REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (GS)

  Najpierw uroczysta msza i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa, a później impreza przy skocznej muzyce i jarmark pełen jadła. Pogoda dopisała, więc na Dzień Patrona przyszły prawdziwe tłumy.

  Dzień Patrona rozpoczął się mszą świętą o godz. 12. Na ołtarz kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa zostały wniesione relikwie niedawno beatyfikowanych - kard. Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej. Mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W swojej homilii nawiązywał do zmian, jakie przechodzi Warszawa. Podkreślał, że stolica potrzebuje tak silnego patrona, jakim jest bł. Władysław, patron ursynowskiej parafii.

  - O to, aby bł. Władysław z Gielniowa został patronem Warszawy poprosił sam kard. Stefan Wyszyński. Im bardziej Warszawa rośnie, tym bardziej ta potrzeba patronatu, modlitwy, wstawiennictwa przykładu i wzoru staje się coraz większa - mówił metropolita warszawski.

  A przemawiał m.in. do wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, posłów, senatorów, sekretarza miasta Włodzimierza Karpińskiego, radnych Warszawy i Ursynowa, wiceburmistrza Ursynowa Klaudiusza Ostrowskiego, przedstawicielli samorządu województwa i władz SGGW.

  Po eucharystii kard. Nycz wraz z całym duchowieństwem, wiernymi i przedstawicielami rządowych i samorządowych instytucji złożyli wieńce pod pomnikiem patrona parafii.

  Jarmark regionalny i koncerty

  Kiedy tylko ucichła podniosła muzyka, zaczęła grać ta bardziej skoczna. Wszyscy przenieśli się na zachodnie skrzydło kościoła i pod boiskiem "Orlik" zaczęli bawić się i ucztować. Pogoda dopisała - do świętowania przyłączyli się również mieszkańcy, którzy przypadkiem przechodzili przez tę okolicę.

  - To zawsze frajda dla dzieciaków - wata cukrowa, muzyka, jakieś zabawki i taki fajny niedzielny klimat. Wyskoczyliśmy na rower, a skończyliśmy z goframi i innymi oscypkami. Przynajmniej nie muszę obiadu gotować - mówi pani Ilona.

  Podczas jarmarku, poza jedzeniem, można było nabyć różne regionalne rękodzieła i małe dzieła sztuki. Pojawiły się ręcznie malowane filiżanki, obrazy, a także oleje tłoczone z mazowieckiego rzepaku.

  - Moje oleje są bez grama chemii, dodaję jedynie probiotyki, które podaje się zwierzętom, ludziom i roślinom. Zanim zasadzę rzepak, muszę upewnić się, czy wszystko jest na swoim miejscu - obserwuję także gwiazdy, bo ich konkretna konstelacja przyczynia się do lepszego wzrostu sadzonek. Na buteleczce znajduje się moja twarz - nie reklamowałbym nią czegoś, co moim zdaniem nie jest najlepsze i najzdrowsze. Biorę za to pełną odpowiedzialność - mówi pan Franciszek Kessler, który od lat produkuje olej.

  Ci, którzy zdążyli się zapoznać już z ofertą jarmarku, zaczęli zmierzać w kierunku muzyki. Pod sceną gdzie grały "Nicponie" i "Tęgie Chłopy", chociaż nieśmiało, pojawiła się nawet garstka tancerzy.

  Kim był patron ursynowskiej świątyni i całej Warszawy? Bł. Władysław z Gielniowa żył na przełomie XV i XVI wieku. Jest pierwszym znanym z imienia poetą tworzącym w języku polskim. Był również jednym z pierwszych duchownych, który język polski wprowadził do Kościoła poprzez kazania i poetyckie teksty. Sam układał pieśni i uczył wiernych śpiewać. W 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił go patronem Warszawy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 37

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~słoma w butach 2 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Który to już rok z rzędu Robert Kempa był nieobecny na obchodach Dnia Patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa? Czy burmistrz Ursynowa nie powinien osobiście przywitać wicemarszałkini Sejmu Małgorzaty Kidawy - Błońskiej oraz posłów i senatorów RP?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 1 8 miesięcy temuocena: 0% 

   W kościele to nie burmistrz jest gospodarzem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4795 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022