REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 września 2019, 15:45 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Stołeczni policjanci zatrzymali jednego z członków grupy trudniącej się oszukiwaniem metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Sprawcy dokonali kilkunastu wyłudzeń na terenie całej Warszawy. Tylko w trzech takich ostatnich przypadkach ofiary straciły aż ćwierć miliona złotych!

  Schemat jest zawsze taki sam. Przestępcy dzwonią do wcześniej wytypowanych ofiar, podając się za policjanta i proszą o pomoc, na przykład w ujęciu gangu przestępców bankowych. Podają się też za wnuczka lub innego członka rodziny i wzbudzając lęk o bliskiego, żądają dużej sumy pieniędzy. Nieświadomi zagrożenia seniorzy idą do banku, wypłacają oszczędności często całego życia albo biorą kredyty i przekazują je w dobrej wierze ludziom, których złych zamiarów się nie spodziewają.

  Tak było także w tym przypadku. Dobrze zorganizowana grupa, składająca się z tzw. werbowników, odbieraków i kurierów, oszukiwała starszych ludzi. Troje z nich poniosło straty sięgające 250 tysięcy złotych.

  - Zatrzymany 37-latek usłyszał trzy zarzuty, przyznał się do ich popełnienia ale odmówił złożenia wyjaśnień. Tłumaczył, że nie był jedyną osobą w tym procederze. W trakcie przeszukania jego mieszkania, policjanci znaleźli kilka telefonów wraz z kartami sim, używanymi do przestępstw, ubrania w których odbierał pieniądze od pokrzywdzonych oraz potwierdzenie przelania kwoty 26 tysięcy złotych na konto członka rodziny - mówi sierż. sztab. Karol Gruda z mokotowskiej komendy policji.

  Prokurator zadecydował o objęciu podejrzanego policyjnym dozorem, a jednocześnie wydał postanowienie o zablokowaniu środków na koncie, które mogą posłużyć do pokrycia przyszłych roszczeń pokrzywdzonych. Grozi mu do 8 lat więzienia.

  Jak uczulać seniorów na zagrożenia?

  Co jakiś czas powinniśmy porozmawiać z seniorami w naszej rodzinie na temat metod stosowanych przez oszustów.  Policja radzi, by przekazać seniorowi następujące informacje:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

  W Komendzie Stołeczna Policji działa specjalna infomlinia dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Na sygnały policjanci czekają przez całą dobę pod numerem: (22) 603 32 22.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 10
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ES 2 10 miesięcy temu

   Dzwoniłam na podany nr tel. po próbie oszustwa "na funkcjonariusza CBŚ" w środku dnia roboczego - nikt nie odbierał!!! Po co zachęcać do zgłaszania takich zdarzeń policji, skoro nikt nie obsługuje tej linii? Napisałam e-mail i po 2 dniach oddzwonił do mnie policjant, żeby poinformować, że przekaże sprawę do odpowiedniej komórki, ale sprawcy są zwykle nie do namierzenia (podałam nr tel. i godz. połączenia), bo oszuści dzwonią z zagranicy, a policja nie dostępu do bilingów w innych państwach.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andreaso 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

   U mnie na podwórku facet szarpał kobietę i dziecko był pod wpływem %,było niebezpiecznie,zadzwoniłem pod 112,ale niestety nikt się nie pojawił.I jak tu wzywać i liczyć na odpowiednie służby ?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4315 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020