REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-05----31-05-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Profesjonalnie przeprowadzony proces rekrutacyjny, a także odpowiednie umiejętności rekrutera to kluczowe czynniki odpowiedzialne za sukces przedsiębiorstwa. To w końcu pracownicy stanowią znaczną część potencjału firmy i odpowiadają za jej rozwój oraz prestiż. Aby nabór kandydatów był najbardziej efektywny, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyskuje specjalistów z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem, którzy identyfikują się z wartościami wyznawanymi przez firmę, warto zapoznać się z nowoczesnymi technikami rekrutacyjnymi, stosowanymi przez specjalistów HR.

  Popularna technika rekrutacyjna

  Punktem wyjścia w całym procesie rekrutacyjnym jest stworzenie profilu kandydata. Trzeba więc precyzyjnie określić jakie umiejętności i cechy powinien on posiadać, a także jaką kwotę można maksymalnie przeznaczyć na jego zatrudnienie. Trzeba również przygotować kilka alternatyw, na wypadek gdyby dany kandydat tylko częściowo spełniał poszczególne wymogi lub gdyby miał pewne niestandardowe wymagania w stosunku do pracodawcy. Dopiero po precyzyjnym określeniu profilu przyszłego pracownika, można przystąpić do procesu pozyskiwania kandydatów, który - jak wiadomo - może mieć różny charakter, uzależniony od liczby poszukiwanych pracowników i ich specjalizacji. Umieszczenie oferty na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę to jedna z wielu możliwości. Obecnie rekruterzy decydują się na aktywniejsze poszukiwanie kandydatów, a jedną z podstawowych technik jest tzw. sourcing. Jest to bezpośrednie wyszukiwanie kandydatów w sieci, najczęściej na biznesowych portalach społecznościowych. Dodatkowo, za pomocą właściwie precyzowanych komend, które są wpisywane do wyszukiwarki i tzw. operatorów Google, można w szybkim czasie znaleźć trafne odpowiedzi na interesujące nas zapytanie, tym samym znajdując jak najwięcej informacji o kandydacie, który wzbudził nasze zainteresowanie. Sourcing może być poniekąd utożsamiany z metodą direct search, która współcześnie jest bardzo popularna wśród rekruterów. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie trzeba analizować nadesłanych CV – po wyszukaniu kandydatów, którzy potencjalnie spełniają wymogi, rekruter kontaktuje się z nimi bezpośrednio, a następnie przedstawia ofertę. Dzięki metodzie direct search, można dotrzeć do pracowników, którzy obecnie nie poszukują zatrudnienia, jednak istnieje duża szansa, że przedstawiona im przez rekrutera propozycja może ich zainteresować, co może doprowadzić do sytuacji win-win.

  Podstawowe narzędzia pracy rekrutera

  Po dokonaniu wstępnej selekcji (często jest nią rozmowa za pośrednictwem telefonu lub skype’a), nadchodzi czas na spotkanie rekrutacyjne. Jest to świetna okazja, która pozwala wstępnie ocenić kompetencje kandydata, jego reakcję na stres, a także przewidzieć zachowanie pracownika po zatrudnieniu. Na tym etapie, dużą rolę odgrywa psychologia. Specjalista HR powinien nie tylko odpowiednio zadawać pytania sondujące, które mają za zadanie poznać mechanizmy zachowań  kandydata, ale także umiejętnie odczytywać sygnały pozawerbalne osoby, siedzącej po drugiej stronie stołu.

  Ważnym elementem rozmowy rekrutacyjnej jest wywiad behawioralny, który dotyczy przeszłości osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Rekruter przedstawia hipotetyczny przypadek i zadaje pytanie, jak kandydat zachowały się w danej sytuacji w poprzednim miejscu pracy. Służy to poznaniu sukcesów i porażek potencjalnego pracownika, a także przewidzeniu jak zachowa się w podobnej sytuacji w przyszłości. Dodatkowo ma to na celu sprawdzenie reakcji kandydata na dość niestandardowe pytanie –  wielu rekruterów chce zaskoczyć kandydata, by zobaczyć, jak się zachowa w nieprzewidzianych okolicznościach. Istnieją różne style prowadzenia rozmów rekrutacyjnych (np. rozmowa kompleksowa, grupowa, w sytuacji stresu), których wybór warto uzależnić od tego, co najbardziej chcemy sprawdzić u kandydata. Nie można także nie wspomnieć o assessment centre, które jest kompleksową oceną kandydata w sytuacjach zadaniowych.  

  Niestandardowe metody rekrutacji

  Obecnie, specjaliści ds. zasobów ludzkich, coraz częściej wykorzystują oryginalne sposoby pozyskiwania pracowników, dostosowane do konkretnej grupy docelowej. Inne działania należy podjąć, poszukując do pracy studentów lub osób tuż po studiach, a inne, gdy poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy są wręcz rozchwytywani na rynku pracy. Poniżej przykłady kilku niestandardowych metod rekrutacji, które zyskują coraz większą popularność.

  • Scouting – jest to poszukiwanie pracowników w ich codziennym miejscu pracy. Przykładowo, rekruter odwiedza placówkę bankową, która słynie z profesjonalnej obsługi klienta, gdzie obserwuje potencjalnego kandydata podczas codziennego wykonywania obowiązków. Po dokonaniu wstępnej oceny, przystępuje do rozmowy i przedstawia mu ofertę.
  • Event recruitment – łączy elementy promocji, marketingu i employer brandingu. Udział firmy w różnorodnych targach, warsztatach, konferencjach umożliwia bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracownikami, którym można przedstawić nie tylko profil stanowiska, ale także opowiedzieć nieco więcej o firmie.
  • Viral recruiting – polega na publikowaniu w sieci treści, które nie są bezpośrednio związane z procesem rekrutacji, ale są spójne z profilem działalności formy, jej misją i wyznawanymi wartościami. W ten sposób, można pozyskać informacje na temat osób, które wyraziły zainteresowanie daną akcją lub publikacją, a sprofilowana w ten sposób duża grupa ludzi, jest cenną bazą danych dla rekruterów, którzy dokonują selekcji i wysyłają ofertę do wybranych osób.
  • Hackatony – jest to nowoczesna forma rekrutacji, wykorzystywana głównie w zawodach IT, a więc wśród informatyków, programistów, deweloperów stron internetowych, a także wśród managerów projektów i grafików. Uczestnicy wydarzenia otrzymują zadanie do wykonania w określonym przedziale czasowym. W trakcie hackatonu wykorzystuje się element grywalizacji, który świetnie sprawdza poziom motywacji uczestników – zadanie ukończą tylko Ci najwytrwalsi, co jednocześnie jest wartościową informacją dla rekruterów.

  Proces rekrutacyjny to skomplikowana procedura, którą można przeprowadzić na wiele sposobów i z wykorzystaniem różnych technik. Jeżeli chcesz poszerzyć swoje kompetencje rekrutacyjne i zapoznać się z nowoczesnymi metodami wykorzystywanymi przez specjalistów HR, zajrzyj na: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/akademia-rekrutera,207/  i zapoznaj się z programem szkolenia, które porusza wiele interesujących kwestii.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3218 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020