REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Naturalny ogród zabaw dla dzieci

  Naturalny ogród zabaw dla dzieci (urząd dzielnicy/Proinwestycja, K.Łowicka)

  - To będzie ucywilizowanie dzikiej części parku, w żadnym wypadku nie agresywna ingerencja w przyrodę - zaznacza ursynowski ratusz. Gotowa jest już wstępna koncepcja rozbudowy parku Przy Bażantarni. Powstaną ekologiczne alejki, naturalny nie-plac zabaw, miejsca do wypoczynku i kontemplacji oraz mini wybieg dla psów.

  Ponad dziesięć lat temu ratusz zamówił plany stworzenia parku Przy Bażantarni. Ostatecznie, powstała tylko znana wszystkich ursynowianom zachodnia część - ta bliżej alei KEN. Są tam place zabaw, szerokie alejki, mostek, pergole czy park linowy. A powstanie jeszcze kawiarenka oraz toaleta publiczna z prawdziwego zdarzenia. W tej chwili są tylko toi-toie.

  Dzielnica postanowiła wrócić do planów rozbudowy parku. Wschodnia, zupełnie dzika część, od lat jest pozostawiona sama sobie. - I bardzo dobrze - mówią mieszkańcy Kabat i Natolina, którzy niekoniecznie chcieliby dużej ingerencji człowieka w tym miejscu. Drzewa na tym terenie to pozostałość po pradawnej Puszczy Mazowieckiej, której częścią był też sąsiedni rezerwat przyrody "Skarpa Ursynowska".

  Z drugiej strony pojawiały się głosy, by coś zrobić z lasem w środku osiedla, uporządkować go, stworzyć warunki do spacerów, kontemplacji, zapanować nad samosiejkami zagrażającymi starym dębom.

  Konsultacje

  Przygotowaniem wstępnej koncepcji oraz przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami zajęła się Katarzyna Łowicka, ceniona architekt krajobrazu, znana z pomysłu parku linearnego nad POW (to ona jako pierwsza przed laty zaproponowała taką ideę) czy pomysłów na obudzenie ursynowskiego "Wieloryba" - betonowej niecki przy Kopie Cwila.

  Rozmowy z mieszkańcami, spacery i spotkania odbywały się we wrześniu i październiku. Wzięło w nich udział ok. 130 osób. Jak mówi Łowicka uczestnicy bardzo zaangażowali się w projektowanie parku.

  - Mieszkańcy prosili, by zachować naturalny charakter parku, mało go dotykać. Nie chcą mieć już wszystkiego tak idealnie urządzonego - mówiła Katarzyna Łowicka na podsumowaniu konsultacji.

  Wniosek dla ratusza jest jeden - park musi pozostać półnaturalny, ma być przeciwwagą dla zagospodarowanej części. - Ludzie mają być gośćmi, a zwierzęta gospodarzami - mówiła Łowicka.

  Co powstanie?

  I w tym kierunku poszły prace architektoniczne. Łowicka do swojej wstępnej koncepcji dorzuciła uwagi mieszkańców. Powstała lista rekomendacji dla urzędu dzielnicy.

  W trosce o miejsca bytowania drobnych zwierząt zakłada się adaptację większości istniejącej zieleni, pozostawienie na terenie stref „dzikich”, a także wprowadzenie budek dla nietoperzy, ptaków, trzmieli, czy konstrukcji dla owadów. Na terenie całego parku projektuje się dosadzenia drzew, krzewów, roślin zielnych, zwłaszcza gatunków kwitnących, owocujących

  - czytamy w raporcie dzielnicy.

  Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie pięknych rozłożystych dębów oraz miejsce kontemplacji z widokiem na pomnik przyrody - dąb znajdujący się już na terenie centrum ogrodniczego. 

  Na prośbę mieszkańców zwężono przyszłe alejki, wszystkie mają być ekologiczne, czyli z przepuszczalną nawierzchnią żywiczno-mineralną. Zostaną wytyczone tylko w miejscach, gdzie dziś chodzą ludzie. Staną przy nich latarnie, ale będą one przygaszane, tak aby nie przeszkadzać zwierzętom i roślinom, uruchamiane na fotokomórkę.

  Od strony ul. Rosoła ma zostać zorganizowany niewielki, ogrodzony wybieg dla psów oraz siłownia plenerowa. Tuż przy Orliku, od strony Przy Bażantarni pojawi się strefa relaksu z hamakami i rów retencjonujący wodę. Pozostanie też polana wielofunkcyjna wzdłuż ulicy, gdzie latem odbywają się koncerty. W środku terenu, przy skrzyżowaniu głównych alejek, kusić będzie naturalny ogród dla dzieci, zwany nie-placem zabaw. 

  - To koncepcja zaczerpnięta z Berlina. Dzieciom wyznacza się teren, gdzie mogą szukać kamieni, bawić się patykiem w kałuży - tłumaczyła Katarzyna Łowicka.

