Zamknij

Zabezpiecz swoje rośliny – zafunduj im ściółkę z kory!

14:54, 28.07.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 22:00, 28.07.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Rośliny, które mamy w swoich ogrodach, to nasza duma. Zachodzimy w głowę, co robić, by było im jak najlepiej, by znosiły naszą kapryśną polską aurę i latem prezentowały się najlepiej tak wspaniale, jak tylko można. Rośliny rosnące w lesie radzą sobie z tym same – a jak Ty możesz pomóc swoim ogrodowym pięknościom?

Las – bierz z niego przykład!

Las to fantastyczny ekosystem, który raz posadzony, zachwyca nas różnorodnością fauny i flory przez kolejne setki lat. To, co robimy z naszymi przydomowymi ogródkami, jest inspirowane w dużej mierze właśnie lasem! Wysokie drzewa chronią mniejsze, delikatniejsze rośliny przed nadmiarem słońca i spijają nadmiar wody z opadów deszczowych. Jednocześnie zrzucają swoją korę i liście, czym otulają ziemię niczym kołdrą, zapobiegając przemarzaniu roślin, które zapadły w sen zimowy. Wysokie, gęste drzewa chronią też mniejsze krzewy przed silnymi wiatrami, i właśnie dlatego lasy są tak imponujące i samowystarczalne!

Ściółka potrzebna dla roślin

Kora drzew występująca w lesie po obumarciu i odpadnięciu od pnia drzewa nie przestaje być pożyteczna. Jej funkcje doceniono i postanowiono przełożyć na warunki ogrodnicze, dlatego korę powszechnie stosuje się jako ściółkę dla wielu roślin ogrodowych. Ważnymi funkcjami kory jest przede wszystkim ochrona ziemi i tym samym korzeni roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, a także przed wynikającym z niego wyparowywaniem wody. Utrzymuje ona zatem odpowiedni poziom wilgoci i jednocześnie nie utrudnia dopływu świeżego powietrza do warstw ziemi. Zimą natomiast stanowi ona warstwę izolacyjną i chroni korzenie przed przemarznięciem.

Świeża i przekompostowana

Jaka kora będzie najlepsza dla naszych roślin? To zależy od ich gatunku i preferencji. Świeża jest ładniejsza i jaśniejsza, niestety zawiera sporo szkodliwych dla roślin substancji i może nieco wyjaławiać glebę. Dlatego rośliny, do których stosuje się tę świeżą, należy nawozić nieco intensywniej nawozami azotowymi. Z kolei kora przekompostowana jest mniej kwaśna, a bardziej zasobna w składniki odżywcze niż świeża. Jej jedyną wadą jest to, że wygląda nieco mniej dekoracyjnie i trzeba ją częściej uzupełniać, bo szybko się rozkłada. Drobne cząsteczki kory są łatwiej zwiewane przez wiatr, dlatego lepiej się sprawdzają jako dodatek do ściółkowania, a te grube są dedykowane rabatom wyeksponowanym w bardziej wietrznych miejscach.

Dlaczego warto stosować korę do roślin?

Najlepiej stosować korę jako ściółkę dla roślin kwasolubnych, na przykład iglaków czy wrzosów. Sprawdza się ona również jako dekoracja ze względu na swój intensywnie brązowy odcień, na którym barwy niektórych roślin prezentować się będą bardziej okazale. Bardzo ciekawie wyglądają wszelkie rabaty, które ogrodzono drewnianymi kołkami lub dużymi kamieniami, a następnie obsypano korą. Dzięki takiemu wyrazistemu oddzielaniu rabaty od trawnika ogród jest efektowny i sprawia wrażenie jeszcze bardziej zadbanego. Stosowanie kory powoduje lepszy wzrost roślin i ich skuteczniejszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, dlatego w polskich ogrodach jest ona niezwykle przydatna, a do tego – łatwo dostępna i tania!

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jkjk

1 0

bezczelni kłamcy sprzedają korę która miała być zżarta przez kornika. Zabili miliony drzew dla pieniędzy. Tak postępuje bestia a nie człowiek. 18:45, 28.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%