REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 października 2017, 13:05 komentarzy 9
  Dwór na Wyczółkach

  Dwór na Wyczółkach (forgotten.pl)

  Dwór na Wyczółkach może wreszcie doczekać się renowacji. Wielomiesięczny impas zakończyła decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 6 października odrzucono zażalenie obecnego właściciela, który twierdził, że remont budynku jest niemożliwy. Czy działania Stołecznego Konserwatora Zabytków i mieszkańców wreszcie przyniosą efekty?

  Dwór na Wyczółkach jest własnością osoby prywatnej - Pawła Sierpińskiego. Niestety popada w ruinę i z roku na rok wygląda coraz gorzej. Konstrukcja budynku grozi zawaleniem, w okna wstawiono kraty, a całej posiadłości pilnują psy. To wszystko. Modrzewiowy dwór trafił do rejestru zabytków już w 1952 roku. Od kilkudziesięciu lat czeka na lepsze czasy...

  W latach 2009-2015 Stołeczny Konserwator Zabytków przeprowadził kilka kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie zabytków na Wyczółkach. Wydano decyzję nakazującą właścicielowi wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych. Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzję jednak uchylił. Zobowiązał również konserwatora do oceny dworu pod kątem... wykreślenia z rejestru zabytków.

  W 2014 roku konserwator spróbował ponownie i znów wydał decyzję, w której nakazał właścicielowi wykonać prace zabezpieczające i roboty budowlane. Zadania konserwatorskie miały zostać zrealizowane bezzwłocznie - na budowlankę zaś wyznaczono późniejszy termin.

  I ta właśnie decyzja jest już prawomocna - została utrzymana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny.

  Tragiczny stan dworku

  Działania urzędników to jedno, a drugie to katastrofalny stan techniczny obiektu. Eksperci badający dworek stwierdzili, że prace budowlane wiązałyby się niemalże z budową całej konstrukcji na nowo. Dlaczego? Drewniany szkielet budynku jest kompletnie zmurszały i zdewastowany.

  Właściciel zabytkowego dworu Paweł Sierpiński twierdzi, że prac nie da się zrealizować. W efekcie w 2015 roku stołeczny konserwator wszczął z urzędu postępowanie egzekucyjne, czyli przymusowe ich wykonanie przez właściciela pod groźbą grzywny. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymał postanowienie o karze pieniężnej. 

  18 października 2016 roku ratusz określił jakie prace mają być przeprowadzone. Właściciel dworu wniósł zarzuty do toczącego się postępowania egzekucyjnego, ale konserwator je odrzucił.

  - Zażalenie na to postanowienie zostało przekazane do rozpatrzenia Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2 lutego 2017 roku - mówi Magdalena Łań z biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

  Ministerstwo milczało aż do 6 października. Mimo próśb o szybkie rozpatrzenie zażalenia, na decyzję trzeba było czekać ponad pół roku. W tym czasie postępowanie egzekucyjne było zawieszone, a właściciel nie musiał podejmować żadnych działań.

  Ostatecznie jednak ministerstwo odrzuciło zażalenie i poparło stanowisko konserwatora. Postępowanie egzekucyjne może toczyć się dalej. Sprawa zostanie jednak przekazana Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

  - Wobec rozwiązania przez wojewodę mazowieckiego porozumienia z prezydentem m. st. Warszawy w sprawie powierzenia miastu niektórych zadań, wykonanie nie będzie prowadzone przez miasto - dodaje Magdalena Łań.

  Walka o historyczny dwór na Wyczółkach trwa, a poirytowanie mieszkańców narasta. Historyczny budynek może się rozpaść - to tylko kwestia czasu. Właściciel wie, że składając odwołania i zażalenia może przeciągać sprawę przez kolejne miesiące, a może i lata.

  Lata świetności

  Ursynowski dwór zbudowano w 1805 roku. Dzisiejszy adres, ul. Łączyny 53, kiedyś znany był jak wieś Wyczółki. Po Powstaniu Styczniowym rozparcelowano ją na 6 mniejszych wsi: Wyczółki, Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek. 

  Pierwszym właścicielem majątku była rodzina Franciszka Krotkowskiego. Później dwór przeszedł w ręce rodziny Romanów, a od 1842 roku zarządcą był hrabia Fryderyk Skarbek.

  Kolejne lata przyniosły kolejnych właścicieli. Rodzina Berensewiczów zarządzała majątkiem przed wybuchem II wojny światowej. W 1938 roku Wyczółki wraz ze Służewcem włączono do Warszawy. W konsekwencji własność Berensewiczów została znacjonalizowana już 7 lat później na podstawie dekretu Bieruta. Własność udało się odzyskać dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Niestety dla dworku nie była to dobra zmiana.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~aaa 9 ponad rok temuocena: 0% 

   "Jak można nie dbać o zabytki??" - zostań właścicielem zabytku, to zobaczysz. Milionowe koszty, uciążliwi urzędnicy (często sugerujący łapówkę za ułatwienie procedur), niejasne przepisy, wymagania państwa bez symetryczności). O tak właśnie można. Chyba, że jesteś milionerem - opłacisz przychylność urzędasów, wydasz 2 mln na remont i gitara gra!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Michał 8 7 miesięcy temu

   To go sprzedaj, oddaj, albo płacz i płać. Nie stać, to nie masz. Powinny być ODBIERANE zabytki od prywatnych właścicieli, którzy nie są w stanie utrzymać ich przy żyiu

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dwory popzdr 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Skandal by nawet w XXI wieku nie zadbać, chyba celowo??!, o tak ciekawy i cenny jak na Warszawę zabytek... Apeluję o natychmiastowe działania służące uratowaniu i pewnie już częściowym odbudowaniu tego oryginalnego obiektu. Niemniej przeniesienie przez PiS kompetencji konserwatora warszawskiego do mazowieckiego to bezpardonowe przyczynienie się do dalszego niszczenia niektórych zabytków Warszawy!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 6 ponad rok temuocena: 0% 

   Teraz szybciej spłonie niz sie zawali.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Elo 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Nie rozumiem jak można nie dbać o zabytki, to najcenniejsza rzecz jaką mamy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sddd 4 ponad rok temuocena: 100% 

   ZROBIĆ TAM NOWY DOM SZTUKI! POSŁAĆ TEGO BUKOWIECKIEGO DO DOMU EMERYTOWANEGO POLOTRUKA

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mike 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Parę lat i dworek się rozpadnie, jak jakiś pożar czy huragan się zdarzy to nawet szybciej...i cały teren dla dewelopera

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kamil 2 ponad rok temuocena: 50% 

   dobra zmiana w Ministerstwie Kultury woli zajmować się zwalnianiem dyrektorki PISF niż dworkiem na Wyczółkach :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ewka 1 ponad rok temuocena: 100% 

   To jasne że należy dbać o zabytki.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4651 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023