Zamknij

X BIEG URSYNOWA. "Duch biegania zstąpił na Ursynów". WYWIAD

13:37, 10.06.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 15:12, 10.06.2016
Skomentuj SK SK

Zaczęło się 10 lat temu od 200 osób a dziś... biega ponad 2,5 tysiąca biegaczy! W sobotę startuje jubileuszowy X Bieg Ursynowa, tym razem na dwóch dystansach - tradycyjnie 5 km oraz 10 km. O historii imprezy, atrakcjach tegorocznej oraz jej przyszłości rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa - Robertem Kempą.

W tym roku jubileuszowy, już 10. Bieg Ursynowa. Warto przypomnieć - jak to się zaczęło?…

Zaczęło się, jak często bywa przy świetnych pomysłach, od inspiracji z zewnątrz  - duch biegania zstąpił na Ursynów w postaci „człowieka sportu” i zaproponował przeprowadzenie masowego biegu ulicznego w naszym pięknym zakątku Warszawy, ówczesnym władzom dzielnicy. 

Pierwszy bieg odbył się jeszcze pod nazwą „Warszawski Bieg Południowy” – zaczynaliśmy od około 200 osób, które ukończyły bieg na 5 km. Odbył się wtedy też bieg na 2,5 kilometra – w formule typowo rekreacyjnej. 

W tamtym czasie Bieg Ursynowa stanowił jeszcze integralną część obchodów Dni Ursynowa i meta znajdowała się jeszcze przy Kopie Cwila. I tak od tamtej pory już 10. rok pchamy ten „biegowy wózek” do przodu. 

Bieg Ursynowa to nie tylko bieg po zdrowie, ale też uliczne mistrzostwa Polski na 5 km. Czy w tym roku także pojawią się wielkie nazwiska?

Rzeczywiście 10. Bieg Ursynowa ma rangę Mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu ulicznym na 5 km – ta impreza już po raz piąty gości na Ursynowie. 

Wśród zawodników walczących o tytuł znajdą się: zeszłoroczny wicemistrz – Emil Dobrowolski, trzeci zawodnik mistrzostw z 2015 – Artur Kern, 4-krotny mistrz Polski na dystansach od 5 km do maratonu – Arkadiusz Gardzielewski, młodzieżowy mistrz Polski 2012 w biegu przełajowym – Marek Kowalski, wicemistrz Polski na 10 000 m z ubiegłego roku – Paweł Szostak, mistrz Polski w maratonie z 2011 roku i mistrz Polski w przełajach 2013 – Błażej Brzeziński, reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy w półmaratonie – Szymon Kulka oraz 4-krotny medalista mistrzostwa Polski w biegach przełajowych – Artur Olejarz. 

Wśród pań faworytką numer jeden do zwycięstwa w jubileuszowej edycji Biegu Ursynowa na dystansie 5 km wydaje się być Nina Sawina z Białorusi legitymująca się rekordem 33:19.93 na 10 000 m, ale zagrozić jej mogą m.in. Izabella Trzaskalska, Angelika Mach, Anna Szyszka, Anna Łapińska, Ewa Jagielska oraz Anastazja Iwanowa z Białorusi.

Wśród burmistrzów, radnych i społeczników - także tych związanych z naszą dzielnicą - również są zagorzali biegacze. Czy w sobotę również zobaczymy ich na trasie?

Lista startowa liczy już ponad 2.600 nazwisk, z tych osób, które mogę sobie już teraz przypomnieć, w gronie uczestników 10. Biegu Ursynowa mają znaleźć się: Jarosław Jóźwiak - zastępca prezydenta Warszawy, Janusz Samel - dyrektor Biura Sportu i Rekreacji,  Rafał Miastowski i Piotr Zalewski - dwóch członków zarządu dzielnicy Ursynów, a także Krystian Malesa i Piotr Karczewski - radni Ursynowa. Są to nazwiska, które jako pierwsze nasuwają mi się na myśl, jednak podejrzewam, że osób, o które Pan zapytał będzie znacznie więcej – i to z różnych środowisk np. z organizacji pozarządowych, sportowych czy spośród służb mundurowych. Pewnie wszystkich poznamy dopiero po publikacji końcowych wyników. 

Warto zresztą zaznaczyć, że tegoroczna formuła dopuszcza możliwość startu na dwóch dystansach, ciekaw jestem czy wśród wyżej wymienionych znajdą się śmiałkowie, którzy spróbują zmierzyć się z tym wyzwaniem.

W tym roku jubileusz. Są nowości. Jak Pan podsumuje dotychczasowe 9 edycji, skąd tak wielki sukces tej imprezy?

