REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 kwietnia 2018, 16:06 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zbliżające się lato to czas, w którym wielu z nas wybiera się na dłuższe zagraniczne wakacje. Część z pewnością dotrze na miejsce samolotem, pociągiem lub autokarem w zorganizowanej grupie. Jednak każdego roku nie brakuje i takich, którzy wolą polegać na własnym samochodzie. Zyskują dzięki temu pełną mobilność, ale kosztem możliwości uczestnictwa w kolizji na zagranicznych trasach. Jak powinni się wówczas zachować? Jak postąpić w przypadku uczestnictwa w tzw. zdarzeniu drogowym?

  Sposób postępowania w przypadku kolizji za granicą

  Kolizja z obcokrajowcem w Polsce nie jest z pewnością zdarzeniem miłym ani pożądanym przez jakiegokolwiek kierowcę, ponieważ jednak ma ona miejsce na terenie naszego państwa, z definicji czujemy się pewniejsi i lepiej zorientowani niż współuczestnik tego zdarzenia. Sytuacja ta zmienia się o 180º w przypadku, gdy do kolizji dochodzi gdzieś za granicą Polski. Co wówczas powinniśmy zrobić?

  Na podstawie porad ekspertów można przedstawić pięciopunktowy plan działania, jaki każdy z nas powinien zrealizować na wypadek oraz już po zaistnieniu zdarzenia drogowego za granicą:

  1. Jeszcze przed wyjazdem z kraju wydrukuj (najlepiej w kilku kopiach) wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym przygotowanego w wersji dwujęzycznej, a więc po polsku i po angielsku.
  2. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji z Twoim udziałem i z Twojej winy, musisz pamiętać o obowiązku podania uczestnikom tego zdarzenia swoich danych osobowych i numeru polisy OC.
  3. W przypadku, gdy to nie Ty jesteś sprawcą kolizji, a jedynie jej uczestnikiem, musisz sam zadbać o spisanie wszystkich niezbędnych danych sprawcy.
  4. Szkodę powstałą w wyniku zdarzenia powinieneś zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego w kraju, w którym do niej doszło. Możesz również zgłosić ją dopiero po powrocie do Polski u przedstawiciela ds. roszczeń odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej. Adres poszukiwanego przedstawiciela powinien być dostępny na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
  5. Do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz się również zwrócić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z likwidacją szkód z OC sprawcy.

  Dane na oświadczeniu o zdarzeniu drogowym

  Spisując lub podając swoje dane uczestnikom kolizji, w której brałeś udział za granicą Polski, pamiętaj o tym, że w dokumencie takim powinny znaleźć się:

  • pełne dane osobowe;
  • numer polisy OC wraz z nazwą ubezpieczyciela;
  • w miarę dokładny opis zdarzenia;
  • marka pojazdu, numer rejestracyjny oraz kraj, w którym auto zostało zarejestrowane;
  • dokładna data i miejsce zdarzenia;
  • podpis osoby uczestniczącej w kolizji (Twój i/lub sprawcy).

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~denaturat 1 ponad rok temu

   Nie wybieraj sie za granice! Jedz do Krakowa, tanie alkohole i karkoweczka, pozwolisz ludziom mieszkajacym poza PRL odpoczac troche od Polaka.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4037 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021