REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Ursynowskie spółdzielnie mieszkaniowe powoli wycofują się z używania dmuchaw do liści. Na razie nie ustępują tylko "Wyżyny", którym mieszkańcy zarzucają łamanie prawa, powołując się na "Program Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego" całkowicie zakazujący stosowania tych urządzeń. Kto ma rację w tym sporze?

  Przyszła jesień, a wraz z nią hałas i smród z dmuchaw do liści. W tym roku mniejszy, ze względu na zakaz używania ich na terenach miejskich. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które zarządzają 90% obszaru Ursynowa, nadal korzystają z takiego sposobu sprzątania.

  - Ludzie narzekają, ale dla spółdzielni ważniejsza jest wygoda sprzątających. Żeby się czasami od machania miotłą nie zmęczyli, a my właściciele tego interesu nie mamy nic do gadania - narzeka pan Zdzisław, mieszkaniec bloku w spółdzielni "Wyżyny".

  To na osiedlach tej spółdzielni, zajmujących prawie 60 hektarów, najgłośniej ostatnio słychać dmuchawy. Mieszkańców oburza również to, że są one spalinowe i zatruwają środowisko. Wprawdzie zarząd zdecydował o ich wycofaniu od nowego roku, ale lokatorzy nie chcą czekać, zarzucając spółdzielni łamanie prawa.

  Uchwała ws. dmuchaw

  Od października w Warszawie obowiązuje bowiem całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek dmuchaw do liści, także rych elektrycznych. Przypomniało o tym ostatnio stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze", które powołało się na uchwałę mazowieckiego sejmiku z 8 września. Czytamy w niej m.in.:

  Odpowiedzialnymi za stosowanie zakazu używania dmuchaw są samorządy gminne na terenie województwa mazowieckiego, zarządy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz podmioty korzystające ze środowiska i osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska.

  Według miejskich aktywistów zapis ten ucina jakąkolwiek dyskusję i obowiązuje każdego, czyli również spółdzielnie i wspólnoty. To jednak nie przekonuje spółdzielni "Wyżyny", która nie zamierza rezygnować z dotychczasowego sposobu sprzątania liści.

  - Ta uchwała przyjmuje jedynie wieloletni plan działania, którego pewne elementy mogą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2021 roku. To oznacza, że nie łamiemy prawa i nadal będziemy używać na naszym terenie dmuchaw, aż do dnia formalnego zakazu - wyjaśnia Andrzej Grad, członek zarządu spółdzielni.

  Podobnie uchwałę interpretuje dzielnica. Według ratusza zakaz używania dmuchaw będzie obowiązywał spółdzielnie i wspólnoty dopiero od nowego roku. Nie jest jednak jasne, czy zawsze, czy tylko podczas alarmów smogowych, gdy przekroczone są normy pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10.

  Spółdzielnie rezygnują 

  Do tego czasu spółdzielnie mogą używać dmuchaw bez obaw, narażając się jedynie na gniew mieszkańców. Chcąc go uniknąć wiele z nich zrezygnowało nie tylko z najbardziej uciążliwych urządzeń spalinowych, zamieniając je na akumulatorowe, ale też znacznie ograniczyło ich używanie.

  - Tylko przez dwie godziny dziennie można sprzątać na naszym terenie dmuchawami, z zastrzeżeniem, że podmuch powietrza nie może spychać liści lub trawy na samochody lub okna budynków - mówi Marek Żerdecki z działu eksploatacji SM "Na Skraju".

  Spółdzielnia “Stokłosy” poszła jeszcze dalej i - jak twierdzi - poza wyjątkowymi sytuacjami liście są zamiatane, a nie zdmuchiwane. Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w "Jarach".

  - Nasi gospodarze nie posiadają dmuchaw. Sporadycznie może się zdarzyć, że elektrycznych użyje zewnętrzna firma sprzątająca - informuje spółdzielnia.

  Mieszkańcy "Imielina" spokój mają już od czerwca. - Wówczas został wprowadzony w spółdzielni zakaz używania dmuchaw. Liście zamiatane są miotłą  - mówi Tomasz Roślik, wiceprezes ds. eksploatacyjno-technicznych SMB "Imielin".

