REKLAMAA1-SALONin360--19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 kwietnia 2019, 14:18 komentarzy 31

  (MSO)

  Już pięć przedszkoli na Ursynowie przyjmuje dzieci. Pierwszego dnia po Wielkanocy strajk przerwało przedszkole przy ul. Lokajskiego. Nauczyciele zdecydowali się na taki krok ze względów finansowych. Od środy otwarta ma być też placówka przy ul. Wokalnej. 

  Na Ursynowie 8 kwietnia do nauczycielskiego strajku nie przystąpiło tylko jedno przedszkole - Specjalne nr 213 przy ul. Teligi. Teraz kolejne otwierają swoje drzwi dla dzieci, a rodzice - choć popierają nauczycieli - odychają z ulgą. W przedszkolu nr 400 przy ul Teligi strajkowało 12 nauczycieli, po świętach protest postanowiło kontynuować jedynie trzech z nich, dlatego dyrektor placówki, postanowiła strajk zawiesić.

  - To decyzja tymczasowa, w każdej chwili nasze przedszkole może nie przyjmować dzieci. Na razie nauczyciele odstąpili od czynnego protestu ze względów finansowych. Nie mogą sobie pozwolić na kolejne dni, za które nie dostaną wynagrodzenia, ale nadal popierają postulaty protestujących i być może znów będą strajkować - mówi dyrektor przedszkola nr 400 Agnieszka Orłowska. 

  Podobnie sytuacja wygląda w przedszkolu przy ulicy Wokalnej, które na początku protestu przyjmowało tylko część dzieci, a od 24 kwietnia, jeśli nauczyciele nie zmienią zdania, wróci do pracy i zapewni opiekę wszystkim przedszkolakom.

  Pod względem finansowym nauczyciele przedszkoli i nauczyciele w szkołach są w zupełnie onnych sytuacjach. O ile strakujący w podstawówkach czy liceach za kwiecień mają już wypłacone pensje w całości (termin wypłat przypada na 5. każdego miesiąca, a więc wypłaty przelewano przed strajkiem) i ubytki w pensji zauważą dopiero w przyszłym miesiącu, o tyle pracownicy przedszkoli mniejsze pieniądze dostaną już w kwietniu. Podobnie jest z pracownikami obsługi, którzy w większości nie strajkują, bo nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na jeszcze niższe wynagrodzenia niż pracownicy pedagogiczni.

  Częściowo pracują

  Na Ursynowie są jeszcze dwie placówki, które przyjmują część dzieci. Przy ul. Na Uboczu 9 nie strajkuje 8 nauczycieli, którzy opiekują się grupą kilkudziesięciu z 280 zapisanych tam dzieci.

   - Damy radę zaopiekować się nawet setką przedszkolaków. Bardzo jesteśmy wdzięczni rodzicom, którzy konsultują się między sobą, kto przyprowadza z nich dzieci. Są wspaniali. Wielki ukłon za zrozumienie naszej sytuacji i umiejętność współpracy - mówi dyrektor przedszkola nr 395 Karolina Sąntolak.

  Na przyjęcie tylko części dzieci zdecydowała się też placówka przy ul. Koncertowej.

  Strajk nauczycieli ciągle trwa. Pracujemy w bardzo ograniczonym składzie pedagogicznym, tj. troje nauczycieli plus dyrektor. Dlatego zapraszamy do przedszkola te dzieci, którym Rodzice nie są w stanie zapewnić samodzielnie opieki. Wszyscy czekamy na rozwój wydarzeń.

  - czytamy na stronie internetowej przedszkola nr 52.

  Przedłużający się protest staje się coraz bardziej kłopotliwy dla rodziców, którzy często muszą brać bezpłatny urlop, by zapewnić opiekę dzieciom. 

  - Uważam, że nauczyciele mają powody do strajku, ale obawiam się, że będzie rosło zniecierpliwienie rodziców, którzy obrócą się przeciw nauczycielom. Od dwóch tygodni mam zdezorganizowane życie i niestety zapowiada się kolejny. Nie jest łatwo, gdy przedszkole jest zamknięte, nie każdy ma dziadków. Dużo się mówi o rodzicach ósmoklasistów, maturzystów, o nas się zapomina, a nasze dzieci nie mogą same zostać w domu. Musimy brać urlop, żeby zapewnić im opiekę - mówi pani Anna z Ursynowa Północnego.

