Zamknij

Zaćma - przyczyny, objawy, diagnostyka. Jak leczyć zaćmę?

11:02, 03.10.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:04, 03.10.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Zaćma najczęściej dotyka osoby po 60-tym roku życia (tzw. zaćma starcza), w przypadku których jest to zazwyczaj efekt starzenia się organizmu. Może jednak pojawić się u ludzi młodych, jako następstwo urazów lub przewlekłych stanów zapalnych oka, wad wzroku (głównie krótkowzroczności), chorób przewlekłych (najczęściej dotyczy to chorych na cukrzycę), pracy w szkodliwych warunkach, kontaktu z chemikaliami, albo zażywania niektórych leków (np. kortykosteroidów).

Czym jest zaćma?

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, jest jedną z najczęstszych chorób oczu przejawiającą się pogorszeniem jakości widzenia, a zwłaszcza ostrości, na skutek zmętnienia soczewki oka. Choroba zazwyczaj ma związek z zaburzeniami przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości. Nieleczona, powoduje stopniowe pogarszanie jakości widzenia i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Niestety, choroba dotyka także małe dzieci - pojawia się już w momencie narodzin lub rozwija się w pierwszych latach życia. W tym przypadku mówimy o zaćmie wrodzonej.

Objawy i diagnostyka zaćmy?

Do najczęstszych objawów zaćmy zaliczamy:

  • stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, która nie ulega poprawie na skutek stosowania coraz mocniejszych szkieł korekcyjnych,
  • przymglone widzenie,
  • podwójne widzenie w jednym oku,
  • szybsze niż zwykle męczenie się oczu,
  • problemy z oceną odległości,
  • oślepianie przez intensywne źródła światła,
  • widzenie jasnych kolorów w ciemniejszych odcieniach,
  • pogorszenie wzroku w ciemności, a z czasem brak widzenia w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu.

Diagnostyka zaćmy przebiega w sposób rutynowy i powinna zacząć się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego pacjent dokładnie opisuje objawy związane z pogorszeniem widzenia. Następnie lekarz okulista przeprowadza badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Badanie to pozwala na ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki oka. Czasami wykonywane jest dodatkowo badanie dna oka, które pozwala wykluczyć inne zmiany powodujące pogorszenie ostrości wzroku, takie jak zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki, czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak leczyć zaćmę?

W przypadku wcześnie zdiagnozowanej zaćmy starczej niekiedy stosuje się leczenie środkami hamującymi rozwój zaćmy, które aplikowane są do oczu w postaci kropli. W razie, gdy zmętnienie dotyczy całej soczewki, preparaty przeciw katarakcie okazują się jednak nieskuteczne. Podstawową formą leczenia zaćmy w Polsce, jak i na świecie jest metoda operacyjna, polegająca na wszczepieniu sztucznej soczewki. Operacja ta jest obecnie traktowana jako stosunkowo prosty zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Co ważne, jest to zabieg bezpieczny, rzadko powodujący powikłania, mało obciążający dla pacjenta, a jednocześnie najbardziej skuteczny. W większości przypadków pozwala na szybki i całkowity powrót do dawnej ostrości widzenia. Wszczepienie sztucznej soczewki trwa zwykle zaledwie kilkanaście minut, a pobyt w klinice najczęściej kończy się po kilku godzinach (rzadko w przypadku powikłań jest to 2 lub kilka dni). Po zabiegu koniczne są wizyty kontrolne.

Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy polega na wszczepieniu w miejsce uszkodzonej soczewki oka, nowej sztucznej soczewki. Lekarz wykonuje w oku niewielkie nacięcie, a następnie przy pomocy precyzyjnego narzędzia i najnowocześniejszych metod tj. emulsyfikacji płynowej (z wykorzystaniem delikatnego strumienia płynu) lub fakoemulsyfikacji (z wykorzystaniem ultradźwięków) doprowadza do rozbicia i usunięcia zmętniałej soczewki. Następnie, lekarz umieszcza w oku sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która zastąpi tę uszkodzoną. Stosowane obecnie sztuczne soczewki wykonane są z bardzo trwałych materiałów, a dodatkowo posiadają wyjątkowo dobre właściwości odtwarzania funkcji zdrowych ludzkich soczewek. Nowoczesne sztuczne implanty są dodatkowo wyposażone w filtry UV, chroniące oko przed szkodliwym promieniowaniem oraz parametry optyczne, pozwalające na ostre widzenie obrazu w całym polu. 

Czy leczenie zaćmy jest skuteczne?

W większości przypadków operacyjne leczenie zaćmy daje dobre rezultaty. Chory, stopniowo odzyskuje ostrość widzenia. W niektórych przypadkach dla przywrócenia pooperacyjnej ostrości wzroku konieczny jest dodatkowy zabieg laserowy (dotyczy to powikłań związanych z mętnieniem tylnej ściany torebki). Czasami, dla uzyskania pełnego efektu leczenia, po wygojeniu oka konieczne jest dobranie okularów korekcyjnych.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%