Zamknij

Zakup zestawu alarmowego a cło i podatek

22:01, 10.05.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 22:09, 10.05.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kupując towar w Polsce jako osoba fizyczna, nie trzeba dodatkowo opłacać podatku czy cła. Sytuacja jest jednak zgoła odmienna, gdy chcemy zamówić jakiś produkt, jak choćby zestaw alarmowy, z innego kraju. Przy przesyłaniu jakiegokolwiek towaru do obcego państwa należy pamiętać o tym, że może on zostać oclony oraz opodatkowany.

Przepisy celne wielu krajów zobowiązują bowiem odbiorców do uiszczenia tych opłat, tak aby lokalne firmy mogły z łatwością konkurować z często tańszymi produktami z zagranicy. Warto jednak podkreślić, iż bardzo często paczki, których wartość jest stosunkowo niewielka, nie podlegają tym opłatom. Osoby prywatne mogą zatem bez problemów kupować niedrogie produkty za granicą. Przedsiębiorstwa natomiast nie muszą w takim przypadku obawiać się, że odbiorca będzie musiał dokonywać dodatkowych opłat. Najistotniejsze jest jednak to, czy przesyłka przekroczy granicę UE.

Wysyłka paczki w granicach Unii Europejskiej

Przesyłka kurierska z jednego państwa UE do innego, które również wchodzi w struktury tej organizacji, nie wiąże się niemal z żadnymi restrykcjami. Najczęściej ograniczeniami objęte są wyroby alkoholowe oraz tytoniowe, choć są one na tyle wysokie, że mogą one przeszkadzać jedynie sprzedawcom. Jedynym zmartwieniem dla przedsiębiorców może być jedynie to, gdzie będą zmuszeni do zapłaty podatku VAT. Jeżeli roczna wartość sprzedaży wysyłkowej nie przekroczy jednak 35 tysięcy euro, firma nadal rozlicza się w Polsce. Dla zwykłych odbiorców najważniejsze jest to, że przesyłki do Krakowa, Warszawy czy innych miast w Polsce, które zostały nadane z terytorium innego państwa UE, praktycznie niczym nie różnią się od paczek krajowych. Z uwagi na fakt, że prawie każdy z tych krajów należy również do strefy Schengen, towary nie przechodzą kontroli granicznej.

Przesyłka poza granice wspólnoty

Paczka, które zostanie nadana w Polsce, a następnie dostarczona do kraju nienależącego do Unii Europejskiej, najprawdopodobniej zostanie tam opodatkowana i oclona. Warto jednak przypomnieć, że opłat tych dokonać będzie musiał odbiorca przesyłki. Informacja ta ma przede wszystkim znaczenie dla przedsiębiorców, którzy chcą eksportować swoje produkty na zagraniczne rynki. Cło oraz podatek realnie zwiększają bowiem ostateczną cenę dla klienta. Przepisy prawne poszczególnych państw różnią się między sobą i dlatego należy się z nimi uprzednio zapoznać, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek kłopotów. Podczas wysyłki paczki za pośrednictwem firmy kurierskiej trzeba mieć na uwadze także jej wewnętrzny regulamin, który często zabrania przewozu niektórych towarów. Przy przesyłaniu pakunku do państwa spoza UE konieczne jest również dołączenie deklaracji celnej CN 23 lub CN 22.

Firmy powinny również pamiętać o załączeniu innych wymaganych dokumentów, jak choćby świadectwa pochodzenia czy faktury. Wymagania te zależą już jednak o kraju odbiorcy. W przypadku eksportu poza granice UE należy również zgłosić ten fakt do urzędu celnego.

Paczka do Unii Europejskiej

Odbiorcy przesyłki, która została wysłana z państwa niebędącego członkiem UE lub unii celnej, muszą mieć na uwadze ewentualną konieczność jej oclenia i opodatkowania. Jakichkolwiek opłat nie muszą się obawiać ci, którzy otrzymują paczkę o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Gdy wysyłka jest okazjonalna i nie nosi znamion stałej sprzedaży, kwota ta wzrasta do 45 euro. W przypadku odbioru przesyłki o wyższej wartości należy już doliczyć do całkowitej ceny podatek VAT. Cło natomiast naliczane jest tylko do tych paczek, których wartość przewyższa 150 euro. Niektóre towary są jednak z takiej opłaty zwolnione.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%