REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, warto zapoznać się z podstawowymi określeniami prawnymi, dzięki którym nie popełnisz błędów w trakcie transakcji. Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, czym jest operat szacunkowy oraz umowa przedwstępna – to one będą towarzyszyć ci na samym początku tego procesu.

  Jak wycenić mieszkanie?

  Na potrzeby własne, mieszkanie możesz wyceniać samodzielnie. Na przykład, możesz skorzystać z darmowego kalkulatora, który znajdziesz na homly.to. Takie narzędzie działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podasz jak najbardziej szczegółowe parametry mieszkania dotyczące jego wielkości, lokalizacji, stanu faktycznego. Następnie kalkulator przeszuka i porówna tysiące stron z ofertami, wybierze oferty podobne do Twojej i na tej podstawie wyceni mieszkanie.

  Możesz również samodzielnie przeszukiwać strony z ogłoszeniami, jednak zajmuje to zdecydowanie więcej czasu. Taka wycena nie jest jednak w żadnym razie profesjonalna i jeśli, np. starasz się o kredyt hipoteczny, będziesz musiał skorzystać z usługi rzeczoznawcy, tworząc operat szacunkowy.

  Operat szacunkowy – czym jest?

  Profesjonalna wycena nieruchomości może zostać stworzona jedynie przez osobę, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. W Polsce mają je jedynie rzeczoznawcy majątkowi. Ich lista jest ogólnodostępna, także w sieci. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do kwalifikacji swojego rzeczoznawcy, zawsze możesz sprawdzić, czy aby na pewno wystawiane przez niego dokumenty są w pełni legalne. 

  Operat szacunkowy jest dokumentem wykonanym w formie pisemnej, który ma wartość prawną i zawsze jest usługą płatną. Jest też ważny jedynie przez 12 miesięcy od momentu stworzenia, dlatego jeśli już go posiadasz i potrzebujesz, np. wziąć kredyt hipoteczny, nie możesz z tym zbyt długo zwlekać.

  Od automatycznej wyceny operat szacunkowy różni się także podejściem rzeczoznawcy. Każde mieszkanie jest oceniane indywidualnie w chwili, w której kalkulator nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich zmiennych, podając jedynie uśrednioną cenę. Taki dokument powinien zawierać, m.in. określenie podmiotu oraz zakresu wyceny czy analizę rynku. Warto pamiętać, że rynek każdego miasta może się od siebie bardzo różnić. Ceny mogą znacznie się wahać, np. między 4 a 15 tys. zł za m ².

  Pamiętaj, że rzeczoznawcy nie mają jednolitego cennika i koszt stworzenia takiego dokumentu może się od siebie znacznie różnić. Więcej konkretnych i szczegółowych informacji o operacie szacunkowym znajdziesz w tym artykule. https://homly.to/artykuly/co-to-jest-operat-szacunkowy-kto-go-robi-ile-kosztuje 

  Czemu warto podpisać umowę przedwstępną?

  Zdecydowałeś się już na zakup jakiegoś mieszkania, ale w dalszym ciągu nie masz jeszcze całej gotówki, bo np. czekasz na przyznanie kredytu? W takiej sytuacji konieczne okaże się podpisanie umowy przedwstępnej. Czym ona jednak dokładnie jest?

  To, czym jest umowa przedwstępna dotycząca sprzedaży mieszkania, jest dokładnie zdefiniowane przez kodeks cywilny. Informacje na ten temat można znaleźć w art. 389. To dokument, w którym dwie strony ustalają dokładny przebieg transakcji kupna-sprzedaży. Może on zawierać np. ostateczną datę, w której sprzedający musi dostać od klienta pełną kwotę za mieszkanie. To zabezpieczenie dla obydwu stron, które warto podpisać, ale warto również bardzo uważnie je przedtem przeczytać.

  Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną? Między innymi dlatego, że niektórzy sprzedający, zamiast zaliczki, mogą poprosić o zadatek. Ten jest bezzwrotny. Jeśli zrezygnujesz z zakupu mieszkania, nie będziesz mógł odzyskać pieniędzy. Z drugiej strony, jeśli to sprzedający się wycofa, będzie musiał zapłacić Ci więcej. Jeśli więc jesteś pewny zakupu, nie wahaj się podpisać dokumentu, w którym znajduje się właśnie to słowo. Jednak jeśli wciąż się zastanawiasz, lepiej postaw na zwykłą zaliczkę.

  Umowę możesz podpisać ze sprzedającym prywatnie i wtedy nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli sprzedający uznaje inaczej, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Jednakże, jeśli zależy ci na notarialnym podpisie, musisz liczyć się z kosztem powyżej 100 zł. Szukasz innych informacji na temat umowy przedwstępnej? Zapoznaj się z https://homly.to/artykuly/umowa-przedwstepna-sprzedazy-mieszkania.

  Artykuł załadowany: 0.2416 sekundy
  REKLAMAA2 Dzieci Puszczy 01.04.2021 - 30.04.2021