REKLAMAA1-DPD—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 września 2019, 19:34

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Dom przy Wiosennej 20

  Dom przy Wiosennej 20 (mat. prasowe)

  Podczas podejmowania kluczowych decyzji analizując projekty domów, które wejdą w krąg naszych zainteresowań, jedną z kwestii jest pytanie; czy decydujemy się na dom z balkonem, czy bez. Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W proces decyzyjny, poza indywidualnymi upodobaniami, zazwyczaj włączają się jeszcze kwestie ekonomiczne, oraz sama lokalizacja naszej inwestycji.

  Wybierz już na samym początku

  Kiedy wybieramy projekt domu, ale nie mamy jeszcze pewności, czy chcemy mieć balkon, czy nie, najlepiej przeglądać takie projekty domów, które już posiadają zaprojektowany balkon. Dużo łatwiej zrezygnować z zaprojektowanego balkonu, niż później na etapie budowy go doprojektowywać. Skreślenie balkonu z projektu jest o wiele tańsze niż kosztowna adaptacja projektu. Balkon jest ingerencją w obrys zewnętrzny budynku, wymaga również przeliczeń konstrukcyjnych dotyczących zbrojenia, dlatego cena dodania balkonu, w miejscu, w którym go nie ma jest znacznie wyższa niż skreślenie go czerwonym kolorem na etapie adaptacji, bądź też już w trakcie budowy. Do likwidacji balkonu w trakcie realizacji inwestycji jest uprawniony kierownik budowy, który powinien wpisać taką zmianę do dziennika budowy i sprawę mamy zamkniętą.

  Kiedy nie warto inwestować w balkon? Mankamenty balkonów w domach jednorodzinnych.


  Dom przy Cyprysowej 15 S3

  Jedną z istotniejszych kwestii, określającą nasz stosunek do balkonu w naszym przyszłym domu, pozostaje aspekt ekonomiczny. Projekty domów z balkonem są droższe od domów bez balkonu. Bilansując koszty musimy wziąć pod uwagę, iż samo wybudowanie balkonu niesie ze sobą konkretne wydatki. Już na etapie stanu surowego musimy zapłacić za beton, zbrojenie płyty, wykonanie rusztowania. Kiedy dom już jest gotowy dochodzą kolejne koszta – balustrada, płytki, lub deska balkonowa, specjalne okna balkonowe – droższe od standardowych okien. Jeśli chcemy, by nasz dom był tani w budowie i szybki w realizacji, powinniśmy wybierać projekty domów bez balkonu.

  W tym momencie dochodzimy do innego aspektu posiadania balkonu. Większe przeszklenia i możliwość korzystania z balkonu to znaczna utrata ciepła. Dom z balkonem będzie tym samym trudniejszy do ogrzania, a co za tym idzie, droższy w eksploatacji. Możemy, co prawda, zastosować materiały o lepszych parametrach termicznych, lepsze szyby i profile okienne, lecz wiązać się to będzie z kolejnym wzrostem kosztów budowy domu.

  Uciążliwym problemem może być również balkon źle zlokalizowany. Kiedy pragniemy ciszy i spokoju w sypialni na poddaszu, nie ma sensu lokować przy niej balkonu, który wychodziłby na ruchliwą drogę. Jeśli balkon miałby służyć np. na suszenie prania, a posiadamy pralnię na parterze, niezbyt komfortowo będzie się z niego korzystać. Jeśli wyjście na balkon przewidziano w kilku pokojach poddasza, automatycznie każde z pomieszczeń zostaje pozbawione pewnej części intymności. Widzimy zatem, iż wybierając projekty domów z balkonem musimy mieć wszelkie te kwestie gruntownie przemyślane. Ale jeśli już zdecydujemy się na balkon i jesteśmy pewni, że nasz dom z nim zyska, czeka na nas wiele atrakcji i udogodnień, możliwych właśnie dzięki niemu.

  Zaczerpnij świeżego powietrza o poranku, ciesz się zachodzącym słońcem. Atuty projektów domów z balkonem


  Dom przy Sielskiej 8

  Domy z balkonem to przede wszystkim komfort i wypoczynek na najwyższym poziomie. Niezastąpione są chwile, gdy możemy z balkonu podziwiać zachód słońca, lub zaczerpnąć rześkiego powietrza tuż po wschodzie słońca. Decydując się świadomie na balkon wybieramy dodatkową przestrzeń, która może spełniać wielorakie funkcje. To miejsce relaksu, przestrzeń kontaktu z naturą, lecz również przydatne miejsce służące bardziej praktycznym celom. Suszarnia na pranie, miejsce na rower, czy prowizoryczna spiżarnia w chłodniejsze dni… wszystkie te funkcje gospodarcze może z powodzeniem pełnić domowy balkon.

  Posiadanie balkonu, szczególnie gdy nasza działka leży w pięknym, widokowym miejscu, to prawdziwa przyjemność. Poddasze, posiadające pokoje z wyjściem na balkon staje się wtedy otwarte i komfortowe. W każdej chwili możemy wyjść na balkon i cieszyć się rozległym widokiem i świeżym powietrzem. Dodatkowo drzwi balkonowe, zazwyczaj większe niż klasyczne okno, doskonale doświetlają wnętrze poddasza. Przyjemniej się mieszka w jasnych pokojach, w których widać więcej niż tylko niebo przez połaciowy świetlik. Balkon spełnia również funkcję wentylująca przestrzeń poddasza. Otwierając balkonowe drzwi szybko przewietrzymy pokój, wpuszczając do środka czyste powietrze.

  Balkon, jako dodatkowa przestrzeń, to miejsce z potencjałem. Jedną z możliwości, jakie daje, jest stworzenie na nim loggi, lub innej zabudowy powiększającej przestrzeń poddasza. Zabudowy balkonu w stylu małych ogrodów zimowych to coraz bardziej popularny zabieg architektoniczny. Poddasze może zyskać w ten sposób odmienny status. Z miejsca przeznaczonego na sen i odpoczynek, przy odpowiedniej adaptacji, może się stać elegancką, reprezentacyjną częścią domu. Dach, który tworzy balkon nad tarasem, lub ogrodem, również jest możliwy do wykorzystania. Budowa ogrodu zimowego w oparciu o istniejący dach/balkon, czy innego rodzaju zabudowanych tarasów, czy ganków jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Balkon swe zalety szczególnie eksponuje w ciepłe wiosenne i letnie miesiące. Wtedy z przyjemnością spędzamy na nim czas, często traktując go jak dodatkowy pokój.


  Dom przy Alabastrowej 46

  Projekty domów z balkonem to niewątpliwie wybór, który należy przemyśleć. Jeśli nasz budżet może sobie pozwolić na taką inwestycję warto ją zrealizować. Kiedy oszczędnie podchodzimy do budowy, lub przeciwnie, gdy wybieramy droższy, lecz oszczędniejszy w eksploatacji, dom pasywny, czy energooszczędny, powinniśmy zrezygnować z balkonu. Obie opcje są godne rozważenia, już w czasie, kiedy przeglądamy projekty domów. Rozsądna decyzja pozwoli zaoszczędzić czas i mnóstwo dodatkowej pracy, koniecznej do wykonania, gdybyśmy w trakcie budowy zapragnęli mieć, lub zrezygnować z balkonu.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3126 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020