REKLAMAA1 SanGiovanni 01.01.2022 - 31.01.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 sierpnia 2021, 12:39

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wzmacnianie sygnałów umożliwia prawidłową pracę licznym urządzeniom. Wzmacniacze operacyjne to jedne z najczęściej stosowanych analogowych układów elektronicznych realizowanych w postaci monolitycznych układów scalonych. Na ich szerokie wykorzystanie wpływa duża uniwersalność. Gdzie można je zastosować?

  Czym jest wzmacniacz operacyjny?

  Wzmacniacz operacyjny jest wielostopniowym wzmacniaczem różnicowym prądu stałego. Charakteryzuje się bardzo dużym różnicowym wzmocnieniem napięciowym oraz dużą impedancją wyjściową. Najczęściej używa się go do pracy z zewnętrznym obwodem sprzężenia zwrotnego.

  Jak zbudowany jest wzmacniacz operacyjny?

  Wzmacniacz operacyjny ma dwa wejścia (odwracające i nieodwracające) oraz jedno wyjście. Pracując z zewnętrznym układem sprzężenia zwrotnego, może być stosowany jako wzmacniacz odwracający, nieodwracający lub wtórnik napięciowy. 

  Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena przy bardzo korzystnych parametrach użytkowych. Do najważniejszych spośród nich należą m.in. wejściowe napięcie niezrównoważenia, które opisuje napięcie między wejściami wzmacniacza w sytuacji, gdy na wyjściu panuje napięcie zerowe.

  Inne istotne wielkości to:

  • rezystancja różnicowa,
  • pasmo wzmocnienia,
  • szybkość narastania napięcia,
  • częstotliwość graniczna.

  Oprócz tego zwraca się uwagę na szybkość działania, częstotliwość, sposób montażu oraz odporność na wysoką temperaturę.

  Jakie wzmacniacze operacyjne dostępne są na rynku?

  Obecnie rynek jest bardzo dobrze zaopatrzony w różne typy wzmacniaczy operacyjnych. Przykładowo w sklepie tme.eu można znaleźć aż 1300 pozycji w katalogu. Możesz je dobrać według parametrów. To wzmocnienie, wejściowe napięcie niezrównoważenia, pasma przenoszenia czy napięcia pracy, a także rodzaj montażu (wzmacniacze są przystosowane do montażu powierzchniowego SMD i przewlekanego THT). Inne czynniki to oznaczenie budowy i temperatura pracy.

  Ciekawym rozwiązaniem są także komparatory analogowe, a więc wzmacniacze bardzo szybko porównujące napięcie i natężenie prądu na wejściu i wyjściu. Zmierzona wartość definiuje, jaki zostanie podany sygnał wyjściowy. Specjalne układy scalone posiadają z kolei lepsze parametry takie jak niski szum, wysoka dokładność czy separacja galwaniczna.

  Do uznanych producentów wzmacniaczy operacyjnych należą m.in. amerykańskie firmy Analog Devices oraz Microchip Technology.

  Gdzie stosuje się wzmacniacze operacyjne?

  Wzmacniacze operacyjne występują w obudowach układów scalonych, które mogą zawierać pojedynczy, podwójny lub poczwórny wzmacniacz w pojedynczej kostce. Stosuje się je w układach dopasowujących i filtrujących sygnały, a także przy realizacji operacji matematycznych takich jak dodawanie, odejmowanie, logarytmowanie, całkowanie i różniczkowanie. Te funkcje wykonuje, współpracując z rezystorami i kondensatorami w obwodzie sprzężenia zwrotnego.

  W przeszłości możliwość przeprowadzania operacji matematycznych znalazła zastosowanie w komputerach analogowych, obecnie zaś wzmacniacze operacyjne są używane jako:

  • ograniczniki napięciowe,
  • układy porównujące (komparatory),
  • prostowniki liniowe,
  • przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe.

  Stosuje się je także jako generatory przebiegów prostokątnych, trójkątnych i sinusoidalnych oraz filtry aktywne. 

  Artykuł załadowany: 0.3467 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022