  Dzielnica, która latem apelowała do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych o zupełną rezygnację z dmuchaw, teraz zamierza poinformować je o Programie Ochrony Powietrza i zawartym w nim zakazie używania dmuchaw od 1 stycznia 2021 roku. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 44

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 10
   BRAK SŁÓW

  23Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Miś 23 2 miesiące temuocena: 20% 

   Naprawdę nie ma tu moderatora aby usunąć komentarze chorych amatorów buractwa, hałasu i spalin??? Są odpowiednie instytucje, które mogą wam pomóc. To jest forum, nie psychoterapia zbiorowa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Im 22 2 miesiące temuocena: 75% 

   Imielin używa

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Albi 21 2 miesiące temuocena: 100% 

   I Jary używa, szczególnie pewna dozorczyni z Wiolinowej...zamiast brać się za miotłę

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kris 20 2 miesiące temuocena: 20% 

   Wydaje się, że korzystanie z dmuchaw szczególnie nasiliło się w tym roku, w roku pandemii. Wprawdzie kolejne rozporządzenia mówią o zakazie użytkowania tych urządzeń, ale nie precyzują dokładnie, że dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych na terenie objętym ich użytkowaniem. I taki brak precyzji i dosadności wystarcza aby władze poszczególnych spółdzielni dalej zezwalały na wykorzystanie dmuchaw. Jakby na złość i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Stosują prawo w jego literalnym brzmieniu. Chciałoby się rzec "O tempora, o mores". Życie podporządkowane jest istnieniu lub nie określonych słów w jakimś tam dokumencie ... Czy kiedyś wrócą czasy, w których rozsadek będzie decydował? Co to jest rozsądek zapyta wielu ...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Na pochybel 19 2 miesiące temuocena: 58% 

   Protestują jak znam życie ci którzy nigdy nie pracowali ciężko, mówią jak to bardzo dmuchawa truje środowisko a sami pewnie jeżdżą rowerami? Nie pakują dupę w samochód żeby z cieplutkiego miejsca pracy pojechać do domu. Jebani egoiści.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mati_KRK 18 2 miesiące temuocena: 44% 

   Wg mnie protestują i to bardzo słusznie ci, którzy chcą cokolwiek zrobić, by polepszyć jakość powietrza (czytaj. jakość życia) które nas otacza. W moim przypadku pracuję ciężko i nie tylko fizycznie, do pracy chodzę lub rowerem a na sporej działce z drzewami latam z taczką i bardzo sprawnymi grabiami do liści. Nie wyobrażam sobie założyć silnik na plecy i smrodzić oraz hałasować przez 4 godziny co sobotę jak mój "nowoczesny" sąsiad. Polecam trochę fachowej lektury na temat tych prymitywnych dmuchaw w aspekcie środowiska, a nie rzucanie bezpodstawnie inwektyw.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 17 2 miesiące temu

   Leszek Wójtowicz

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 16 2 miesiące temuocena: 38% 

   Dziś od rana sprzątanie trawników wzdłuż al. KEN za pomocą spalinowych kosiarek i dmuchaw.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miś 15 2 miesiące temuocena: 35% 

   Taka dmuchawa jest dobra na pole golfowe ale nie na miejsce gdzie mieszkają ludzie... Moda na te tuby mnie zadziwia. Są kraje w których za tak uciążliwe hałasowanie staje się przed sądem. U nas niestety nie ma zakazu i w dodatku panuje zasada że "co nie jest zabronione to jest dozwolone" Cud że ktoś mi nie pierdzi w twarz "bo nie jest zabronione" ;-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zrezygnujcie 14 2 miesiące temuocena: 38% 

   z dmuchaw i zatrudnijcie ludzi z grabkami za 20zł/h :-)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eco 13 2 miesiące temuocena: 48% 

   Dmuchawy budzą jeże, które już powoli zapadają w sen zimowy. Taki obudzony jeż już nie zaśnie i zginie w zimie. A jeże są pod ochroną.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miś 12 2 miesiące temuocena: 50% 

