REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Nie będzie uchwalonego miesiąc temu zakazu poruszania się po stolicy tzw. furgonetek antyaborcyjnych i furgonetek z hasłami homofobicznymi. Wojewoda Konstanty Radziwiłł uchylił uchwałę warszawskich radnych w tej sprawie.

  Zakaz uchwaliła Rada m.st. Warszawy na posiedzeniu 8 lipca. 

  - Od dłuższego czasu narasta w nas niezgoda na to, że samochody z takimi treściami krążą po Warszawie. Razem z innymi radnymi pisaliśmy interpelacje, zgłaszałam popełnienie wykroczeń na policji, powołując się na zakłócanie porządku. Nic z tego nie wyszło. Policjanci nawet eskortują te furgonetki z obrazami, które szokują zwłaszcza małe dzieci albo obrażają osoby LGBT. Uznaliśmy, że musimy znaleźć jakieś rozwiązanie, że warszawiacy i warszawianki oczekują tego od nas - mówiła radna KO Dorota Łoboda, która wraz z radnym Jarosławem Kaczyńskim przygotowała projekt uchwały.

  Przyjęto go większością Koalicji Obywatelskiej rządzącej stolicą. Za głosowało 41 radnych, a przeciw 18. Sprzeciwili się jej radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślali, że samorząd nie może podejmować tego rodzaju uchwał. Inicjatorzy uchwały już wówczas podejrzewali, że wojewoda uchyli zakaz. I tak się stało.

  Wojewoda: Uchwała narusza porządek prawny

  Dziś wojewoda mazowiecki opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie. Uchyla ono podjętą przez radnych uchwałę.

  Wojewoda zarzuca propozycji radnych, że narusza ona "istotnie" porządek prawny. W komunikacie wojewody czytamy:

  Aby uchwała wprowadzająca przepisy porządkowe była zgodna z obowiązującymi przepisami musi łącznie spełnić określone przesłanki, przede wszystkim:

  Przepisy porządkowe mogą być stanowione przez samorząd jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących. Nie mogą one prowadzić do uzupełniania (poprawiania), regulacji ustawowych w danym zakresie.

  Przepisy porządkowe mogą być wydane, gdy jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, jeśli zostały lub mogą być naruszone. Ponadto muszą uwzględniać przesłankę terytorialności - należy zweryfikować, czy obszar zagrożenia występuje lokalnie, obejmując gminę lub jej część. 

  Według wojewody Rada Miasta Stołecznego Warszawy nie wywiązała się ze swojego obowiązku i nie wykazała w treści aktu oraz w jego uzasadnieniu, że wystąpiły ustawowe przesłanki upoważaniające ją do wydania przepisów porządkowych. 

  - Ponadto uchwała została podjęta pomimo negatywnej opinii obsługi prawnej miasta - argumentują prawnicy wojewody. 

  Na rozstrzygnięcie nadzorcze miastu przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty doręczenia.

  Furgonetki krążyły także po Ursynowie

  Furgonetki z hasłami antyaborcyjnymi i homofobicznymi krążą po Warszawie od kilku lat. W kwietniu ubiegłego roku pojawiły się także na Ursynowie. W alei Komisji Edukacji Narodowej zatrzymał ją jeden z kierowców. Podobne "obywatelskie zatrzymania" miały miejsce w innych dzielnicach.

  Mieszkańcy, którzy zatrzymywali pojazdy należące do ultrakonserwatywnej Fundacji "Pro Prawo do Życia", skarżyli się na zakłócanie spokoju, nienawistne hasła nadawane z głośników oraz na treści obrażające mniejszości seksualne, zrównujące je z przestępstwem pedofilii.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 24
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Umadbro 15 5 miesięcy temuocena: 20% 

   Bardzo dobrze.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Konstanty nie mógł inaczej, jego protest nam wszystkim po prostu się należał!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 13 5 miesięcy temuocena: 70% 

   LGBT to, LGBT śmo… czy naprawdę nie ma pilniejszych tematów albo liczniejszych mniejszości? Osób o takiej orientacji seksualnej jest góra 5%. A szumu na ten temat jest w mediach tyle, jakby było 40%. Według mnie jest to typowy temat zastępczy, na który skwapliwie rzucają się politycy wszystkich opcji, kiedy chcą zamaskować swoje nieróbstwo, pazerność i niekompetencję. Ręka w rękę idą z nimi wszelkiej maści „aktywiści” – i z prawej i z lewej strony. Leserzy, spragnieni łatwego i sytego życia z grantów i zrzutek. Może by się tak wszyscy ci krzykacze zajęli czymś pożytecznym? Och… zapomniałem, trzeba by wtedy zrobić coś, co nie jest darciem ryja i bazgraniem po murach i furgonetkach…

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 12 5 miesięcy temuocena: 55% 