  ZOBACZ: Finalna koncepcja wschodniej części parku - po kliknięciu otworzy się plik wysokiej rozdzielczości:

  Kiedy i czy w ogóle?

  Koncepcje mają to do siebie, że często pozostają na papierze. Bo zmienia się władza, bo brakuje pieniędzy w budżecie miasta, bo zmieniają się oczekiwania mieszkańców. Rekomendacje Łowickiej mają zostać wykorzystane przez zarząd dzielnicy do projektowania nowej części parku w latach 2020-21.

  - To nie będzie jedna inwestycja, będziemy to realizować etapami. Najdroższe będą alejki i latarnie, od czego będzie trzeba zacząć - mówi Bartosz Dominiak, zastępca burmistrza Ursynowa. Koszty będą znane po dokładnym zaprojektowaniu inwestycji.

  Co ciekawe, koncepcja przewiduje wycięcie zaledwie trzech topoli, które kolidują z planami alejek. Reszta drzew ma pozostać nietknięta, pozostaną nawet zwalone drzewa, które przysłużą się owadom. Usuwane będą suche gałęzie.

  - W całym mieście zaczyna dominować taka tendencja, ten sposób myślenia o zieleni. Idziemy za Berlinem i Nowym Jorkiem - kwitowała twórczyni koncepcji Katarzyna Łowicka.

  Czy podobają ci się plany ratusza dot. parku Przy Bażantarni?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nick 17 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Rozumiem że "laboratorium" leśne którym dopiero co się "zachwycaliśmy" zostanie zaorane tuż po wydaniu kasy bo powstanie tam nowa koncepcja.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 16 7 miesięcy temuocena: 90% 

   Zapłacimy, zapłacimy... A potem się zrobi protokół zniszczenia ;) Taka u nas Tradycja.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dpa 15 7 miesięcy temu

   Patrząc na wizualizację projektu krzewy, ostoja mazurków a może i wróbli i innej ptasiej drobnicy zostaną wycięte w pień, ziemia wyrównana, pojawią się płoty, nosz kłerwa *ać!! A potem zaleją alejki asfaltem tak jak zalali ścieżkę rowerową, dotychczas wyłożoną kostką bauma. Po co to!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MariolA 14 7 miesięcy temuocena: 24% 

   Po co budować wybieg dla kundli? Mało to pieniędzy wyrzuconych w błoto? Psy się usypia jak sie nie ma co z nimi robić.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 13 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Lepsze to niz sralnia dla pupili, tam zadnej przyrody nie ma tylko kibel dla kundli. Byle nie sprzatac po kundlu, byle glebiej w drzewa wlazl. Plebs ze zwierzetami na smyczy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 12 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Plebsie. Tobie nic nigdy nie będzie pasowało. Zwierzęta były,są i będą w towarzystwie człowieka i gdzieś srać muszą. Pies zawsze wyczuje takie złe bydle ,jak ty plebsie nienawistny

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 11 7 miesięcy temuocena: 80% 

   ~polo ale chyba nie zaprzeczysz, że wypadało by po nich posprzątać.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dpa 10 7 miesięcy temu

   Ekologiu wypad do lasu. Tam wilki nie srają

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~derk 9 7 miesięcy temuocena: 90% 

   Płot? Płot! No, płot musi byc. Ja nie wiem jak do tej pory moglo byc bez płotu...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 8 7 miesięcy temuocena: 79% 

   "Powstanie polana wielofunkcyjna"... To się może udać, bo wystarczy parę tabliczek z oznaczeniem, poza tym od kilku lat jest mowa o kawiarni i toaletach, ale od tego czasu nic się nie zmieniło, powstają nowe koncepcje/plany/projekty i prowadzone są kolejne konsultacje. To naprawdę Miś ma miarę naszych możliwości.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 7 7 miesięcy temuocena: 81% 

   Latarnie, koncerty i zostawienie zwierząt w spokoju? Przecież to bzdury. Resztka zwierząt i tak się zabierze... Przykre że ostatnie dzikie miejce zostanie zniszczone. No ale trzeba wydać kasę i się pokazać... :/

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dpa 6 7 miesięcy temu

   Ciekawe czy można jeszcze ten wspaniały projekt oprotestować

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~U 5 7 miesięcy temuocena: 10% 

   Niech kosciol postawia i plebanie dla ksiezy. Bo nie maja juz tam miejsca.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 4 7 miesięcy temuocena: 13% 

   +

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 3 7 miesięcy temuocena: 76% 

   Typowy koncept " zza biurka", dla własnego PR-u i dla wydania kasy. Uporządkujcie teren i dajcie przyrodzie żyć. Hamaki i latarnie to u siebie na patio raczej. A "plac zabaw dla psów" rozbawił nawet mojego psa.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zuzanna 2 7 miesięcy temuocena: 51% 

   Bardzo ciekawa koncepcja. Dla każdego coś miłego.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dpa 1 7 miesięcy temu

   Dla każdego? Proszę pisać za siebie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3194 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020