Zamknij

Wreszcie ruszyła budowa chodnika przy Kopie Cwila. Skorzystają też rowerzyści

10:39, 21.09.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 18:02, 21.09.2018
Skomentuj MSO MSO

Ruszyła budowa ścieżki pieszej wzdłuż drogi rowerowej u podnóża Kopy Cwila. Nareszcie piesi na równych prawach z rowerzystami, będą mogli poruszać się po parku. Tylko dlaczego tyle to trwało?

Propozycja budowy ścieżki pieszej wzdłuż drogi rowerowej biegnącej przez park. im. Romana Kozłowskiego, zwyciężyła w lipcu 2016 r. w głosowaniu budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Istniejąca ścieżka rowerowa cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród rowerzystów, ale także wśród spacerowiczów, rodziców z wózkami czy biegaczy.

W związku z dużym natężeniem ruchu o kolizję tu nie trudno. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez budowę ścieżki pieszej wzdłuż ścieżki rowerowej oraz wymianę nawierzchni na ścieżce rowerowej.

 - Jako rowerzystka zawsze musiałam uważać na pieszych i mamy z wózkami. A jako spacerowicz, a później również mama z wózkiem, no cóż – sama czasem z tej ścieżki korzystałam – tłumaczy Anna Szczepaniec, autorka projektu.

Na jej pomysł zagłosowało ponad 1.300 osób. Projekt zakłada powstanie ścieżki pieszej, o łącznej długości ok. 550 m, która ma się składać z dwóch odcinków: od przejścia pod ul. Surowieckiego, przez Park im. R. Kozłowskiego do przejścia pod trasą Dolina Służewiecka i od przejścia pod trasą Dolina Służewiecka do „spotkania” z istniejącą ścieżką pieszo-rowerową.

Druga część projektu, zaproponowana przez urzędników, zakłada wymianę nawierzchni na asfaltową na odcinku ok. 400 m biegnącym przez Park Kozłowskiego.

To co istotne w projekcie to nacisk na bezpieczeństwo – pani Anna wyraźnie zaznaczyła konieczność zachowania odstępu np. poprzez pas zielonej trawy pomiędzy ścieżkami, a bezpośredni styk ścieżek tylko w miejscach, w których teren jest zbyt wąski (np. rosnące drzewa).

W praktyce okazało się, że wybudowanie niedługiego odcinka, to nie lada problem. W pierwszym postępowaniu przetargowym nie wyłoniono wykonawcy dokumentacji projektowej ze względu na brak ofert. Podczas kolejnego przetargu wpłynęła jedna oferta, podpisano umowę z wykonawcą.

Następnie rozpoczęto poszukiwania wykonawcy prac budowlanych, ale wszystkie zgłoszone oferty przewyższały wartość kosztorysu, dopiero przetarg powtórzony w 2018 roku wyłonił wykonawcę. Prace właśnie ruszyły.

Ścieżka z kostki jest już rozmontowywana, jej miejsce ma zająć asfalt. Koparki szykują teren pod chodnik o trzech metrach szerokości. - Mamy termin do końca listopada, ale powinniśmy skończyć wcześniej – zapewnia szef ekipy budowlanej.

[ZT]11921[/ZT]

[ZT]11598[/ZT]

[ZT]11165[/ZT]

[ZT]12010[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

SamwellSamwell

7 1

No w końcu! Ciekawe jak rozwiążą to dziwaczne rondo/skrzyżowanie przy wiadukcie Dolinki Służewieckiej, bo to jakiś węzeł gordyjski jest. No i wypadałoby połączyć ścieżkę i chodnik z tym od strony wyścigów. 14:37, 21.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PieszyPieszy

2 0

A wiadomo co z chodnikiem za wiaduktem? 17:05, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

No i panowie mając termin do końca listopada postanowili ponad miesiąc temu zostawić rozgrzebaną robotę i zająć się czymś innym. Teraz pogoda uniemożliwia kładzenie asfaltu a rowerzyści niech sobie objeżdżają park chodnikami albo jezdnią aż do wiosny. 17:36, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%