REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 lutego 2019, 15:15 komentarzy 16

  (AŁ)

  Nadchodzi wiosna, a wraz z nią smród psich kup. Ursynowskie trawniki, skwerki, parki - wszędzie tam, gdzie właściciele wyprowadzają swoje czworonogi - staną się wylęgarnią much. Brakuje koszy czy kultury? Dzielnica szykuje kolejną akcję uświadamiającą mieszkańców.  

  Nawet 500 złotych może kosztować nieposprzątanie po swoim psie. To sporo, ale patrząc na miejsca, gdzie mieszkańcy wyprowadzają zwierzęta, raczej rzadko zaglądają tam miejscy strażnicy zajęci ważniejszymi sprawami. Właściciele psów ignorują obowiązujące prawo, licząc na bezkarność i pobłażliwość ze strony służb i sąsiadów.

  - Czy ktoś widział kiedyś, żeby straż miejska się tym interesowała? Może jakby na chodniku pies narobił, na wprost do ich biura, to może coś by się zmieniło? Ludzie najszybciej się uczą jak dostaną po kieszeni - komentuje pan Ryszard, mieszkaniec okolic tzw. psiej górki.

  Niesprzątanie po psie to nie nowy problem. Na swój sposób starali się z nim rozprawić społecznicy. W 2015 roku realizowali oni projekt "Sprzątajmy klocki naszych milusińskich", w ramach którego patrole obywatelskie zwracały uwagę tym, którzy nie sprzątają. Organizowano także "dzień odkupiania", czyli wspólnego usuwania psich odchodów.

  Rok wcześniej ursynowianin Bartłomiej Dźwigalski też miał dość zapaskudzonych trawników i wpadł na niebanalny pomysł. Małymi chorągiewkami oznaczył "niebezpieczne" miejsca. Czy te akcje odniosły skutek?

  - To nadal poważny problem, ale widzę poprawę. Ludzie coraz częściej rozumieją, że jak sprzatają po swoim psie to robią to też dla siebie. Trawniki to wspólna przestrzeń, z której trzeba korzystać z szacunkiem dla innych. A sprzątanie po swoim psie to jeden z takich sposobów - mówi Bartłomiej Dźwigalski. 

  Kosze kontra edukacja

  Ci, co nie sprzątają, najczęściej tłumaczą się, że w okolicy brakuje koszy, do których można wrzucić odchody psa. Z pełną torebką trzeba wędrować przez pół osiedla. 

  - Kiedyś były nawet foliowe rękawiczki i torebki do wzięcia ze specjalnych koszy. Dzisiaj to nawet śladu po tym nie ma. Za mało ułatwień i pomocy, a za dużo wymagań. Mój pies jest malutki, ptaki po nim posprzątają - mówi pani Róża. 

  Specjalne "psie kosze" były elementem kampanii "Psie sprawy Warszawy" prowadzonej na Ursynowie do 2014 roku. Od tamtego czasu nie ma w nich torebek i zamieniły się w zwykłe kosze na śmieci, do których mieszkańcy wrzucają co popadnie.

  Dzielnica przekonuje, że specjalne kosze to nie problem, bo nieczystości po psie można wrzucać do każdego, a tych na Ursynowie jest ponad 2,5 tysiąca. Dodatkowe kosze znajdują się na terenach należących do innych zarządców, np. na osiedlach. 

  - Sądzę, że to kwestia uświadamiania, dlatego w tym kierunku pójdą nasze działania. Miasto do tej pory wydawało duże pieniądze na torebki, które czasem zabierała jedna czy dwie osoby. Będziemy w inny sposób pomagać i zachęcać właścicieli psów do dbania o porządek - zapowiada enigmatycznie wiceburmistrz Bartosz Dominiak. 

  Jaki pomysł ma ratusz? Tego dowiemy się za miesiąc, na razie rozpatrywane są różne warianty, przede wszystkim edukacyjne. W skuteczność takich działań nie wierzy pani Jolanta.

  - Nikt kultury ludzi nie nauczy, jeśli z domu tego nie wynieśli. Ja widzę nieraz w bloku naprzeciwko, jak pan przy wejściu do klatki pali papieroska, a psisko robi na trawnik pod oknem sąsiada. Czy on tego nie widzi? Oczywiście, że tak! Tylko jemu nie będzie śmierdziało i muchy nie będą się mnożyć... To co za problem? - mówi mieszkanka. 

