REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Rozrząd to układ odpowiadający za sterowanie zaworami, które dbają o dostarczenie mieszanki do komory spalania, a następnie opróżnienie jej z powstałych sposób spalin. Zawory sterowane są przez wałek rozrządu oraz wał korbowy silnika. To właśnie połączenie wszystkich tych elementów umożliwia prawidłową pracę naszego silnika. W dalszej części artykułu opowiemy nieco więcej o rodzajach rozrządu, a także jego serwisowaniu.

  Rodzaje rozrządów w samochodach

  Istnieje kilka rodzajów rozrządu, a dzielimy je np. w zależności od tego czy silnik wyposażony jest w jeden lub więcej wałków rozrządu. Im bardziej skomplikowany silnik, tym bardziej złożony jest również rozrząd. Dla kierowców jednak najważniejszy jest podział stanowiący o sposobie połączenia wszystkich elementów układu. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje: pasek lub łańcuch. Pasek rozrządu to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Charakteryzuje się stosunkowo przystępną ceną, łatwością montażu oraz koniecznością jego cyklicznej wymiany. Łańcuch natomiast zapewnia nam znacznie większą trwałość, jednak koszt jego wymiany może być wyższy niż w przypadku zwykłego paska.

  Kiedy wymieniać pasek lub łańcuch rozrządu na nowy?

  O tym, co ile powinniśmy zmieniać pasek rozrządu decyduje producent samochodu. To właśnie instrukcja obsługi powinna być dla nas wskazaniem odnośnie długości interwałów pomiędzy wymianami. W większości samochodów wyposażonych w pasek rozrządu wymiana układu konieczna jest co około 60-80 tysięcy kilometrów lub kilka lat. Jeśli posiadamy samochód wyposażony w łańcuch rozrządu, to teoretycznie jego wymiana nie będzie konieczna przez całą żywotność silnika. Ale czy na pewno? Nie do końca, ponieważ łańcuch rozrządu również może ulec zużyciu lub rozciągnięciu co dyskwalifikuje jego dalszą eksploatację.

  Właśnie dlatego nie zawsze powinniśmy bezkrytycznie ufać instrukcji lub danym podawanym przez producentów. Jeśli zauważymy pierwsze objawy zużytego rozrządu to warto jak najszybciej udać się do warsztatu celem jego sprawdzenia lub ewentualnej wymiany. Podjęcie takich działań może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami zaniedbania tego układu. No właśnie… a, co może się stać jeśli nie wymienimy paska lub łańcucha w swoim samochodzie?

  Co się stanie jeśli nie wymienimy paska lub łańcucha w odpowiednim czasie?

  Zaniedbanie stanu tego układu może być zabójcze dla naszego silnika, przy czym określenie „zabójcze” jest dosłowne i w pełni uzasadnione. W kolizyjnych silnikach, czyli większości stosowanych w samochodach, dochodzi do zderzenia się tłoków oraz zaworów, co w praktyce doprowadza do zniszczenia całego wnętrza naszego silnika. Pogięte zawory, uszkodzone tłoki, popękany blok silnika to tylko niektóre przypadłości, które w takiej sytuacji mogą spotkać naszą jednostkę napędową.

  Jak wygląda wymiana?

  Wymiana paska lub łańcucha to dość skomplikowane zadanie. Nie mówiąc nawet o przypadkach pojazdów, gdzie do wymiany konieczne jest wyjęcie całego silnika. Wymiana paska lub łańcucha wykonywana nawet przez wprawionego mechanika może potrwać kilka godzin. Do tego potrzebne są również odpowiednie narzędzia, a także znajomość procedur oraz umiejętność odpowiedniego ustawienia wszystkich elementów po wymianie. To wszystko sprawia, że warto powierzyć swój samochód specjalistom, którzy doskonale wiedzą jak podejść do tego zadania, by zakończyło się ono całkowitym sukcesem. Należy pamiętać, że wymiana paska rozrządu musi był połączona z wymianą kół pasowych. Przy wymianie łańcucha wymieniamy również koła łańcuchowe napędzające i prowadzące.

  Ile kosztuje wymiana?

  Cena jest zależna od jego rodzaju oraz samej konstrukcji samochodu. Koszty wymiany, nie licząc części zaczynają się przeważnie od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Mimo wszystko nie warto oszczędzać na wykonywaniu takich zadań ponieważ remont uszkodzonego przez awarię rozrządu silnika może przewyższać koszty naprawy nawet kilkukrotnie.

  Jeśli szukasz fachowców, którzy podejmą się wymiany rozrządu w Twoim samochodzie i chcesz mieć pewność, że zrobią to w pełni profesjonalnie i bezpiecznie dla Twojego auta to już teraz skontaktuj się z pobliskim warsztatem Bosch Car Service i ustal dogodny dla Ciebie termin wymiany.

  Artykuł załadowany: 0.3758 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022