Zamknij

Wystartowała rekrutacja. Czym w tym roku zachęcają ursynowskie licea?

07:39, 22.06.2020 Anna Łobocka
Skomentuj SK SK

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich. W trzech ursynowskich publicznych liceach ogólnokształcących na uczniów czeka ponad czterysta miejsc w 14 klasach. 

W ubiegłym roku licea w naszej dzielnicy przeżyły prawdziwe oblężenie. Po pierwszym etapie rekrutacji średnia liczba kandydatów na miejsce wyniosła aż 12 osób. Ursynowskie szkoły nie były jednak dla większości kandydatów pierwszym wyborem, bardziej zależało im na śródmiejskich liceach, od lat wysoko plasujących się choćby w rankingach miesięcznika "Perspektywy".

Ja będzie w tym roku? To okaże się po 10 lipca, tego dnia kończy się bowiem nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowych. Nieco mniej czasu mają uczniowie starający się o przyjęcie do klas dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych, zapisywać mogą się tylko do jutra, 22 czerwca.

Co oferują licea na Ursynowie?

W trzech ursynowskich liceach publicznych czeka na uczniów około 450 miejsc. W popularnym "Kamyku", czyli LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego trwa nabór do pięciu klas, w których - oprócz obowiązującego języka angielskiego - będzie można się uczyć włoskiego, francuskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego. Oferta jest tak przygotowana, że swoje miejsce znajdą zarówno humaniści, jak i ci, którym bliższe są przedmioty ścisłe. 

Z kolei w CLVIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej od września będą cztery klasy pierwsze, wśród nich dwie dwujęzyczne - z wykładowym angielskim lub hiszpańskim -oraz o profilach sportowym i biologiczno-chemicznym.

LXIII LO im. Lajosa Kossutha otwiera od nowego roku szkolnego pięć klas o profilu: edukacji medialnej, biologiczno-chemicznym, społeczno-prawnym, matematycznym oraz matematyczno-geograficznym (klasa integracyjna). 

Ursynowskie licea coraz lepsze 

W rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", która od 29 lat publikuje listę wiodących warszawskich liceów ogólnokształcących, ursynowskie szkoły nie triumfują. Pomimo tego z roku na rok coraz więcej osób z naszej dzielnicy chce kontynuować naukę blisko domu.

- Ursynowskie licea mają coraz lepszą ofertę, a uczniowie czują się w nich coraz lepiej. Popularny ranking, którym kieruje się wiele osób przy wyborze szkoły, nie uwzględnia ogromu pracy jaką muszą wykonać uczniowie i nauczyciele. Promuje przede wszystkim zdolnych. Dlatego trzeba też brać pod uwagę wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej - mówi Anna Jurek, dyrektor LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha.

Co to oznacza w praktyce? Licea przyjmujące tylko najzdolniejszych uczniów mają bardzo dobre wyniki niezależnie od poziomu nauczania. Tymczasem w metodzie EWD brany jest pod uwagę wynik egzaminu przed dostaniem się do szkoły oraz wynik egzaminu po jej zakończeniu np. wynik z egzaminu ósmoklasisty oraz matury.

Chodzi przede wszystkim o to, aby odejść od oceniania szkoły jedynie przez pryzmat egzaminów końcowych. Jeżeli uczniowie danej szkoły osiągnęli wyższe wyniki na koniec szkoły niż te, z którymi przyszli, to uznaje się, że placówka nauczała efektywniej niż pozostałe szkoły.

Wystarczy wspomnieć, że w 2019 roku niepubliczne ursynowskie Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 4 im. Batalionu AK Parasol zajęło w zestawieniu EWD 2. miejsce, a w rankingu „Perspektyw” uplasowało się dopiero na 11. pozycji.

- Biorąc pod uwagę te kryteria nasze licea, są bardzo dobrze oceniane, bo potrafią pracować z uczniami. Świadczy o tym chociażby nagroda dla liceum im. Kossutha - mówi burmistrz Robert Kempa. 

To właśnie ta szkoła najlepiej w całej Polsce uczy o Unii Europejskiej. Potwierdziła to tegoroczna nagroda ufundowana przez Komisję Europejską "Jan Amos Comenius Prize", którą otrzymuje tylko jedna szkoła z każdego kraju członkowskiego.

Wyniki tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będą znane w południe 12 sierpnia. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną wywieszone w szkołach. Od 13 do 18 sierpnia do godz. 15:00 trzeba zdecydować się na konkretną szkołę i potwierdzić swój wybór. Ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych poznamy 19 sierpnia o godz. 14:00.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%