REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Od października 2023 roku zakaz palenia węglem kamiennym w Warszawie, a od 2028 roku w obwarzanku warszawskim. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego przyjęli nowelizację uchwały antysmogowej dla Mazowsza. 

  Nowela wprowadza przepisy, które zaczną obowiązywać w 2023 i 2028 roku. Już od 1 stycznia przyszłego roku na terenie całego województwa wprowadzony zostanie całkowity zakaz używania kotłów na paliwo stałe (m.in. biomasę drzewną) w nowo oddawanych budynkach, jeśli istnieje możliwość podłączenia ich do sieci ciepłowniczej. Ta zasada będzie dotyczyła wszystkich nieruchomości, które zostaną zgłoszone lub otrzymają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2023 roku.

  W przyszłym roku zakaz palenia węglem w stolicy

  Z kolei od 1 października 2023 na terenie Warszawy wejdzie w życie zakaz palenia węglem kamiennym i jego produktami. Podobny zakaz w miejscowościach ościennych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2028 r. w powiatach: wołomińskim, warszawskim zachodnim, otwockim, pruszkowskim, piaseczyńskim, nowodworskim, mińskim, legionowskim i grodziskim.

  - W obu tych regulacjach wyjątek stanowią kotły posiadające 5 klasę zainstalowane do 11 listopada 2017 r. oraz kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu zainstalowane do 1 czerwca 2022 r. w istniejących budynkach. Można będzie w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności - poinformowało biuro Sejmiku Mazowsza.

  Za zmianami zagłosowało 26 radnych wojewódzkich, przeciw – 22, głównie z PiS. Największym krytykiem uchwały był były leśnik, radny Stefan Traczyk z PiS.

  - Ten projekt promuje rosyjski gaz! Jestem przeciwny zakazowi palenia drewnem - grzmiał radny, choć uchwała nie zabrania palenia drewnem. Inni przeciwnicy twierdzili, że nowela uchwały antysmogowej "doprowadzi ludzi do ubóstwa energetycznego".

  - To krok w dobrym kierunku - ocenia z kolei organizacja ekologiczna Warszawski Alarm Smogowy. - Niestety lobby kominkowe okazało się zbyt silne, by udało się zakazać również spalania drewna w samej Warszawie, jak to ma miejsce w Krakowie - dodał Piotr Siergiej z WAS.

  67 proc. za zakazem

  Zakaz palenia węglem w Warszawie ma spowodować, że w mieście będzie można normalnie oddychać. - Każdy ma świadomość zmian klimatycznych. Musimy powoli zacząć to zmieniać – powiedział przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w sejmiku Mirosław Augustyniak.

  Z badań przeprowadzonych przez organizację Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że
  ponad 2/3 mieszkańców Mazowsza jest za zakazem palenia węglem w Warszawie, a większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty.

  Dotychczasowa uchwała antysmogowa obowiązuje w woj. mazowieckim od 2017 roku - nowelizacja nie likwiduje jej zapisów - i nakazuje, by nowo instalowane kotły spełniały wymogi ekoprojektu. Od lipca 2018 roku zakazano spalania mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego itp. Na mocy starej uchwały od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można używać kotłów na węgiel lub drewno, jeżeli nie spełniają wymogów dla klas 3, 4, lub 5. W 2028 roku zakazane zostanie użytkowanie kotłów na węgiel lub drewno klasy 3, lub 4.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Sceptyczny 10 2 miesiące temuocena: 40% 

   Brawo ! Nie ma to jak ekologiczny, rosyjski gaz :)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antykominek 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   Takie udawanie ze cos sie robi. Zakaz kominkow powinien byc i tyle. No ale jesli zakaz nie przeszedl to sam niech kazdy sobie odpowie dlaczego.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~młot na głupców 8 2 miesiące temuocena: 29% 

   Co? Lobby kominkowe? Nazwiska proszę, abym wiedział na kogo już nigdy nie głosować!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 7 2 miesiące temuocena: 73% 

   zanim wystrzelą korki od szampana trzeba poczekać na publikację uchwały, bo nie jest jasne czy wprowadzono zakaz palenia węglem, czy zakaz palenia węglem kamiennym i pochodnymi. Albowiem istnieje jeszcze węgiel brunatny, większe świństwo od kamiennego, ale znacznie tańszy. Gdyby przez pomyłkę ranych brunatny był nadal dopuszczony już sobie wyobrażam pomysłowych Polaków.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 6 2 miesiące temuocena: 75% 

   Najlepiej by w ogóle udało się wyeliminować opał stały.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Irfy 5 2 miesiące temuocena: 91% 

   Dopóki ludzie nie dostaną alternatywy, która pod względem kosztów będzie porównywalna z "paleniem czymkolwiek", to dalej będą palić wszystkim, co im wpadnie w ręce. Włącznie ze śmieciami komunalnymi. Zresztą różne zakazy chyba obowiązują a wystarczy przejść się ulicą Rzodkiewki, jak tylko chwycą pierwsze mrozy. Domki pierwsza klasa, najtańszy nie schodzi poniżej miliona. Widać, że dostatnio mieszkańcom. A smród jak na podhalańskich wiochach, wszystkim palą. Drewno, plastikowe butelki, węgiel, co wpadnie w ręce. Smog pełznie wśród tych szykownych domków a mieszkańcy jak widać szczęśliwi. Byłoby ich stać na coś mniej śmierdzącego? Raczej tak. Ale ci ludzie umieją liczyć, dlatego mieszkają tak, jak mieszkają. Bez alternatywy, która będzie tańsza albo w tej samej cenie będą nadal palić oponami.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 4 2 miesiące temuocena: 77% 

   Mam kuchnię z fajerkami i zapieckiem. Jaka to klasa ?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 3 2 miesiące temuocena: 75% 

   ekstraklasa :-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 2 miesiące temuocena: 79% 

   Super. Szkoda jednak, że okoliczne gminy będą nas jeszcze przez tyle lat dusiły, jak ma to miejsce w Krakowie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rolnik 1 2 miesiące temuocena: 17% 

   siedź w Warszawie i nie wyjeżdżaj do rodziny ani na wieś . nie jesteś tam potrzebny

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4814 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022