REKLAMAA1-FortSłużew-17-06----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zima to czas powracających pytań dotyczących funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych. Krąży wokół nich wiele mitów począwszy od tego, że moduły ze względu na niski stopień nasłonecznienia i temperatury nie będą działać. Owszem, instalacja jest systemem całorocznym, której działanie uzależnione jest od stopnia nasłonecznienia. Z tego względu inną wydajność będzie miała ona latem a inną zimą. Jednak okazuje się, że niskie temperatury nie zmniejszą uzysków z instalacji, a wręcz poprawiają skuteczność działania paneli fotowoltaicznych. W jaki sposób? O tym więcej w dalszej części artykułu.

  Wydajność instalacji fotowoltaicznej w okresie zimy

  Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Najwięcej energii elektrycznej nasze moduły wyprodukują więc w miesiącach letnich ze względu na dłuższe dni i większą ilość promieniowania słonecznego. W okresie zimy problemem staje się krótki czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca oraz częste zachmurzenia. Z kolei panujące w tym okresie niskie temperatury korzystnie wpływają na działanie modułów, zwiększając ich napięcie i moc. Jak to możliwe?

  Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na działanie paneli fotowoltaicznych. Dlaczego tak się dzieje? Wraz ze wzrostem temperatury zwiększają się drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych tworzących moduł. Drgania te powodują zaburzony przepływ elektronów, a tym samym obniżenie efektywności całego modułu. Wraz ze spadkiem temperatury, drgania sieci są dużo mniejsze a ruch elektronów bardziej uporządkowany, co sprzyja osiąganiu wyższych uzysków energetycznych. Z tego względu nasze panele wyprodukują dla nas więcej energii w słoneczne lecz chłodniejsze dni, gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni, aniżeli w te upalne w okresie lata.

  Warunki atmosferyczne a działanie paneli fotowoltaicznych

  Ilość pozyskanej przez nas energii może zależeć nie tylko od nasłonecznienia oraz temperatury, ale także różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Na wydajne działanie instalacji fotowoltaicznej wpływa m.in. wiatr, który chłodzi nagrzewające się moduły. Aby jednak był on naszym sprzymierzeńcem powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór systemu mocowań paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż. Prawidłowo założona konstrukcja wsporcza zapewni trwałości i bezpieczeństwo całej instalacji. Również umieszczenie paneli w odległości około 10 cm od dachu pozwoli na swobodny przepływ powietrza z tyłu paneli, dzięki czemu będziemy mogli znacząco obniżyć temperaturę ogniw i w efekcie uzyskać w nich większe napięcie.

  W okresie zimowym warstwa śniegu pokrywająca nasze panele fotowoltaiczne może ograniczyć dostęp promieniowania słonecznego, przez co nie będą one produkować energii. Po raz kolejny kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana i założona konstrukcja wsporcza. Montując panele pod kątem 35 stopni możemy mieć pewność, że warstwy śniegu będą osuwały się z paneli pod wpływem swojego ciężaru.

  W odpowiednim montażu paneli słonecznych mogą pomóc nam firmy zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej posiadające w swojej ofercie pakiety instalacji fotowoltaicznych. Należy do nich m.in. innogy Polska, która zapewnia kompleksową usługę montażu poprzedzoną audytem fotowoltaicznym.

  Fotowoltaika działa efektywnie przez cały rok

  Jak widać, energię ze słońca możemy czerpać przez cały rok, nawet przy niesprzyjającej aurze. Co prawda, zimą nasza instalacja wyprodukuje mniej energii niż w okresie letnim. Jednak warto pamiętać, że nadwyżki energii elektrycznej, które zostaną wyprodukowane latem mogą być magazynowane lub oddawane do sieci energetycznej i odbierane z niej w okresie zimowym.
   

  Artykuł załadowany: 0.1582 sekundy
  REKLAMAA2-Colorissimo-14-06----29-06-2019