Zamknij

Wyszli na ulice, by mówić o autyzmie. Udana akcja uczniów z SP 343

11:51, 03.04.2019 Anna Łobocka Aktualizacja: 12:11, 03.04.2019
Skomentuj Agnieszka Dąbrowska Agnieszka Dąbrowska

To była pierwsza taka akcja na Ursynowie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 343 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w tym roku inaczej niż zwykle. Wyszli na ulice, by mówić napotkanym mieszkańcom o tym zaburzeniu i swoich doświadczeniach z autystycznymi rówieśnikami.  

Szybko okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Uczniowie z podstawówki przy ul. Kopcińskiego, która jest szkołą z klasami intergracyjnymi byli dobrze przygotowani do rozmowy. Opowiadali napotkanym osobom o swoich doświadczeniach ze szkoły, gdzie uczą się też dzieci autystyczne. Na ubraniach mieli hasła : "przyjaźń", "autyzm jest ok", "jesteśmy razem", "gramy w jednej drużynie".

- Większość napotkanych mieszkańców Ursynowa nie wiedziała o tym, że 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, kilka osób zainteresowało się i stwierdziło, że poszuka na ten temat informacji. Rozdaliśmy prawie 500 balonów i tyle osób dowiedziało się, że kolor niebieski jest symbolem autyzmu - mówi Magdalena Simonow z zespołu pedagogów współorganizujących kształcenie uczniów niepełnosprawnych w SP 343. 

Szkoła od ćwierć wieku, zawsze w kwietniu, organizuje Dni Tolerancji i Życzliwości. Biorą w nich udział uczniowie wszystkich klas, także ci najmłodsi.

- To inny sposób patrzenia na świat. Ich świat jest jakby z puzzli, których nie mogą ułożyć. l to są nasi koledzy, którzy się tak bardzo od nas nie różnią, nawet nie wiemy, którzy to - tłumaczyły przechodniom pierwszaki.

Okazało się, że akcja, oprócz szerzenia wiedzy na temat autyzmu i mowy o tolerancji, miała jeszcze jeden pozytywny aspekt.

- Było widać, że nawet starszym uczniom niełatwo było zaczepić przechodnia i zagaić rozmowę. To dobry wstęp do lekcji wychowawczej z uczniami na temat komunikacji międzyludzkiej, tej bezpośredniej i prawdziwej, a nie opartej o media społecznościowe - mówi Magdalena Simonow. 

W Polsce autyzm ma jedno na 88 dzieci. Jest to zaburzenie związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby z autyzmem mogą mieć np. trudności w nawiązywaniu relacji społecznych i porozumiewaniu się.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%