REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Czas się kończy, a projektów jest bardzo mało. W naszej dzielnicy pojawiło się zaledwie 5 propozycji m.in. zeszłoroczny projekt, który nie przeszedł czy kontynuacja koncertów z lat ubiegłych. Miasto postanowiło zachęcić mieszkańców do udziału w Budżecie Obywatelskim i ogłosić konsultacje.

  Swój projekt może zgłosić każdy mieszkaniec - nie trzeba być zameldowanym w mieście ani pełnoletnim. Ursynów przeznaczył na Budżet Obywatelski 2023 ponad 6 mln złotych. Pomysłów jest jednak mało i być może będzie ich mniej niż w poprzednich edycjach.

  Autorzy wskazują, że powodów mniejszego zainteresowania jest wiele. Najbardziej nie mogą odżałować zmian w zasadach programu po ustawie ujednolicającej budżet obywatelski w całej Polsce.

   - Żałuję, że nie ma zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Taki zespół istniał do 5. edycji włącznie. Dawał możliwość podziału dzielnicy na obszary i składał się z mieszanego zespołu - urzędników i mieszkańców, którzy pełnili funkcję pomocniczo-opiekującą. Od kiedy go nie ma, jest trudniej - mówi Piotr Ciara, który od wielu lat składa swoje pomysły.

  Od czasu zmian mieszkańcy nie mogą łączyć też kilku podobnych pomysłów w jeden. W edycji na rok 2021 zgłoszono aż cztery projekty dotyczące lodowisk - trzy z nich dotyczyły działki przy Kajakowej, a jedna lokalizacji na Natolinie. Pomimo że wiele osób chciało tych inwestycji, to aż cztery różne pomysły zakładające jego budowę spowodowały, że nie przeszedł ani jeden.

  Zaledwie 5 pomysłów

  Jeden z pięciu projektów złożonych już do Budżetu Obywatelskiego 2023 zakłada zakup defibrylatora AED dla Szkoły Podstawowej nr 100 przy ul. Tanecznej oraz przeprowadzenie akcji informacyjnej na temat udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem urządzenia.

  Kolejny projekt dotyczy kontynuacji dwóch zwycięskich propozycji z 2019 i 2020 roku - cykl bezpłatnych wakacyjnych koncertów muzyki klasycznej w Parku Jana Pawła II i Parku Przy Bażantarni. 

  Pomysłodawca trzeciego projektu nie poddał się po ubiegłorocznej porażce i ponownie złożył propozycję zakładającą remont i wymianę chodnika wzdłuż ulicy al. KEN na odcinku od Ciszewskiego do Jastrzębowskiego. Pomysł uwzględnia również nasadzenie krzewów w północnej części pasa zieleni między chodnikiem a jezdnią oraz korektę parkingu do parkowania skośnego i utworzenie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych wraz z 4 nowymi ławkami.

  Czwartym projektem jest doświetlenie przejścia przy ul. Pileckiego na zakręcie w kierunku osiedla Kazury.

  Samochody pokonują ten zakręt z dużą prędkością i nie zwracają uwagi na przejście. Moja 70-letnia babcia często na nie narzeka. Mówi, że jest niebezpieczne i nie czuje się dobrze, przechodząc tam pod swoim domem. Sam doświadczam tam ciągle różnych nieprzyjemności - mówi projektodawca.

  Piąty pomysł złożyła mieszkanka Kabat - Katarzyna Olędzka. Proponuje "Opakodzielnię" - miejsce, w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogliby się wymieniać niezniszczonymi opakowaniami, takimi jak: kartony, pudełka, kawałki folii czy wszelkiego rodzaju wypełniaczami. 

  Pomysł ten wpisuje się w trend less waste i byłby dobrym uzupełnieniem inicjatyw, które już mamy na Ursynowie - jadłodzielni, bibliotek plenerowych, garażówki, internetowych grup sąsiedzkiej wymiany - mówi pani Katarzyna.