  Przypomnijmy, nauczyciele, którzy początkowo chcieli tysiąca złotych podwyżki, obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku. W piatek, 26 kwietnia na Stadionie Narodowym  nauczyciele zasiądą do kolejnych rozmów z rządem. Przy okrągłym stole będą negocjować m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 51

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 17
   BRAK SŁÓW

  31Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~robo 31 3 miesiące temuocena: 48% 

   Nauczyciele do roboty, a nie odpoczywać kosztem uczniów. Chyba, że nie chcecie uczyć to ogłoście to jasno.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wyżyny 30 3 miesiące temuocena: 69% 

   Strajk jest kompromitacja pedagogów. Jak teraz tłumaczyć dzieciom że należy negocjować, tłumaczyć swoje racje a nie być szantażystą jak nauczyciele co innego mówią a co innego im pokazują dzieciom swoim działaniem ?!? Jaka jest podstawa wychowania? NIE ulegać szantażystom!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mama pzredszkolaka 29 3 miesiące temuocena: 67% 

   Szkoda ze przedszkole 385 nie przerywa akcji strajkowej - widać jednak nie o pieniądze chodzi skoro nauczyciel mogą sobie pozwolić na tyle bezpłatnego wolnego !!!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tata przedszkolaka 28 3 miesiące temuocena: 91% 

   A miało być to jedyne na Ursynowie, które nie będzie strajkować.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pracuję na dwóch etatach 27 3 miesiące temuocena: 57% 

   Konstytucja mówi o obowiązku nauki. Nauczyciele strajkując uniemożliwiają realizację tego obowiązku, więc łamią konstytucję!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bnm 26 3 miesiące temuocena: 44% 

   A w jaki sposób łamią? A jakby wszyscy się zwolnili to też by łamali? To może wprowadzić zakaz zwalniania się nauczycieli i zabrać im emerytury żeby nie odchodzili. to nie nauczyciel ma umożliwiać realizację tego obowiązku tylko państwo. Więc to państwo łamie przez to że dopuściło do tej sytuacji :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pracuję na dwóch etatach 25 3 miesiące temuocena: 57% 

   Nauczyciele strajkując uniemożliwiają realizację obowiązku szkolnego zapisanego w Konstytucji i będą za to ścigani przez odpowiednie organa zobowiązane do pociągania do odpowiedzialności karnej osób łamiących prawo. Oczywiście nauczyciele nie będą ścigani za zwolnienie się z pracy, powstanie wówczas więcej szkół społecznych i prywatnych, w których obowiązuje Kodeks Pracy. Karta Nauczyciela musi być jak najszybciej zlikwidowana jako PRL-owski przeżytek, trzeba wprowadzić 40-godzinny tydzień pracy dla nauczycieli oraz system ich corocznego oceniania, aby wyrzucać z ciepłych posadek osoby nie lubiące dzieci, bez tzw. powołania i bez umiejętności przekazywania wiedzy uczniom.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gość 24 3 miesiące temuocena: 50% 

   Witam, polecam tym, którzy krytykują n-li za strajk i ich wymagania - idź, popracuj w przedszkolu, szkole tydzień i wówczas spotkajmy się i porozmawiamy. Obce są Wam realia pracy w tym zawodzie. Widzicie tylko wakacje, te wyimaginowane 40h pracy itp.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wyżyny 23 3 miesiące temuocena: 58% 

   No to czemu się nie zwalniają jakoś jak jest tak źle? Realia GUS wystarczy sprawdzić że to uprzywilejowana grupa zawodowa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pracuję na dwóch etatach 22 3 miesiące temuocena: 55% 

   Rodzice dziękują redakcji Halo Ursynów za pierwszy tekst, który nie popiera nauczycieli, którzy przestali uczyć i nie wpuszczają dzieci do szkół i przedszkoli. Jest wolny rynek - jeśli nauczyciel stwierdza, że nie ma tzw. powołania, nie lubi dzieci to przecież mamy wolny rynek i taka osoba może przekwalifikować się z pomocą różnych kursów i dofinansowania z Urzędu Pracy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~italiano 21 3 miesiące temuocena: 45% 