   Ale te 5% przez swoje krzyki myśli, że może narzucić pozostałym 95% swoją retorykę, pomysły, prawa i szeroko pojętą ideologię. Do tego tak jak piszesz - banda tęczaków to zawsze dobry pomysł, aby przykryć jakieś dzielnicowe/miejskie idiotyzmy rządzących. Aktywiści Ursynowa i ogólnie Warszawy to rak toczący to miasto a zwłaszcza dzielnicę- pragną zamienić pół miasta w park, drugie pół w DDR, a np. kierowców to najlepiej rozstrzelać, no ewentualnie pozwolić parkować 30km za miastem, żeby zaiwaniali rowerkami do Auchan/OBI, lub tłukli się autobusami...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 11 5 miesięcy temuocena: 43% 

   @ats - biedna sfrustrowana istoto - tęczowo nie chcą narzucić nikomu retoryki, ideologii i innych bzdur. Oni chce mieć tylko (a dla ciebie aż) takie same prawa jak inni ludzie. Prawo do odwiedzin w szpitalu, spadku, małżeństwa. Nie chcą ci niczego zabrać i narzucić. Wręcz przeciwnie, chcą byś się od nich odwalił. A ja bym chciał byś się zamknął w swojej średniowiecznej wieży i tam został. Poza tym jeśli przeszkadzają ci parki i DDRy to naprawdę udaj się do neurologa, bo to jasny znak, ze czas podjąć leczenie. I mowię to jako kierowca przyspawany do auta, który niejednego rowerzystę chciał zamordować. Tak samo jak innego kierowcę. Może poza wyjazdem nad Zegrze i na sylwestra TVP do Zakopanego rusz się gdzie w świat i zobacz jak można żyć szanując wszystkich nie zaglądając im do majtek.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 10 5 miesięcy temuocena: 71% 

   @Jako Jeżeli ludzie, o których mowa „tacy się już urodzili”, to powinni albo pogodzić się z wynikającymi z tego ograniczeniami, albo spróbować je zneutralizować lub ominąć. Ograniczenia natury prawnej są jak najbardziej do zneutralizowania, tyle że wymaga to trochę zachodu. Osobiście jako człowiek o nienachalnej urodzie i z genetyką „otłuszczonego Janusza” nie krzyczę, że „mam prawo do bycia szczupłym i pięknym”. Nie domagam się też ustawowego nakazu, żeby na przykład szczupłe, długonogie i urodziwe kobiety dostawały jakieś 1000+ za wiązanie się z takimi facetami. W imię „równych praw pięknych i brzydkich”. Za to usiłuję zneutralizować genetyczne niedoróbki. Na przykład ciężko trenując. Codziennie, po trzy godziny. Oraz starając się zmarginalizować kwestię wątpliwej urody przewagami na innym polu. I w żadnym wypadku nie robię z tego kwestii politycznej.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 9 5 miesięcy temuocena: 75% 

   ale co do tego ma antyLGBT??? nie doczytałaś/łeś chyba... chodzi o furgonetki z zakazem aborcji przede wszystkim, ORAZ z hasłami homofobicznymi. Czyli, chodzi o furgonetki z obrazami rozerwanych plodów (jakoby abortowanych), z odpowiednim nagłośnieniem, i zrzucanie odpowiedzialnosci za to (rozrywane płody) na społecznosć pro/ LGBT. Wszystko jest jedna wielka manipulacją bo ani dzis nie dokonuje sie tego rodzaju aborcji, ani nie ma to nic wspolnego z LGBT. Każda normalna dziewczyna, ktora nie chce rodzić, bierze tablke ellaone, a nawet jak sie "zagapi" to tez są tabletki "30 dni po" - były juz 40-50 lat temu, w prywatnych gabinetach gin. Rozrywane plody to jedna wielka manipulacja dupencji godkowej, która tłucze na tym kase.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Heretyk 8 5 miesięcy temuocena: 34% 

   Do końca życia będę wytykać organizacjom ProDeath tą propagandę.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 7 5 miesięcy temuocena: 50% 

   jeśli już to "tę propagandę", pisiorski wykształciuchu I...czemu masz wytykać? wszak ciebie (i tobie podobnych) nie wyabortowano, niestety

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 6 5 miesięcy temuocena: 57% 

   Nie wiadomo, czy nie będzie, bo miasto może zaskarżyć decyzję wojewody.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~siabadaba 5 5 miesięcy temuocena: 39% 

   nie ma żadnych podstaw prawnych, które czyniły by takie zaskarżenie zasadne. radni nie mogą nikomu odbierać jego konstytucyjnych praw.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 4 5 miesięcy temuocena: 61% 

   Radziwiłł zgodnie z rodzinnymi tradycjami przeciw Polakom

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lukasz436 3 5 miesięcy temuocena: 55% 

   Czym jeszcze może nas zaskoczyć "pan wojewoda"...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 2 5 miesięcy temuocena: 79% 

   tym to raczej nie zaskoczył :/

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kol 1 5 miesięcy temuocena: 48% 

   Wolność zwyciężyła

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 43 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4053 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022