabilizowała się, a nawet rośnie. 

  - Od najbliższego weekendu nocne kursy metra wracają - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

  Nocne pociągi wyjadą na tory w najbliższy weekend, w nocy z 14 na 15 maja. Pasażerów będą woziły z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele. To w sumie ponad 30 kursów na każdej linii wykonywanych od północy do ok. godz. 3 rano.

  Kolejne zmiany w komunikacji wprowadzone od poniedziałku 17 maja i będą dotyczyły tramwajów. Do swoich podstawowych rozkładów jazdy wrócą składy tzw. linii magistralnych, czyli najważniejszych dla stolicy. Tramwaje linii: 1, 2, 9, 17 (wraz z linią 41) i 33 podjadą na przystanki co cztery minuty w szczycie, a poza szczytem – co sześć. Tramwaje linii zwykłych: 3, 4, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31 i 35 zabiorą pasażerów odpowiednio co osiem i 12 minut. Od 17 maja podstawowe rozkłady jazdy w dni powszednie wrócą także dla autobusów linii: 133, 135 i 522. 

  Więcej pasażeróww pojazdach

  Od 15 maja zmienią się także ograniczenia w liczbie pasażerów. W pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc – siedzących i stojących – w pojeździe. Połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

  Co to oznacza? Do autobusu przegubowego, czyli najdłuższego 18-metrowego będzie mogło wsiąść, w zależności od typu pojazdu, 65-90 osób; autobus 12-metrowy zabierze 35-58 osób. Skład tramwajowy, także w zależności od typu, przewiezie od 66 do 127 pasażerów. Pociąg metra zabierze ok. 600-750 pasażerów.

  - Przy każdych drzwiach będą informacje z podaną maksymalną liczbą osób jaka może podróżować tym konkretnym pojazdem - poinformował ZTM.

  W komunikacji miejskiej nadal trzeba będzie zakrywać maseczką usta i nos oraz zachowywać odpowiedni dystans. W dalszym ciągu pierwsze drzwi pojazdów pozostają zamknięte, a przednia część pozostanie oddzielona, aby zachować należyty odstęp od kabiny prowadzącego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Irfy 3 miesiąc temuocena: 22% 

   Nawet nie wiedziałem, że je zawiesili. Ale w zasadzie takie "zawieszenie" wpisuje się w obowiązującą logikę. No bo przecież wiadomo, że w środku nocy, jak jeździ w porywach trzy osoby na wagon, ten wirus dostaje takiej wścieklicy, że nawet te wagony blaszane by pozarażał. Nie to, co w godzinach szczytu, kiedy łagodnieje. Stąd to odwołanie nocnych kursów. Aż strach pomyśleć co by było, jakby takie metro mogło wjechać w nocy do lasu! Pandemia byłaby taka, że nawet grzyby by nie wyrosły!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Że co? 2 miesiąc temuocena: 83% 

   Kursy były odwołane nie z powodu wirusa tylko z powodu spadku zainteresowania komunikacją miejską w czasie pandemii oraz oszczędności związanych z kryzysem wywołanym pandemią...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Że jajco 1 miesiąc temuocena: 0% 

   Niektorzy ludzie w nocy tez pracuja i jakos trzeba do domu wrocic. Zwlaszcza w sytuacji, gdy miasto promuje przesiadanie sie do komumikacji miejskiej a platne parkowanie nie zoatało zawieszone. Metro nie jest tylko po to, zebys se narąbany mial jak wrócic z imprezy na paletach na bankowym.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4227 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021