REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Razem czy osobno, z myślnikiem czy bez - to były największe wyzwania tegorocznego ursynowskiego dyktanda. O miano ursynowskiego Mistrza Języka Polskiego 2018 w czterech kategoriach zmagało się ponad dwieście osób. I chociaż trzeba było wiedzieć jak poprawnie napisać takie wrażenia jak: "quasi-Europejczyków" oraz "etranżerów", wiele osób powtarzało, że było łatwiej niż przed rokiem.

  Tekst przygotowany przez wybitnych językoznawców: prof. Jerzego Bralczyka i doc. Grażynę Majkowską z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  - Było bardzo łatwe, mam wrażenie, że nie popełniłam błędu - mówiła zaraz po napisaniu pani Jadwiga, która jednak nie została wyróżniona.

  W hali UCSiR przy ul. Dereniowej, do dyktanda zasiadło 227 osób, większość z nich z Ursynowa, byli też uczestniczy z innych dzielnic oraz spoza Warszawy. I to tam, dokładnie do Ząbek, powędrowała statuetka Mistrza Języka Polskiego w katergori open.

  - Ortografia była w miarę łatwa, mało pułapek. Gorzej z interpunkcją, bo zdania były bardzo długie. Troszkę się przygotowywałem, ale nie za dużo. Przejrzałem kilka dyktand ursynowskich i nie tylko - mówił Tomasz Kulicki, zwycięzca dyktanda.

  Jak zwykle więcej było piszących pań niż panów. Z tekstem dyktanda zmagało się też wiele dzieci. Najmłodsze z nich dopiero niedawno nauczyły się pisać najprostsze wyrazy, a musiały poradzić sobie z "anarchosyndykalistami"

  - Dzieci pisały ten sam tekst co dorośli. Trzeba je traktować poważnie, może popełnią więcej błędów, ale wcale tak nie musi być - mówiła doc. dr Grażyna Majkowska.

  Tekst dyktanda publikujemy tutaj. Wyniki XII Ursynowskiego Dyktanda im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego:

  Kategoria open: 1. Tomasz Kulicki, 2. Jakub Kopyciński, 3.Krzysztof Mirowski; Kategoria ekspert: 1. Tomasz Malarz, 2. ex aequo Filip Majewski i Aleksander Melesiński; Kategoria młodzików: 1.Natalia Hozyasz, 2. Hanna Szczerbińska, 3. Maja Szczygielska; Kategoria juniorów: 1. Jan Opalski, 2. Michał Krysiak, 3. Maja Faszczewska.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~urban_legend 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

   I to jest dyktando! Kiedy masz wrażenie, że nie popełniłeś błędów (no, może jakieś małe ;) ), kiedy nie ma przeładowania językiem obcym, kiedy sprawdza się nie tylko "ó", "ż" czy "ch". Tak trzymać! A uwaga na przyszłość - proszę oddać tekst do przeczytania któremuś z nauczycieli - oni lepiej wiedzą, jak go czytać i nie będą omijać słów (tak, to się działo!), nie będą ignorować dzieci oraz - jak sądzę - nie będą nieustannie rozpraszać odwołaniami do burmistrza, niczym w dawnym dowcipie "towarzysz Stalin już wstał, więc i wy towarzysze wstawajcie; towarzysz Stalin robi poranną rozgrzewkę, więc i wy towarzysze... "

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ki 1 9 miesięcy temu

   Miło patrzeć, jak młodzi Polacy piszą dyktando. Oby ich entuzjazm nie osłabł, bo naród żyje, dopóki język jego żyje.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2593 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019