REKLAMA
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (MSO)

  REKLAMA

  W ostatnim czasie w stolicy zrobiło się głośno w związku z doniesieniami o wszawicy. Na szczęście na razie nie można mówić o epidemii, a na Ursynowie sytuacja wygląda wyjątkowo dobrze.

  Wszawica pojawia się w żłobkach, przedszkolach i szkołach od lat. Z naszych ustaleń wynika, że na Ursynowie w ostatnim czasie odnotowano pojedyncze przypadki zachorowań. Choć teraz należy być wyjątkowo czujnym, bo wszawica jako choroba sezonowa, nasila się najczęściej po powrotach dzieci z wakacji i ferii. 

  - Sprawdzamy główki po powrocie z wakacji i ferii zimowych – mówi pielęgniarka z jednej z ursynowskich podstawówek - Zdarzają się przypadki wszawicy, ale od kilku lat naprawdę rzadko – opowiada.

  Pokutuje krzywdzące przekonanie, że wszawica jest oznaką braku higieny. A ta choroba może się przydarzyć każdemu, bo zarazić się jest bardzo łatwo. Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (szczotek, spinek i gumek do włosów), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli.

  Główki do kontroli

  Aby uniknąć plagi wszawicy w placówce, dzieci są pod obserwacją nauczycieli, a w szkołach zazwyczaj dwa razy w roku, pielęgniarka lub higienistka ogląda im skórę głowy.

  Pielęgniarki z ursynowskich podstawówek potwierdzają, że profilaktyka naprawdę jest najskuteczniejszą bronią w walce z pasożytami. Tzw. przegląd głów, jest praktyką powszechną w szkołach, stosowaną dla zdrowia wszystkich uczniów, choć jak się okazuje, nie zawsze podoba się to rodzicom.

  - Kiedyś nikt nie miał z tym problemu, a teraz rodzice przychodzą z pretensjami – mówi pielęgniarka z długim stażem. - Zdarzają się też licealiści, którzy odmawiają bilansu. A przecież to wszystko robimy dla ich dobra, dla zdrowia – mówi.

  Głos w sprawie zabrał Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, który przypomina, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie, w uzasadnionym przypadku, przeglądu czystości skóry głowy dziecka.

  Skuteczność wszelkich działań wiąże się z systematycznym i skoordynowanym realizowaniem działań profilaktycznych. Będą one jednak skuteczne, jeśli rodzice będą mieli zaufanie do pielęgniarki/higienistki szkolnej, nauczycieli, a współpraca z nimi będzie układała się właściwie. Tylko wtedy wszawica – jeśli w ogóle się pojawi – zostanie wyeliminowana w możliwie najkrótszym czasie – mówi Marek Michalak.

  Jak zwalczyć problem

  Ursynowskie żłobki, przedszkola i podstawówki włączają się w program edukujący rodziców w kwestii wszawicy. Materiały informacyjne trafią zarówno do nauczycieli, jak i do opiekunów. Jest to szczególnie istotne teraz w okresie zimowym, kiedy dzieci noszą czapki i wyjeżdżają na ferie.

  - W naszym przedszkolu, na tablicy jest wywieszona kartka z adresami stron, gdzie są informacje, jak pokonać wszy – mówi mama trzylatki. - Choć szczerze powiem, że mam ciarki na samą myśl, że córka mogłaby coś złapać – dodaje.

  Co zrobić, gdy jednak problem wszawicy pojawi się w rodzinie? Należy użyć preparatu na wszy dostępnego w aptece i systematycznie wyczesywać włosy bardzo gęstym grzebieniem w celu usunięcia gnid. Należy pamiętać, że leczeniem muszą być w tym samym czasie objęci wszyscy zarażeni.

  Konieczne będą także generalne porządki w domu - pranie i prasowanie ubrań oraz pościeli w wysokiej temperaturze, dokładne odkurzanie dywanów, łóżek, foteli itp., wyrzucenie szczotek, grzebieni, gumek.

  Poniżej kilka wskazówek, jak uniknąć wszawicy:

  1. należy związywać długie włosy lub nosić krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy;
  2. używać wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji włosów;
  3. codzienne czesać i szczotkować włosy;
  4. myć włosy w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu);
  5. wyposażyć dzieci na wyjazdy w przybory higieniczne (takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów);
  6. systematycznie sprawdzać czystości głowy i włosów oraz systematycznie kontrolować w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, na zielonej szkole, obozie.

  (źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie)

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zły porucznik 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Ostatnio chyba gazwyb pisał o rodzicach, którzy stanowczo protestują przeciwko takim działaniom i uznają je za opresyjne, zastrzegają sobie, że bez ich zgody i obecności nie można dzieciom oglądać głów. Ciekawe czy tacy idioci trafią się też na Ursynowie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ursyn 1 12 miesięcy temuocena: 100% 

   Na pewno się znajdą.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2095 sekundy
  REKLAMA