REKLAMAA1 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Tak więc Twój laptop został zalany. Nieważne czy była do woda gazowana, kawa, herbata, czy jakikolwiek inny płyn - zalanie jest niebezpieczne dla laptopa, o ile nie zadziałamy bardzo szybko. Co robić po zalaniu laptopa, aby miał on szansę jeszcze nam służyć? Czy wystarczy tylko przetrzeć go wilgotną ścierką? Włożyć do ryżu jak podpowiadają internetowi specjaliści? Otóż nie - kiedy dojdzie do zalania sprzętu, musisz wykonać kilka istotnych kroków, a potem szybko oddać laptopa do serwisu komputerowego.

  Dlaczego zalanie laptopa jest niebezpieczne?

  Nie od dziś wiadomo, że zetknięcie urządzeń elektronicznych z wodą może doprowadzić do zwarcia. Każda ciecz jest zgubna dla podzespołów wewnątrz laptopa w inny sposób - zalanie wodą, herbatą, kawą, czy alkoholem będzie miało inne skutki dla sprzętu ze względu na ich skład i konsystencję. Kiedy przedostaną się do środka komputera - poprzez klawiaturę, aż do płyty głównej - mogą doprowadzić do korozji i zniszczyć podzespoły.

  Toteż zaleca się szczególną uwagę podczas picia w pobliżu komputera. Nie da się jednak uniknąć wszelkich wypadków zalania klawiatury, bo nawet przypadkiem możemy potrącić kubek lub szklankę i doprowadzić do tego, że sprzęt zostanie zalany, a wtedy musimy podjąć szybkie działanie, aby ocalić przed zalaniem płytę główną i nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń.

  Najczęstszym wyborem wielu użytkowników po zalaniu laptopa jest dalsza obserwacja zachowania sprzętu - jest to podejście mało rozsądne, ponieważ w momencie dostania się cieczy na płytę główną może dojść do zwarcia. Niektóre sprzęty mogą działać nawet przez kilka dni od momentu zalania, lecz po pewnym czasie korozja daje o sobie znać i jest już za późno.

  Najlepszym wyborem jest niezwłoczne przekazanie laptopa do serwisu komputerowego, takiego jak https://www.ratujlaptopa.pl/. Specjaliści szybko oczyszczą wszystkie podzespoły ze śladów zalania, zanim pojawi się śmiercionośna dla elektroniki korozja. Istnieje możliwość przekazania sprzętu do naprawy bez wychodzenia z domu - wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kurier odbierze laptopa i dostarczy do pod wskazany adres po zakończeniu procesu naprawy, dzięki czemu oszczędzamy czas i przekazujemy komputer w ręce profesjonalistów.

  Czego nie wolno Ci robić, kiedy dojdzie do zalania laptopa?

  uszkodzona klawiatura

  Jeśli nie chcesz spowodować jeszcze większych uszkodzeń, nie wolno Ci używać suszarki, aby wysuszyć komputer - w ten sposób tylko doprowadzisz do tego, że sprzęt się przegrzeje, a nawet spali.

  Odradzamy również stosowanie odkurzacza, gdyż zbyt duże ssanie urządzenia może skutkować uszkodzeniem klawiatury.

  Nie potrząsaj zalanym laptopem, aby w ten sposób pozbyć się cieczy, bo tylko doprowadzisz do tego, że płyn przedostanie się do innych części laptopa.

  Po wysuszeniu laptopa nie podłączaj samodzielnie zasilania, tylko od razu oddaj laptop do serwisu komputerowego. Wyciągnij także baterię, jeśli masz taką możliwość!

  Krok 1: Musisz odłączyć zasilanie od zalanego laptopa

  Jak najszybciej po zalaniu laptopa odłącz go od zasilania, aby zapobiec zwarciom i elektrokorozjom.

  • Zacznij od wyłączenia komputera (być może będziesz musiał zrobić to ręcznie, przytrzymując przycisk Power).
  • Następnie odłącz zasilacz i wyciągnij kabel zasilania
  • Przejdź do usunięcia baterii.
  • Jeżeli model Twojego laptopa ma zintegrowany akumulator, możesz go dezaktywować za pomocą przycisku Reset (będziesz musiał użyć np. wykałaczki lub spinacza biurowego).

  Krok 2: Jak ograniczyć ryzyko dalszego uszkodzenia laptopa?

  Teraz najważniejsza rzecz to zadbać, aby płyn nie dostał się do wnętrza sprzętu. Szczególnie narażony na uszkodzenia po zalaniu jest ekran, dlatego zacznij od odgięcia go maksymalnie szeroko (0 180 stopni), a następnie odwróć laptopa do góry nogami i umieść go płasko na twardej powierzchni pokrytej ręcznikiem.

  W sytuacji, kiedy nie można odchylić maksymalnie ekranu do 180 stopni, trzeba otworzyć zalanego laptopa pod kątem ostrym i odwrócić go do góry nogami - po położeniu go na podłożu laptop utworzy trójkąt.

