REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 listopada 2020, 16:42

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Z numerem REGON, który jest akronimem od nazwy Rejestr Gospodarki Narodowej, spotykamy się bardzo często. Dane, jakie można odnaleźć w tym rejestrze, interesują wielu przedsiębiorców. Dziś podpowiadamy, jak najszybciej dotrzeć do zawartych tam informacji.

  Historia numeru REGON w Polsce

  System powstał w 1975 roku, a regulowała go specjalna uchwała rządowa. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsze przymiarki do utworzenia tego typu rozwiązania, która będzie pomagało w systematyzacji różnych segmentów gospodarki w kraju, zostały podjęte 9 lat wcześniej, już w 1966 roku.

  W pierwszym etapie działania, numery były siedmiocyfrowe, nadawane centralnie. Dopiero od roku 1985 w życie weszły znane do dziś, dziewięciocyfrowe odpowiedniki. Aby zachować zgodność, wszystkie stare oznaczenia REGON, które miały tylko siedem cyfr, dostały z przodu dwa dodatkowe zera.

  Numery nie były generowane w pełni losowo. Z założenia, REGON powstaje według klucza, który na przestrzeni lat zachował swoją unikatową konstrukcję. Dwie pierwsze cyfry to wyróżnik województwa. Kolejne sześć cyfr to numer seryjny, a na końcu występuje generowana cyfra kontrolna.

  Szacuje się, że na skutek dynamicznego przyrostu przedsiębiorstw, już w nieodległej przyszłości, numeracja opierająca się na dziewięciu cyfrach może przestać być wystarczająca. GUS może wtedy uruchomić dodatkowe pule numerów z dwoma pierwszymi cyframi, które pozostały wolne po reformie terytorialnej z 1999 roku.

  Jako ciekawostkę warto podać, że jednostki organizacyjne, a więc na przykład urzędy gmin czy starostwa powiatowe, otrzymują dłuższy, bo aż 14-cyfrowy numer REGON. W tej chwili jest to jedyny wyjątek, kiedy może zdarzyć się sytuacja, że numer będzie miał inną długość aniżeli klasyczny odpowiednik.

  Dla kogo numer REGON jest obowiązkowy?

  Jak możemy przeczytać na stronach największej bazy firm w Polsce - ALEO.com, numer REGON jest obowiązkowy dla kilku wyszczególnionych w ustawie podmiotów. Muszą go mieć osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne.

  REGON nadaje się też osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym, które nie posiadają osobowości prawnej oraz jednostkom lokalnym podmiotów gospodarki narodowej. Numer jest przypisany do osoby fizycznej na zawsze. Jeśli zlikwidujemy działalność, a za jakiś czas otworzymy nową firmę, to nasz numer REGON pozostanie niezmieniony.

  Kto nadaje numer REGON?

  Jeśli rejestrujemy jednoosobową działalność gospodarczą, to zostanie on wygenerowany automatycznie podczas procedury zakładania firmy. System skorzysta z informacji, jakie zostawiliśmy w bazie CEIDG, wliczając w te dane województwo, w jakim mieszkamy czy specyficzne informacje dotyczące działalności. Przedsiębiorca nie musi wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów, co stanowi sporą oszczędność czasu.

  Bardzo podobna procedura dotyczy stowarzyszeń, które zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla nich również nie zachodzi potrzeba wypełniania żadnych dodatkowych wniosków. W tym przypadku system pobierze wszystkie dane z KRS-u.

  Co, jeśli potrzebujemy numeru REGON, a jednocześnie nie jesteśmy objęci ustawowym obowiązkiem jego posiadania? Oczywiście można go otrzymać. W takiej sytuacji wystarczy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Głównego Urzędu Statystycznego.

  Ten - w zależności od tożsamości prawnej osób zgłaszających chęć uzyskania numeru REGON - będzie wymagał wypełnienia formularza RG-OP lub RG-OF. Warto pamiętać też o tym, że do CEIDG musimy zgłosić nasz numer REGON samodzielnie wtedy, gdy prowadzimy spółkę cywilną.

  Czas niezbędny do otrzymania numeru REGON tradycyjną drogą to 14 dni. Praktyka pokazuje, że o wiele lepszym wyborem jest wypełnienie wniosków i wysłanie ich drogą elektroniczną. W takiej sytuacji można przyspieszyć procedurę i uzyskać numer już w kilka dni roboczych. O dodaniu nas do ewidencji zostaniemy powiadomieni drogą elektroniczną.

  Jakie dane ustalimy dzięki numerowi REGON?

  W sieci - na przykład na stronie ALEO.com - odnajdziemy darmową wyszukiwarkę: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-regon. Na podstawie numeru możemy ustalić wiele ważnych informacji o działalności. W gronie danych, do których w ten sposób zyskujemy dostęp, można odnaleźć między innymi nazwę firmy oraz jej dokładny adres.

  Zyskamy też dostęp do imienia i nazwiska oraz numeru PESEL osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dowiemy się też, jaka jest forma prawna działalności, jak i poznamy indywidualny numer NIP. REGON pozwala też ustalić, kiedy dane przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność oraz kiedy zostało ono zamknięte lub zawieszone.

  Godną odnotowania informacją jest też dostęp do liczby osób zatrudnionych oraz szerokie informacje dotyczące formy rejestracji. Jak widać, jest to pokaźny zbiór danych osobowych, z którego można „wyłowić” niemal wszystkie ważne wskaźniki, które mogą skutecznie pomóc w prześwietleniu firmy czy stowarzyszenia.

  Mimo tego, że numer REGON to w pewnym sensie kopalnia wiedzy o przedsiębiorstwach, to od pewnego czasu traci on na znaczeniu, ustępując pola numerowi NIP. Zgodnie z obowiązującym prawem, to właśnie ten numer - a nie REGON - jest wymagany na firmowej pieczątce zaraz obok imienia i nazwiska.

  Od 2009 roku nie umieszcza się go na fakturach VAT ani nawet nie podaje się go podczas rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP (gdy zgłaszającym jest osoba prawna). Z biegiem czasu jego użytkowanie w celach ekonomicznych zostało okrojone i dziś używamy go raczej w celach statystycznych.

  Raz do roku GUS, który zarządza bazą REGON w Polsce, wysyła do wytypowanych losowo przedsiębiorców ankiety, które służą analizie struktury rynku w Polsce. Ciekawostką jest to, że udział w takiej ankiecie jest obowiązkowy, co nie zdarza się zbyt często w przypadku wielu innych badań.

  Artykuł załadowany: 0.2324 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021