REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Mieszkańcy chcą powstrzymać wycinkę drzew w Lesie Kabackim. - To tylko przebudowa drzewostanu - uspokaja Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich.

  Las Kabacki jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców całej Warszawy, nie tylko Ursynowa. Każdy chciałby się troszczyć o te niezwykle cenne płuca stolicy. Niepokoi jednak skala wycinek. Czy słusznie? Jedna z mieszkanek Ursynowa złożyła w tej sprawie petycję.

  - Martwi mnie to, że Las Kabacki zamienia się w wykarczowane pola. Rozumiem stanowisko leśników, jednak ilość tych wycinek jest zdecydowanie zbyt duża - mówi Małgorzata Witeska.

  W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców i lokalnych władz temat wycinki drzew został omówiony na posiedzeniu Komisji Zielonego Ursynowa oraz Komisji Architektury i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Ursynów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Lasów Miejskich m.st. Warszawy i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

  Naturalny las nie wyklucza ingerencji człowieka

  Las Kabacki w dużej mierze zadrzewiał się 150 lat temu, kiedy klimat był zupełnie inny. Zimy były surowsze, temperatury niższe, a wilgotność powietrza była znacznie wyższa. Teraz te stare drzewa mają problem, aby dalej się utrzymywać i są poddane presji zmian klimatycznych.

  Sosny, świerki, modrzewie i brzozy w najbliższych latach będą ustępować innym gatunkom, lepiej przystosowanych do obecnie panujących warunków. Starymi drzewami zaczynają się interesować groźne dla nich pasożyty - takie jak jemioła, która coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie rezerwatu. Część drzew została już przez nią zabita.

  Zabite przez jemiołę drzewa przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej / fot. Lasy Miejskie

  - Naturalny las to nie zawsze musi być stary las. Obecny stan lasu jest wynikiem szeregu różnych czynników wynikających z działalności człowieka. Naturalny las nie musi oznaczać brak ingerencji ludzi, bo takich miejsc już w tej chwili na ziemi nie ma - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

  Las jest miejscem dynamicznym, to nie tylko drzewa - ale i przyroda ożywiona, której niezbędne jest odpowiednie funkcjonowanie flory. Wyschnięte drzewa zaburzają bytowanie organizmów, które zamieszkują teren rezerwatu. Naturalność lasu zaburza również brak pożarów, zmniejszenie ilości martwych drzew, zmiana składu gatunkowego, podział terenu i wycinka drzew bez nowych nasadzeń. 

  - Naturalność lasu to intensywna dynamika struktur lasu, badania wskazują, że skala tych zmian jest większa, niż obserwowana w lasach gospodarczych. W lasach gospodarczych te zmiany są niwelowane, aby można było produkować drewno - dodaje wicedyrektorka Lasów Miejskich.

  "To jednak dobry pomysł"

  Ursynowski radny Paweł Lenarczyk, który był przeciwny wycince stwierdza, że stanowisko jakie teraz zaprezentowały Lasy Miejskie w końcu rozjaśnia przyczynę wycinki lasu. - Uważam, że to ważne, aby ta informacja dotarła do mieszkańców. To pokazuje, że te prace, które państwo wykonują są jak najbardziej zasadne i uzasadnione - mówi.

  W miejscu wyciętych drzew pojawią się nowe nasadzenia. Będą to lipy, dąb, jesion czy wiąz - czyli drzewa liściaste które są przystosowane do obecnego klimatu i zmian klimatycznych, które będziemy obserwować w najbliższych latach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 48

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~AR 13 2 miesiące temuocena: 100% 

   Żeby zrekompensować jedno, dorosłe, zdrowe drzewa trzeba zasadzić około 1000 młodzików. O tym się wprost nigdzie nie mówi, chwaląc się sadzeniem rachitycznego drzewka (o którym nie wiemy, czy osiągnie kiedykolwiek dojrzałość czy uschnie) za każde wycięte. Jeśli chcemy przystosować ten las do klimatu, sadźmy dodatkowo, a nie wycinajmy!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 12 2 miesiące temuocena: 67% 

   "Przebudowa drzewostanu" i wszystko jasne, wycinanie starych - melioracja - stepowienie. "Leśnicy" znają się na swojej robocie, w PRL'u cały Kraj zmeliorowali. O dziwo z niszczącą jemiołą nie walczą, bo to ich sojusznik w walce z lasem. A neurobiałki przeszczęsliwe. Cieszą się i z tego i piachu pozimowego wysypanego w lesie i likwidacji obcych gatunków, hi, hi. Wszystko je cieszy, ha, ha.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yoda 11 2 miesiące temuocena: 100% 

   Co za głupi argument- klimat się zmienia więc wytnijmy lasy. Może tak samo zrobimy w Puszczy Piskiej czy Borach Tucholskich?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~adek 10 2 miesiące temuocena: 100% 

   Tam już mało co zostało, bo lasy są wycinane w sposób rabunkowy...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oburzony lewak 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   biedny lenarczyk, afera mu nie wyszła i musiał uznac argumenty lesńików.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~grąd 8 2 miesiące temuocena: 67% 

   Tylko krowa nie zmienia poglądów, ale od radnego Lenarczyka, a także od innych radnych, oczekiwałbym, że zanim rozpocznie populistyczne działania, zaznajomi się z problemem. Zbyt często radny Lenarczyk robi zadymy dla samych zadym.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mara 7 2 miesiące temuocena: 100% 

   Nie ważne jak się o kimś mówi, ważne że się mówi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonio 6 2 miesiące temuocena: 57% 

   a jak minister Szyszko przeprowadzał podobną "ingerencję", to lemingi spamzów dostawały, pamiętacie ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 5 2 miesiące temuocena: 65% 

   Szkoda. Zamiast ładnego iglastego lasu (jaki obecnie jest w niektórych miejscach) wszędzie będą liściaste zarośla. Raj dla komarów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 4 2 miesiące temuocena: 39% 

   jak na razie najgłupszy komentarz tutaj. Zobaczymy jak dalej...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~^&%$#@( 3 2 miesiące temuocena: 69% 

   Zgadzam się, komarzyska lubią takie liściaste, wilgotne chaszcze. Wycinka przyśpieszy degradację lasu, ludzie z powodu komarów i kleszczy przestaną tam chodzić, więc będzie można wyciąć wszystko i sprzedać deweloperom.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dendrolog 2 2 miesiące temuocena: 76% 

   Czy to ta sama genialna ekipa,która zrobiła omyłkowo wycinkę m.in przed ursynowskim Ratuszem?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3985 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021