REKLAMAA1-SanGiovanni--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 lipca 2018, 08:35 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Przed nami najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca. Jeśli pogoda na to pozwoli, będzie je można oglądać także z Ursynowa. Zapytaliśmy ekspertów z Centrum Nauki Kopernik, kiedy i skąd najlepiej będzie widać to rzadko spotykane zjawisko.

  Sierpień to miesiąc „spadających gwiazd”, jednak w tym roku, jeszcze pod koniec lipca, szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca nastąpi w piątkowy wieczór - 27 lipca - po godz. 20:30 i potrwa około dwóch godzin.

  Zaćmienie Księżyca polega na tym, że Słońce oświetla Ziemię, przez co nasza planeta rzuca cień, w który wchodzi Księżyc. Warunkiem powstania zaćmienia jest to, by wszystkie trzy obiekty - Słońce, Ziemia i Księżyc - znalazły się idealnie w jednej linii.

  Jak tłumaczą eksperci z Centrum Nauki Kopernik, intensywność rdzawej barwy tarczy Księżyca podczas jego zaćmienia zależy od stopnia zapylenia atmosfery ziemskiej, będącego skutkiem m.in. aktywności wulkanicznej i przemysłowej. O to, czy i kiedy zobaczymy zaćmienie na Ursynowie zapytaliśmy specjalistów z Planetarium Niebo Kopernika.

  - Zaćmienie księżyca będzie widoczne w każdym miejscu na Ziemi, w niektórych punktach będzie niżej, w innych wyżej. W całej Warszawie będzie widoczny identycznie, a na terenie Polski prawie identycznie - mówi Michał Gochna, prezenter z Planetarium Niebo Kopernika. - Na Ursynowie najlepiej udać się na Kopę Cwila lub inne wzniesienie, które zapewni otwarty horyzont. Także balkony na wyższych piętrach wychodzące na południe gwarantują dobry widok – dodaje.

  Czy będzie nam dane obejrzeć zaćmienie w pełnej krasie? To się jeszcze okaże, bo prognozy pogody na razie mogą studzić zapał. Jeśli chmury przysłonią niebo nad Warszawą, na specjalnej stronie internetowej, będzie można śledzić zaćmienie na żywo.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 108

  • 40
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 30
   PRZYDATNY
  • 12
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~poi 2 ponad rok temu

   Swietne zdjecie do artykulu. Wyjasnia wiecej niz tysiac slow.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pablos 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Południowy wschód - obok będzie jasny saturn

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3167 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO--14-08----13-11-2020