  Tydzień z Budżetem Obywatelskim

  Od 17 do 20 stycznia mieszkańcy, którzy mają wątpliwości co do swoich pomysłów, mogą wziąć udział w konsultacjach z miejskimi specjalistami. W każdym dniu Tygodnia z Budżetem Obywatelskim odbędzie się spotkanie online poświęcone określonej tematyce:

  • Poniedziałek: „Mój pierwszy raz” - spotkanie dla osób, które planują zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego po raz pierwszy,
  • Wtorek: „komunikacja i drogi” - konsultacje z urzędnikami zajmującymi się infrastrukturą drogową i komunikacją,
  • Środa: „O budżecie przy kawie” - wymiana doświadczeń z innymi autorami / autorkami projektów
  • Czwartek: „Zieleń i ochrona środowiska” - konsultacje z urzędnikami zajmującymi się zielenią i ochroną środowiska,

  Urzędnicy podczas spotkań odpowiedzą na pytania mieszkańców oraz pomogą im przygotować opis i wycenę realizacji projektu. Na spotkaniach pojawią się przedstawiciele m.in. Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni czy Lasów Miejskich. To również okazja do zapoznania się z innymi pomysłodawcami. Aby wziąć udział w spotkaniach, należy wysłać zgłoszenie mailem: bo@um.warszawa.pl. W odpowiedzi otrzymamy link do transmisji.

  A projekty do Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. na dwa sposoby:

  • przez Internet – na stronie https://bo.um.warszawa.pl/zglos-projekt,
  • w formie papierowej - wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy, w której ma być realizowany projekt. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.

  Zgłoszone projekty zostaną ocenione do 4 maja 2022 r. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy pomysł został zgłoszony w terminie, czy jest zgodny z obowiązującym prawem, możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku oraz czy jego koszt nie przekracza określonego limitu wartości jednego projektu.

  Po etapie składania i rozpatrywania odwołań, projekty zweryfikowane pozytywnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców od 15 do 30 czerwca 2022 r. Ogłoszenie wyników miasto planuje 13 lipca 2022 r.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  22Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kabaty 22 5 miesięcy temuocena: 89% 

   BO zdewastowal kapital spoleczny na Ursynowie, bo: 1. W I edycji zrobiono mieszkancow w wala przynoszac sterte glosow papierowych na projekt lezacy w interesie miejskiej urzedniczki. Tylko ten jeden projekt zgarnal 100% kasy; 2. Filozof od zwezania ulic konsekwentnie utruwal zycie mieszkancom; 3. Nie mozna glosowac na NIE przy idiotycznych pomyslach

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 21 5 miesięcy temuocena: 29% 

   Jakby nie patrzeć ten właśnie pierwszy projekt jako jeden z bardzo niewielu z BO miał naprawdę sens i dał dobre, trwałe rezultaty. Wot paradoks.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~niestety 20 5 miesięcy temuocena: 90% 

   Budżet Obywatelski wyczerpał się ! Bo to urzędnicy decydują na czym „ szwagier" mógłby zarobić. zgłaszam Protest Obywatelski przeciw tej wyjątkowo wyrafinowanej urzędniczej formule : „nic nie robię, za nic nie odpowiadam, tylko wydaję wasze pieniądze”.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hej 19 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Poza tym „odwalają „ robotę , bez nadzoru inwestorskiego i potem nikt o to nie dba, nie ma normalnej „eksploatacji " czyli remontów , modernizacji. Pozostaje tylko zaniedbanie i tabliczka „budżet obywatelski” z niedźwiedziem brunatnym z dykty.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cik 18 5 miesięcy temuocena: 78% 

   Myślę że pojawia się projekty rowerowe z szansami na wygraną i realizację.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tytus de zoo 17 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Zlikwidować to całkowicie nietrafione przedsięwzięcie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 16 5 miesięcy temuocena: 76% 

   Jutro pędzę zgłosić nowe projekty. 1. Hotel dla motyli, 2. Stołówka dla motyli 3. Szpital dla motyli 4. Basen dla motyli i może jeszcze 5. Plac zabaw dla motyli.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s. 15 5 miesięcy temuocena: 78% 

   Kino, a gdzie kino dla motyli? Bez tego nie poprę!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BrakLogiki 14 5 miesięcy temuocena: 83% 

   Drewniane słupki z kilometrówką dla motyli. Zwężenie WSZYSTKIEGO dla motyli. Ścieżka rowerowa wzdłuż zajezdni metra dla motyli.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 13 5 miesięcy temuocena: 79% 

   Wystarczy popatrzeć jak wyglądają projekty zrealizowane w poprzednich latach... Tablice z planami ulic przy skrzyżowaniach, multimedialne ławki, wieże dla jaskółek, parki, wilcza górka, itd, itp... Ratusz wywalił na to kupę kasy i nikt o to nie dba, bądź koszta utrzymania są nielogiczne. Niestety, ale to wygląda na zwykłą pralnię.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Chyba nie odróżniasz pojęcia pranie pieniędzy od niegospodarności.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cik 11 5 miesięcy temuocena: 21% 