  Przypominamy, że sprzątanie po swoim psie jest obowiązkiem każdego właściciela i wynika ze stołecznego regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku. Za niedostosowanie się do nakazu grozi mandat - nawet 500 złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 12
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~jolanta12 16 ponad rok temuocena: 100% 

   A jak ktoś rzuci peta, dziecko torebkę po cukierkach, gumę do żucia, ktoś splunie brunatną cieczą (bakterie!) to jest OK? I cisza w tym temacie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lubię psy 15 ponad rok temuocena: 80% 

   Lubię psy, ale biorąc pod uwagę zachowanie psiarzy, od zawsze takie samo, powinien być wprowadzony zakaz posiadania psa w mieście poza oczywiście psami-przewodnikami i osób niepełnosprawnych, psami używanymi do rehabilitacji dzieci, psami służb etc. Nikt mnie nie przekona, że psiarze kiedykolwiek nauczą się sprzątac gawna swoich pupili z trawników czy chodników. Nie nauczyli się przez dziesięciolecia, to nie nauczą się NIGDY. Chyba, że kiedyś będzie totalna inwigilacja i ogromne kary za zdeponowanie odchodów na trawniku, ale to nie o to chodzi. Wszak inwigilacji nie chcemy my sami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~babcia 14 ponad rok temuocena: 33% 

   To jest problem ogólnopolski psiarze nie sprzątają po swoich psach wszystkie place zabaw i polanki są oblegane przez psy bez smyczy i kagańców a dzieci puszczone przez rodziców s.lizgają się po odchodach !!!!!! tylko wysokie kary pomogą ucywilizować psiarzy !

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 13 ponad rok temuocena: 90% 

   "Za mało ułatwień i pomocy, a za dużo wymagań" powiedziała Pani Róża. "Sprzątnij po sobie" to za duże wymaganie??? Jak nie dajesz sama rady, to wynajmij sprzątacza, co będzie biegał za twoim psem. WŁASNOŚĆ ZOBOWIĄZUJE. Dopiero potem cieszy. I proszę na mnie nie naskakiwać, że pies to nie rzecz. Upraszczam, dla Pani Róży.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miszczuj 12 ponad rok temuocena: 29% 

   problemy pierwszego świata, najzdeżdżało się wsi do miasta i zaczeli pakować gówno w plastik, bo to przecież takie europejskie :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WTL 11 ponad rok temuocena: 100% 

   Właśnie i gdzie ta ekologia!? Gówno w plastiku, który rozkłada się setki lat.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Igaaaa1 10 ponad rok temuocena: 89% 

   Ja widzę że w porównaniu z zeszłym latami jest o niebo lepiej. Kiedyś sprzątało 20% teraz nie sprząta 20%. Z dnia na dzień nie zrobi się idealnie, ale tendencja jest na plus. Mi bardziej przeszkadza brak miejsc parkingowych szczególnie gdy jestem na Kabatach. Nie zazdroszczę mieszkańcom.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek 9 ponad rok temuocena: 60% 

   Jacy wyborcy po taki problem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~x49 8 ponad rok temuocena: 67% 

   pytanie po co te psy?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sss 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Ja po swoich sprzatam. Czesto jednak jako bonus wynosze cudze na butach z trawnika...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sigul 6 ponad rok temuocena: 25% 

   Tehe, ja psa bez smyczy prowadzam, pójdzie gdzieś w krzaki, to nawet nie widać, a czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal :D

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Apsik 5 ponad rok temuocena: 82% 

   Kara jest za niska, spróbujcie w Londynie lub NYC nie posprzątać po psie, perę tysiów w lokalnej walucie! Tak samo powinno być w Polsce. Proponuję 10 tys zł grzywny z możliwością zamiany na dwumiesięczne prace społeczne polegające na sprzątaniu trawników z psich odchodów. Wtedy żadna paniusia nie powie, ze po jej piesku posprzatają ptaszki...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Masakrator 4 ponad rok temuocena: 27% 

   Ciekawe jak to jest że jeszcze 10, 20 lat temu a nawet wcześniej problem nie istniał. Po zimie było widać trochę kup które znikały po pierwszym większym deszczu. A dzisiaj to armagedon i koniec świata bo pies narobił.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ziom 3 ponad rok temuocena: 88% 

   "Mój pies jest malutki, ptaki po nim posprzątają - mówi pani Róża", pewnie są też ptaki do dużych psów.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~o co chodzi? 2 ponad rok temuocena: 93% 

   Nigdy nie widziałem, aby policjant albo strażnik miejski zainteresowali się właścicielem psa, który nie sprzątnął po swoim psie. Czy ich przełożeni tego nie wymagają?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 1 ponad rok temuocena: 38% 

   Sprzątać należy, zwłaszcza z trawników ogólnodostępnych. O chodnikach nawet nie mówię, bo jeśli ktoś pozwala psu załatwiać się na chodniku, to już mu nic nie pomoże. Kiedyś przy koszach były torebki - teraz nie uświadczysz, trzeba nosić swoje. Dla tego, ja za swego psa miastu nie płacę podatku. Nic jednak nie usprawiedliwia zwyrodnialców, którzy rozrzucają po Ursynowie zatrute lub nafaszerowane gwoździami mięso.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.319 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN-02-07----31-12-2020---DODATKOWO