   Trochę faktów: Ul. Na Przyzbie, godzina 8 rano z groszami, facet z dmuchawa chodzi sobie pół godziny po chodniku o długości pięćdziesiąt ? metrów. Potem zakręca w Mielczarskiego i kolejne pół godziny ... Czyli razem godzina na "sprzątnięcie" liści ze stu metrów chodnika na jezdnię ! Na obu chodnikach jest pomijalna ilość liści za to jest pełno kurzu, który leci wszędzie: w powietrze, na samochody, na przechodniów... Jeśli jest mokro to liście i brud są przyklejone ... Nie wiem ile decybeli hałasu emituje ten szajs ale jest bardziej uciążliwy niż młot pneumatyczny. Smród spalin jak z czołgu Siergieja. Nie rozumiem jak można nie widzieć że to jest całkowite przeciwieństwo zwykłej ludzkiej uprzejmości? Jeśli ktoś z czytelników tego zna adres spółdzielni to proszę podać. Pójdę z nimi "pogadać". W krawacie. (Dla tych co nie wiedzą czemu w krawacie, polecam film Miś)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaciara 11 2 miesiące temuocena: 50% 

   Ależ oczywiście, że używane są dmuchawy... KEN 19, KEN 15, SMB Kabaty od ul. Jeżewskiego - przykłady z jednego poranka w tym tygodniu. A tak w ogóle to czy te liście to naprawdę z każdego miejsca trzeba tak dokładnie sprzątnąć...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 10 2 miesiące temuocena: 49% 

   Dmuchawy to nie tylko spaliny. Większym problemem dla zdrowia jest syf, który wzbijają z ziemi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 9 2 miesiące temuocena: 50% 

   Zwłaszcza suche psie g...no.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 8 2 miesiące temuocena: 51% 

   Wszystkim protestujacym dac grabie do reki i niech zasuwaja od rana do nocy. Jak taki jeden z drugim ogarna codziennie tylko 1000 m2, to sie od razu perspektywa zmieni jasniepanstwu. Zreszta, olac te marudy, za kilka tygodni karpie, petardy - zacznie sie kolejna inba..

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 7 2 miesiące temuocena: 38% 

   Trzeba było się uczyć, a nie teraz narzekasz że nie możesz dmuchawą sprzątać.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 25 40 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 6 2 miesiące temuocena: 58% 

   O i prosze, jest i pani hrabina spod Grójca. Witamy. Kto jak kto, ale jak przerzucalas gnój na ziemi łojców, zanim sie przeniosłas na Ursynów, to moglabys wykazac wiecej szacunku do pracowników fizycznych.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 34 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Zły_porucznik 5 2 miesiące temuocena: 32% 

   @strzelam No cóż za neoficka gorliwość nowego mieszczanina - nawet przez internetowe łącza czuć tu echo Tyrmandowskiej analizy społecznej Warszawy. A tak już zupełne poważnie, to jak ci się praca przy grabieniu nie podoba, bo za ciężko, to zmień. A jak nie możesz, to nie pracuj. Nakazu pracy (jeszcze) nie ma. I jeszcze jedno - gdybyś był raczył kiedyś ubliżyć hrabinie, nawet spod Grójca, to dostałbyś pewnie ze dwadzieścia batów. Takie były czasy. Pogadanie - to wracaj do pracy. Listopad jest, liście spadają.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 4 2 miesiące temuocena: 68% 

   O, kolejny przedstawiciel elity spod golebnika. Hrabina mężusia przysłała? 20 batów, buahahahahaha, skad wy sie gumofilce bierzecie. Uklony panie hrabio, haha, tylko uwazaj, zebys sie znowu z konia na leb nie sp..ił, jak bedziesz tym swoim bacikiem chlopów ganiac.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 2 miesiące temuocena: 89% 

   A tymczasem jak co roku w sezonie grzewczym śmierdzące powietrze napływa z przedmieść i z Wawra na Ursynów. Te spaliny z dmuchaw to pikuś w porównaniu do niskiej emisji.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~3Arek 2 2 miesiące temuocena: 35% 

   Dmuchawy to także koszmarny hałas. Używanie ich w mieście powinno być zakazane. Co do tego mają trujące nas przedmieścia?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 1 2 miesiące temuocena: 44% 

   ale spaliny przez cały rok + smog z pieców sezonowo to już chyba nadto...Kurka....chyba chociaz w lecie nalezy nam się odpoczynek...a cieć po sasiedzku z dmuchawą lata codziennie - żeby kilka listkow zdmuchnac

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3713 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021