   Mieszkańcy wybrali w glosowaniu to Ratusz zrealizował. Widać taka zdaniem mieszkańców była potrzeba.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BrakLogiki 10 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Tjaaa zwłaszcza w pierwszej edycji gdzie zagrabiono cały fundusz podrzucając korespondencyjnie zmanipulowane "na chore dzieci" głosy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hochtief_Zdrowie 9 5 miesięcy temuocena: 25% 

   -rzeczywiście brak u Ciebie logiki, lepsze place zabaw z wikliny niż ośrodek dla osób niepełnosprawnych? Tak im zazdrościsz?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 8 5 miesięcy temuocena: 82% 

   Wielkie zdziwienie, jak się najpierw z BO zrobiło pralnię kasy dla znajomków urzędasów, którzy klepali ławeczki, ogródki i inne pomniko-zwierzoowadohotele, zamiast zająć się poprawą infrastruktury czy usług, a teraz nikt już nie chce brać udziału w tym pośmiewisku. No i ciekawe co wygra? Podświetlenie DDR w szczerym polu? Cuda-na-kiju dla ptaków, najlepiej tuż obok S2? "cudowny park co to go nikt nie widział" za wywrotkę pieniędzy? Jakieś półkoławeczkolodówki na jedzenie i książki?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 7 5 miesięcy temuocena: 33% 

   Gdy w pierwszym rozdaniu całą pulę otrzymał projekt budowy ośrodka dla osób niepełnosprawnych to było z kolei wielkie oburzenie, że nie ma środków właśnie na projekty typu ogródki kwietne itp. Zawsze będą niezadowoleni.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 6 5 miesięcy temuocena: 71% 

   Bo ośrodek dla niepełnosprawnych to też nieporozumienie - BO z założenia ma być jednorazowym większym wydatkiem + ew. jak najniższym utrzymaniem, a taki ośrodek to zupełne przeciwieństwo. Skąd po wybudowaniu weźmiesz kasę na kadry, utrzymanie, czynsze etc? Odpalisz zbiórkę na kolejnym BO za rok? To wygląda jak "Darmowa usługa ale podaj dane karty płatniczej żeby ją włączyć" (*Darmowe pierwsze 3 miesiące, potem się samo przedłuży za jedyne 199/mc) To już faktycznie lepiej postawić kolejną ławkę czy śmietnik albo inny wał w szczerym polu "ale według innowacyjnego projektu stasi z kazurki, wielkiej ursynowskiej malarki, której nikt nie kojarzy, za jedyne 90 000"

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 5 5 miesięcy temuocena: 67% 

   ~ats - czyli w sumie lepiej, żeby ośrodka nie było i te osoby nie zostały objęte wsparciem? Przynajmniej w przeciwieństwie do tych popierdółek, które wymieniłeś przynosi to jakiś trwały efekt. Gdyby nie BO to ośrodka by po prostu nie było bo osoby niepełnosprawne ogólnie nikogo nie obchodzą oprócz rodzin (np. Władze dzielnicy kompletnie poległy w temacie Szkoły Specjalnej). Tak więc rozumiem determinację tych osób a, że BO ma inne założenia, trudno, tutaj chodzi o dużą wyższą stawkę. Tobie zaś życzę, żebyś nigdy nie musiał korzystać z usług tej placówki.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kkk 4 5 miesięcy temuocena: 85% 

   A potem burmistrz Ursynowa i tak nie zrealizuje zwycięskiego projektu. Po co marnować czas...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 3 5 miesięcy temuocena: 74% 

   To jest chore, zeby miasto waliło kase w jakieś kladki rowerowe, ktorą nawet zagorzali rowerzyści krytykują. A remont chodnika z ktorego wszyscy korzystają musi byc zgłaszany dopiero w ramach BO, bo miasto ma pieszych w d.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 5 miesięcy temuocena: 82% 

   No zdziwieni życiem, że ludzie nie chcą brać udziału w farsie, gdzie na wejściu o przyjęciu projektu decydują urzędnicy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 1 5 miesięcy temuocena: 88% 

   Mało, ponieważ na koniec to i tak urzędnicy wiedzą lepiej. Niedasię, nie można itp. Ludzi zniechęca duża liczba po prostu głupich pomysłów. Ot i cała tajemnica.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4298 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022