Zamknij

Zakopower i inni, czyli "Tydzień Polski" na Ursynowie

10:43, 31.10.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 11:13, 31.10.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Najbardziej znany góral w kraju – Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, będzie gwiazdą „Tygodnia Polski”, którego obchody rozpoczną się już 3 listopada. Na mieszkańców czeka moc kinowych i koncertowych wrażeń, tym razem na polską nutę.

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości, dzielnica zaplanowała „Tydzień Polski”. Dla mieszkańców oznacza to kilkanaście darmowych wydarzeń, które potrwają od 3 do 11 listopada na terenie całej dzielnicy.

- W ramach tygodni narodowych mieszkańcy Ursynowa uczestniczyli w projekcjach filmowych, koncertach, wykładach oraz spotkaniach autorskich dotyczących tematycznie takich krajów jak Włochy, Hiszpania oraz Francja. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy cykl wydarzeń związanych z naszą ojczyzną, ukazujący piękno naszej kultury i naszego języka – mówi burmistrz Robert Kempa. 

Będą więc projekcje filmów i koncerty - wszystko z Polską na pierwszym planie. Na część projekcji i występów obowiązują karty wstępu, na inne wstęp jest wolny. Poniżej przegląd wszystkich wydarzeń tego wyjątkowego tygodnia. Szczegółowo o sposobie uzyskania wejściówek piszemy w naszym kalendarzu imprez.

W starym kinie

Na dobry początek, spotkamy się 3 listopada o godz. 18:00 w Domu Sztuki (ul. Wiolinowa 14) na projekcji filmu „Dziesięciu z Pawiaka” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. To dramat polski z 1931 roku opowiadający o brawurowym uwolnieniu z carskiego więzienia członków konspiracyjnej organizacji niepodległościowej. Wstęp wolny.

Dzień później, także w Domu Sztuki o 18:00, rozpocznie się projekcja „Bohaterów Sybiru” z 1936 r. w reżyserii Michał Waszyńskiego, mówiącego o losach polskich zesłańców, którzy po powstaniach narodowych znaleźli się pośród śniegów Syberii. Uwagę zwraca doborowa obsada: Krystyna Ankwicz, Adam Brodzisz, Eugeniusz Bodo i Kazimierz Junosza-Stępowski. Wstęp wolny.

Kolejne trzy projekcje będą miały miejsce w Multikinie (al. KEN 60). 5 listopada o godz. 19:00 obejrzymy film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona (Polska, 2018), w którym śledzimy losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach.

We wtorek 6 listopada, także o godz. 19:00 wyświetlony zostanie film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reż. Denis Delić (Polska, 2018). To historia polskich lotników, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych, którzy stają się legendą Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Kolejnego dnia, 7 listopada, o godz. 19:00 obejrzymy portert przerażającego oblicza współczesnej polski, który nakreślił Andrzej Jakimowski w filmie „Pewnego razu w listopadzie” (Polska, 2017). W rolach głównych Agata Kulesza i Grzegorz Palkowski. Na wszystkie seanse obowiązują bezpłatne karty wstępu do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, szczegóły w naszym kalendarium.

Na polską nutę

Podczas organizacji „Tygodnia Polski” nie zapomniano o najmłodszych ursynowianach. W niedzielę - 4 listopada, o godz. 16:00, w ramach cyklu „Tam, gdzie gra muzyka”, odbędzie się koncert „Melodie piękne, bo polskie”. W Domu Sztuki (Wiolinowa 14) wystąpi zespół „Quartetto con l’anima”, który tworzą doświadczone skrzypaczki i flecistka z Opery Narodowej. Wstęp wolny.

fot. fb/piotrmachalicanazywo

Tego samego dnia, o godz. 18:00 w Domu Kultury „Imielin” (ul. Dereniowa 6) pojawi się Piotr Machalica z zespołem. Podczas koncertu „Mój ulubiony Młynarski”, usłyszymy piosenki autorstwa Wojciecha Młynarskiego przeplatane poezją i opowieściami. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce od 29 października od godz. 18:00.

fot. fb/Zakopower

W czwartek, 8 listopada o godz. 19:00, wystąpi gwiazda „Tygodnia Polski” – Zakopower. W repertuarze pojawi się przekrój najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych piosenek zespołu.

- Oczywiście repertuar będzie nawiązywał do „Tygodnia Polski”, bo w dużej mierze gramy piosenki inspirowane polska kulturą ludową skalnego Podhala. Nie zabraknie oczywiście „Boso”, „Galopu”, czy „Kiebyś ty” – mówi Rafał Podlewski, menedżer zespołu.

Szczegóły dotyczące odbioru biletów dostępne w kalendarium.

Znajdzie się także coś dla miłośników rocka, bo 9 listopada, o godz. 18:00 w DK „Stokłosy” (ul. Lachmana 5), odbędzie się koncert „Rock wolności” w wykonaniu duetu akustycznego: Pawła Piecucha i Michała Szczęsnego.  Bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce od 7 listopada od godz. 18.00.

Również na Zielonym Ursynowie nie zabraknie polskich akcentów, 9 i 10 listopada o godz. 19:00 w Dzielnicowym Ośrodku Kultury (ul. Kajakowa 12), odbędzie się przedstawienie teatralne, pierwszy, polski dramat „Żywot Józefa” Mikołaja Reja. Bilety w cenie 20 zł dostępne są od 29 października w sekretariacie DOK Ursynów w godz. 9:00-19:00.

fot. fb/Orkiestra-Kameralna-Filharmonii-Narodowej

Finał „Tygodnia Polski”, będzie miał miejsce 11 listopada o godz. 16:00  i uświetni go występ Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka „W stulecie niepodległości”. Koncert odbędzie się w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni 3). 

W programie znajdą się znaczące dla polskiej kultury i tożsamości narodowej dzieła kompozytorów polskich oraz przejmujący Koncert Warszawski z filmu „Niebezpieczne światło księżyca” z 1941 Richarda Addinsella. Wystąpią m.in. Maria Machowska – skrzypce i Maciej Wota – organy/fortepian. Wstęp wolny.

Dowiedz się wcześniej o wydarzeniach na Ursynowie z naszego kalendarza imprez.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%