Zamknij

XIII Ursynowskie Dyktando już w niedzielę. Wiemy o czym będzie tekst!

12:56, 14.11.2018 Anna Łobocka Aktualizacja: 16:31, 14.11.2018
Skomentuj KT KT

Jeszcze kilka dni zostało na wertowanie słowników. W niedzielę po raz trzynasty dowiemy się, kto zostanie ursynowskim Mistrzem Języka Polskiego. W szranki o ten tytuł stanie kilkaset osób. Czego mogą się spodziewać? Zapytaliśmy prof. Jerzego Bralczyka o temat tegorocznego dyktanda.

Rok temu swoją znajomość zasad ortografii sprawdziło blisko 300 śmiałków. Zadanie nie było łatwe, bo tekst był nie tylko pełen trudnych polskich słów, ale trzeba było wiedzieć jak pisze się np. Marc Chagall oraz foyer. Nikt nie ustrzegł się wówczas błędów. Oto fragment ubiegłorocznego tekstu:

Ursynów zresztą na francuszczyznę wydaje się uodporniony, dlatego nie znajdziesz tu architektonicznego kiczu à la Le Corbusier. Za to możesz podziwiać wpółukryty i częściowo zadaszony niby-pasaż nieopodal Domu Sztuki, gdzie fani shoppingu, bukiniści, a nawet skateboardziści czują się jak u siebie.

Przed rokiem najlepiej z pułapkami zastawionymi przez autorów dyktanda poradziła sobie Anna Płochocka. Kto zostanie nowym mistrzem? O tym przekonamy się w niedzielę. Trochę czasu pozostało, by podszlifować swoje umiejętności.

- Tekst jest prawie przygotowany, mam szkic, ale będę teraz go utrudniał. Spodziewać się trzeba wszystkiego. Zdradzę jednak, że tematem dyktanda będzie stulecie odzyskania niepodległości - mówi prof. Jerzy Bralczyk, który wspólnie z doc. dr Grażyna Majkowską szykują dla ursynowian ortograficzny tor przeszkód.

Ursynowskie Dyktando od 2012 r. nosi imię Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa. Był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, zaangażowany był w utworzenie pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

- Wiele lat temu ściagnęłam tu swoich kolegów z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. prof. Bralczyka i zorganizowaliśmy pierwsze dyktando. Wówczas, 13 lat temu, było tylko 30 osób, w tym roku jest około 290 - mówi Barbara Mąkosa-Stępkowska, współorganizatorka dyktand.

Laureaci zostaną wyłonieni w czterech kategoriach: Open, Juniorzy, Młodziki, Ekspert. Dyktando odbędzie się w niedzielę, 18 listopada o godz. 10:00 w hali UCSiR przy ul. Dereniowej 48. 

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OMLOML

0 0

Dyktando z języka polskiego opierające się na francuskich słowach. Ciekawe, który język w tym roku będzie dominował... 22:33, 16.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%