Niespodzianką z okazji jubileuszu stała się przede wszystkim tegoroczna możliwość rywalizowania również na dwa razy dłuższym dystansie – do klasycznej już „piątki” dołącza jubileuszowy bieg na 10 kilometrów, do tego dołożyliśmy atrakcję dla najmłodszych – czyli biegi dla dzieci.

Choć z uwagi na to, że biegnący na 10 km, będą pokonywać dwie pętle po alei Komisji Edukacji Narodowej, utrudnienia w ruchu będą nieco dłuższe niż zazwyczaj, liczymy jednak że pozostała część mieszkańców będzie wyrozumiała.

Co do podsumowania dotychczasowych edycji biegi i tajemnicy jego sukcesu - najlepszym podsumowaniem tej imprezy jest wzrastająca z roku na rok liczba uczestników i wyrażane przez nich zadowolenie z rywalizacji. W tym roku także przewidujemy rekordową liczbę uczestników, a pula miejsc w biegach dziecięcych, wyczerpała się bardzo szybko.

Sukces to też efekt pracy wszystkich osób zaangażowanych w organizację Biegu Ursynowa, w tym w szczególności pracowników ursynowskiego Wydziału Sportu. Formuła biegu jest z roku na rok dopracowywana, poziom organizacyjny jest ciągle udoskonalany, staramy się zainteresować nim coraz więcej miłośników aktywnego wypoczynku. 

Nie da się ukryć, że powodzenie naszego biegu to także zasługa mody na zdrowy tryb życia i bieganie, która na dobre, już od dłuższego czasu rozwija się w naszym kraju. 

Mieszkańcy Ursynowa jak zawsze chętnie dopingują biegaczy, gdzie tym razem będziemy mogli oklaskiwać zwycięzców, czy dla widzów przewidziano atrakcje?

Zapraszamy do kibicowania na całej długości trasy, bo taki doping naprawdę dodaje biegaczom sił! Najwięcej będzie działo się oczywiście na finiszu, czyli obok budynku urzędu dzielnicy i w miasteczku biegowym, zlokalizowanym na terenie zielonym obok ratusza.

W specjalnym namiocie Przedszkole „Mali Odkrywcy” zorganizuje opiekę nad dziećmi uczestników biegu, nie zawiodły również służby mundurowe – policja będzie oferować znakowanie rowerów, a straż pożarna podstawi wóz strażacki, który dzieci będą mogły dokładnie obejrzeć i który może również zapewnić ochłodę w postaci mgiełki wodnej dla strudzonych biegaczy. Pojawią się również stanowiska sponsorów biegu. 

Czy wiadomo już, czy bieg odbędzie się w przyszłym roku? Formuła ta sama, czy są pomysły na zmiany?

Trudno przewidywać co może wydarzyć się jutro, a co dopiero za rok... Na pewno Bieg Ursynowa wpisujemy w kalendarz imprez sportowych, zachowując dotychczasowe zasady czyli będzie klasyczna piątka. A co jeszcze? Zostawiamy sobie jednak możliwość przygotowania niespodzianek i nie zdradzania ich jeszcze teraz!

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do kibicowania biegaczom już od godziny 9:40. Start biegu o 10:00. Trasa: aleja KEN na odcinku od Bartoka do Płaskowickiej. Patronat medialny nad Biegiem Ursynowa sprawuje portal Haloursynow.pl

Zdjęcia przedstawiają medale pamiątkowe z Biegu Ursynowa w latach 2007-2015 - ze zbiorów urzędu dzielnicy

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

ursynursyn

1 5

Czy na zdjęciu powyżej to zwycięzca poprzedniego 9 biegu ???
19:07, 10.06.2016

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TeresaTeresa

2 2

z tymi worami pod oczami? 10:04, 14.06.2016


pomianpomian

2 2

a to nie jest przypadkiem zdjęcie jakiegoś randomowego bezdomnego, który uczestniczył w biegu??? 14:13, 14.06.2016


reo

TomTom

2 2

Joźwiak będzie biegł na 5 czy 10 km? A moze 5 metrów? 20:44, 10.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janinajanina

3 4

Wrzaski i hałas od godz.7:00 rano!!
To zaklucanie miru domowego!!
Nie można odpocząć Nie słyszy się własnych myśli.
Urzadzajcie sobie te imprezy tam gdzie nie ma blokow!!!!
Co za kretyn to wymyślił!!! 12:37, 11.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaninaJanina

1 3

Proszę zamieścić mój komentarz! Cenzura została przecież oficjalnie zniesione i obowiązuje swoboda wypowiedzi!!!! 12:48, 11.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%