   Ten sposób rozumowania sprowadza się do tego , żeby zakazać strajków wszędzie , bo zmienić zawód może każdy. Wstydem dla Państwa jest to , że kasjer w markecie zarabia więcej niż nauczyciel . Wstydem dla Państwa i rządu jest to ,że status nauczyciela został sprowadzony do takiego poziomu jaki jest dziś . I piszę to jako płatnik podatków pracujący poza strefą budżetową.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 21 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bo-tak 20 3 miesiące temuocena: 67% 

   przestali uczyć, nie chcą rozmawiać negocjować, może pora pomyśleć o likwidacji karty nauczyciela, zatrudnieniu wg kodeksu pracy i rozliczaniu ich z wyników pracy, strajk przerodził się w demonstrację polityczną, która jest zapowiadana do końca roku szkolnego i ma być przeniesiona na wrzesień ponownie!!!. Jedyny cel to zadyma polityczna. Cierpią na tym uczniowie choć może na chwilę obecną nie są do końca świadomi, że ktoś odmawia im prawa do nauki, które podobno im przysługuje.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 31 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A 19 3 miesiące temuocena: 41% 

   Wez sie zastanow, bo to jest problem systemowy. Za chwile nie bedzie kto mial uczyc poniewaz mlodzi ludzie nie bede wybierac przedszkoli szkol jako miejsc pracy. Za latwo i nietrafnie powiedziec zeby sie przekwalifikowali. A poza tym po co skoro tym sie chcieli zajmowac i juz panstwowe pueniadze zostaly przeznaczone na ich edukacje.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 16 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sara 18 3 miesiące temuocena: 42% 

   Staram się zrozumieć i nie potrafię. Ile złości i złych słów poda w stronę nauczycieli. Nie zgadzasz się, nie akceptujesz. Masz prawo. Ale szanuj innych. Musisz się jeszcze wiele nauczyć. Zatem jazda do nauki.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kasjerka 17 3 miesiące temuocena: 62% 

   Bo reszta społeczeństwa żyje w realnym świecie proszę pani. W naszej rzeczywistości jak nam praca nie odpowiada to ja zmieniamy a jak nie możemy tego zrobić to zaciskamy zęby i robimy swoje.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 26 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bo-tak 16 3 miesiące temuocena: 71% 

   w korporacjach pracują ludzie wykształceni, po studiach, znający dobrze 2 języki, tam jeśli komuś nie odpowiada zapie...l od 8 rano do późnego wieczora po prostu może poszukać innego pracodawcy, o strajku nikt nie pomyśli bo żadna inna grupa poza nauczycielami nie ma takich przywilejów i nikt się z nią tak nie "cacka". Nie chcesz być nauczycielem nie chcesz pracować odejdź z oświaty, idź na pocztę, do księgowości czy gdziekolwiek. Dlaczego tkwicie i trzymacie się kurczowo tych niechcianych posadek. Może dlatego że gwarantują długi urlop, krótkie godziny pracy i wszelkie zabezpieczenia socjalne o których zwykły pracownik tej czy innej firmy może tylko MARZYć? każdy wie jak wygląda nauka w szkole i że dziecko trzeba zapisywać prywatnie na tysiąc kursów po szkole

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 24 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 15 3 miesiące temuocena: 36% 

   ~bo-tak Ale to działa też w drugą stronę: skoro w "realnym" świecie jest tak źle, to dlaczego nie rzucić pracy w korpo i nie zostać nauczycielem? Przecież "ludzie wykształceni, po studiach, znający dobrze 2 języki" bez problemu sobie poradzą w pracy przez 18 godzin w tygodniu, z dwoma miesiącami urlopu, za tą ogromną pensję o której mówi pani minister.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bo-tak 14 3 miesiące temuocena: 80% 

   qwr - jestem nauczycielem po godzinach, uczę moje dzieci wieczorami, sprawdzam polski, tłumaczę matmę, uczę historii bo z lekcji po "przerobieniu" w szkole targowicy dziecko zupełnie wiedziało o co chodzi, sprawdzam angielski, nadrabiam wszystko to czego dziecko nie dowiedziało się w szkole bo oglądało film zamiast lekcji, bo mieli się czymś zająć bo pani się nie chciało lekcji robić itd.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Auswajsenmachen 13 3 miesiące temuocena: 45% 

   Dalej jazda do roboty j.... nieroby!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Radeck 12 3 miesiące temuocena: 42% 

   Popieram strajk

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna bell 11 3 miesiące temuocena: 47% 