  Ma to na celu usunięcie resztek płynu, zanim te przedostaną się do płyty głównej. Ciecz spłynie wtedy na ręcznik zamiast do elementów wewnątrz laptopa.

  Jeżeli laptop został zalany od spodu, należy postępować w taki sam sposób, ale nie odwracać go.

  Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności - jeśli z laptopa wydobywają się dźwięki, które sugerowałyby zwarcie wewnątrz obudowy, dym czy nawet iskry, należy wykręcić odpowiedni bezpiecznik, odsunąć wszelkie łatwopalne materiały i wykorzystać dostępny sprzęt przeciwpożarowy lub opuścić pomieszczenie i powiadomić straż pożarną. 

  Krok 3: Suszenie zalanego laptopa

  Teraz laptopa po zalaniu w takiej pozycji (maksymalnie odchylonym i/lub do góry nogami) trzeba zostawić w ciepłym i suchym miejscu na kilkanaście minut, aby usunąć z obudowy tę ciecz, którą da się usunąć w taki sposób. W zależności od rozległości zalania czas usunięcia różnego rodzaju cieczy może wynosić od kilku minut (woda) aż do nawet 24 godzin (kawa, herbata, napoje z dodatkiem cukru), przez co w niektórych przypadkach nie ma sensu czekać do następnego dnia, a (jeśli jest taka możliwość) od razu wyruszyć do serwisu.

  Woreczek z ryżu, żelu krzemionkowego lub silikonowego kociego żwirku, które łatwo wchłaniają wilgoć, nie sprawdzą się w przypadku zalanego laptopa. Wbrew wielu opiniom internautów proces suszenia laptopa nie polega na tym, aby położyć w miejscu zalania woreczek lub dosłownie zasypać ryżem komputer. Laptop musi zostać możliwie jak najszybciej otworzony, dokładnie wyczyszczony przez specjalistę i sprawdzony pod kątem pojawienia się korozji. Poświęcenie dwóch dni na suszenie laptopa taką metodą może skończyć się dla laptopa bardzo źle.

  Tak czy inaczej, dobrze jest po samodzielnym osuszeniu laptopa zabrać go do serwisu na przegląd i ewentualną konserwację.

  Konserwacja zalanego laptopa

  Zalecamy, aby zalany sprzęt jak najszybciej oddać do serwisu, nawet jeśli udało Ci się już rozkręcić i wyczyścić laptop. Serwis komputerowy dysponuje narzędziami, które ułatwią usunięcie cieczy, a przy okazji będzie można wymienić uszkodzone urządzenia wewnątrz komputera.

  Wnętrze zalanego laptopa

  Ślady zalania na płycie głównej laptopa

  Jakie produkty czyszczą zalany laptop?

  Nie można wybrać byle czego do czyszczenia zalanych podzespołów, klawiatury i innych komponentów. Dlatego do samodzielnej konserwacji zalanego urządzenia zalecamy następujące produkty:

  • woda destylowana (dostępna na każdej stacji benzynowej),
  • czysty izopropanol (dostępny w sklepach elektronicznych i budowlanych alkohol izopropylowy),
  • szczoteczka do zębów,
  • patyczki z wacikami,
  • chusteczki higieniczne,
  • śrubokręty,
  • sprężone powietrze,
  • suszarka ustawiona na niską temperaturę,
  • w wyjątkowym przypadku przyda się też lutownica.

  Czyszczenie zalanego komputera

  Czyszczenie zaczynamy od usunięcia płynu z zewnętrznych elementów komputera. Wykorzystujemy do tego celu wodę destylowaną i chusteczki. Dopiero potem demontowana jest klawiatura i przechodzimy do sprawdzania, czy ciecz nie uszkodziła odsłoniętej elektroniki.

  W przypadku wody wystarczy przetrzeć ją szmatką lub chusteczkami, a wilgotne miejsca poddać czyszczeniu wodą destylowaną. W wypadku, kiedy mamy zalanie piwem, kawą, herbatą lub inną cieczą prowadzącą do korozji w systemie elektrycznym, należy skorzystać ze szmatki nasyconej izopropanolem rozcieńczonym z wodą destylowaną. Szczoteczka i patyczki pomogą Ci wyczyścić trudno dostępne miejsca i bardziej oporny brud.

  Czyszczenie zalanego laptopa samodzielnie może mieć sens w przypadku niewielkiego zalania - warto usunąć jakiekolwiek ślady cieczy z wnętrza obudowy, ponieważ nawet niewielka jej ilość może za jakiś czas spowodować nieprawidłowe działanie komputera.

  Jeśli laptop został zalany w większym stopniu, konieczna jest niezwłoczna wizyta w profesjonalnym serwisie komputerowym. W tym przypadku liczy się każda sekunda - każdy napój lub inna ciecz jest wrogiem elektroniki i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Należy odłączyć laptopa od zasilania, wyjąć baterię jeśli jest taka możliwość i przekazać sprzęt do serwisu, który szybko podejmie odpowiednie kroki. 

  Artykuł załadowany: 0.2608 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021