   Kochani, nie łamńcie się!!! Strajk musi i powinien trwać!!! Przed nami matury. Mam nadzieję, że nie staną na przeszkodzie strajkowi. Że nauczyciele się nie ugną!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mm 10 3 miesiące temuocena: 65% 

   Strajk trwa do momenty aż Broniarz i Schetyna powiedzą koniec strajku. Znp i PO maja w d... nauczycieli.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 40 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 9 3 miesiące temuocena: 68% 

   @~Anna_bell jak nauczyciele nie przeprowadzą matur to stracą resztki jakiegoś szacunku czy honoru jakie jeszcze mają. Niestety. Bo wtedy czarno na białym będzie, że mieli po prostu w d uczniów (a o tym trąbią nn stop) i chodzi tylko o kasę. I tak jak napisał mm Broniarzowi to lata koło starych jąder bo on ma 16 czy 18 tysi miesięcznie i jemu jest wywalone czy protestują czy nie. Krzywda mu się nie dzieje.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 26 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Newer 8 3 miesiące temuocena: 82% 

   Szkoły są stworzone jako miejsca pracy dla nauczycieli, a dzieci w nich są zbędnym balastem. Nauczyciele muszą godnie zarabiać, bez względu na to co robią, jak robią i ile robią (robią = uczą). Godność finansowa jest najważniejsza, zresztą nie ma innej godności jak godność finansowa. Stąd najbardziej godnymi osobami w PL są np. pan Solowow, Kulczyk, Czarnecki, i inni z listy 100 najbogatszych :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 28 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasiaa 7 3 miesiące temuocena: 47% 

   Nauczyciele jesteśmy z Wami! Nie poddawajcie się! Rząd próbuje Was rozgrywać, ale walczcie dla naszych dzieci!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 47 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tata6klasisty 6 3 miesiące temuocena: 57% 

   Pisz za siebie. Mam już dosyć tego cholernego zamieszania. Wracać do obowiązków!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 43 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zły porucznik 5 3 miesiące temuocena: 51% 

   ~tata6klasisty a co to jakiś socjalizm, że nakazujesz ludziom coś robić? Zadbaj o swój interes, nie dyktuj ludziom, co mają robić. Nie chcą pracować na takich warunkach, to nie. Walczą o lepsze - dziś (jeszcze) mają takie prawo, ponieważ podobno nie żyjemy w dyktaturze proletariatu. Wolny rynek daje prawo wyboru pracy, daje też prawo walki o korzystniejsze. Tobie i im.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 29 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 4 3 miesiące temuocena: 60% 

   @~zły_porucznik no własnie. Wolny rynek daje prawo wyboru pracy. Więc czemu nie wybiora lepszej skoro w tej im tak zle, tak mało mają czasu, takie niedobre pensje i w ogóle są tacy dobrzy, świetni i genialni, że świat stoi dla nich otworem i tylko iść. No więc? Zmuszał ktoś do brania tej posady? Nakaz był? Może nie powiedzieli i nie mówili ile będą zarabiać? Jak odejdą to nie jest ICH problem wtedy. Tylko rządzących takich czy innych. Tylko, że mogłoby się okazać, że nagle zabraknie wakacji po 2 miesiące , 13 tek, a tydzien pracy liczy minimum 40 godzin albo i więcej a czasami prace trzeba zabrac do domu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 21 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~I 3 3 miesiące temuocena: 53% 

   Marcin - oni wybrali i o to wlasnie chodzi. Nie powtarzaj tych glupot o 13, wakacjach i 40 tygodnipwym czasie pracy. Najpierw sie zastanow

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 2 3 miesiące temuocena: 39% 

   ~Marcin Wolny rynek to także prawo wysłania dziecka do prywatnej szkoły, gdzie nie musisz przejmować się strajkiem i tym, co zrobić z dzieckiem gdy szkoła zamknięta. Większość tych, co tak narzeka na strajk to rodzice traktujący szkołę czy przedszkole jako przechowalnię dla dziecka, aby oni mogli ciężko pracować w swoich korpo na ratę kredytu hipotecznego. Im też nikt nie broni przecież posłać dziecko do prywatnej placówki, w której są dobrze wynagradzani nauczyciele z powołania.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wyżyny 1 3 miesiące temuocena: 71% 

   qwr > czemu to nie nauczyciele nie pójdą do prywatnej szkoły jak im tak źle? Rodzice już raz w podatkach zapłacili.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2678 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019