REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 września 2019, 13:28

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zapalenie oskrzeli to choroba, którą w większości przypadków wywołują wirusy (dane wskazują, że bakterie odpowiadają tylko za niecałe 10 proc. zachorowań). Najczęściej są to wirusy podobne do tych, którymi zarażamy się także w czasie przeziębienia i grypy, stąd też objawy są niezwykle zbliżone. W przypadku zapalenia oskrzeli uwagę przyciąga jednak uporczywy kaszel - co jeszcze musisz wiedzieć o tej chorobie?

  Zapalenie oskrzeli - podstawy

  W trakcie zapalenia oskrzeli na ogół pojawia się podwyższona temperatura (o różnym nasileniu, chociaż może zdarzyć się także bezgorączkowy przebieg choroby), której towarzyszy osłabienie, czasami też bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła oraz krtani, jak również nieżyt nosa. Podstawę i charakterystyczny objaw stanowi jednak przede wszystkim kaszel.

  Początkowo pacjent doświadcza kaszlu suchego, który stopniowo przeradza się w mokry (tzw. produktywny). Co istotne, w czasie kasłania może dochodzić do duszności, pieczenia oraz bólu w obszarze klatki piersiowej, stąd też w trakcie diagnostyki może zdarzyć się konieczność wykonania RTG płuc (badanie ma na celu przede wszystkim wykluczenie obecności ewentualnych zmian, a tym samym rozpoznanie zapalenia płuc). 

  W przypadku kaszlu mokrego istotną rolę odgrywa także odkrztuszana wydzielina, której barwa może stać się ważną wskazówką diagnostyczną. Przeważnie plwociny przybierają białawy kolor (mają przy tym gęstą, lepką konsystencję). Jeśli zaś doszło do ropnego zapalenia oskrzeli, wydzielina będzie miała barwę żółtą lub zielonkawą (może pojawić się także domieszka krwi). 

  Rodzaje zapalenia oskrzeli

  Zapalenie ostre

  Zapalenie ostre trwa nie dłużej niż 3 tygodnie, natężenie objawów jest silne, a jego źródło stanowią wirusy lub bakterie (bakteryjne zapalenie oskrzeli zdarza się znacznie rzadziej; dochodzi wtedy do zakażenia bakteriami atypowymi, które mogą odpowiadać również np. za zapalenie płuc).

  Zapalenie podostre 

  Okres trwania zapalenia podostrego to 3-8 tygodni. Co istotne, przyczyną powstania zapalenia podostrego może być pierwotnie przebyte zapalenie ostre (które było nieleczone lub też leczone nieskutecznie).

  Zapalenie przewlekłe

  Objawy zapalenia przewlekłego występują przez okres dłuższy niż 8 tygodni, przeważnie nie są bardzo intensywne (mokry kaszel pojawia się przede wszystkim w godzinach porannych, plwociny przybierają białawą barwę). Jeżeli jednak rzeczywiście symptomy utrzymują się przez wiele dni lub nawet miesięcy, pacjenta należy zdiagnozować także w kierunku astmy oskrzelowej oraz wykluczyć inne choroby mogące wiązać się z długotrwałym kaszlem (np. nowotwór płuc, gruźlica płuc, rozstrzenie oskrzeli, niewydolność serca etc.). Zapalenie przewlekłe rozwija się w oskrzelach na skutek działania czynników drażniących, np. palenia tytoniu lub też oddychania powietrzem zanieczyszczonym dymem papierosowym, spalinami czy różnego rodzaju chemikaliami. 

  Ile trwa zapalenie oskrzeli - co powinno nas zaniepokoić?

  Objawy towarzyszące ostremu zapaleniu oskrzeli trwają zazwyczaj przez około 7 dni (największe natężenie osiągają w ciągu pierwszych 3-4). Wyjątek stanowi jednak kaszel - może utrzymywać się nawet przez kolejne 2-3 tygodnie. 

  Jeżeli wymienione wyżej symptomy po tygodniu nie słabną (w tym gorączka, która przekracza 38℃), nasilają się lub też dochodzą do nich kolejne - pojawia się np. świszczący oddech, duszności, napadowy charakter kaszlu - należy koniecznie udać się do lekarza. 

  Leczenie zapalenia oskrzeli

  Antybiotyki są terapią bardzo rzadko stosowaną w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli. Podstawę stanowią preparaty ułatwiające odkrztuszanie oraz łagodzące kaszel. Dodatkowo aplikuje się także leki działające przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie (środki te bazują zazwyczaj na paracetamolu lub ibuprofenie). Pomocne mogą być też preparaty łagodzące ból gardła, np. pastylki do ssania czy też aerozol (skutecznym składnikiem jest w tym przypadku benzydamina). Co ważne, jeżeli pacjent zmaga się z intensywnym kaszlem i silnymi dusznościami, które objawiają się m.in. świszczącym oddechem, lekarz może zlecić także leki rozkurczające oskrzela. 

  Fundamentem terapii jest jednak odpoczynek, systematyczne nawadnianie organizmu (głównie wodą, jednak warto w tym celu zastosować także napary ziołowe, np. z bzu czarnego czy tymianku, które same w sobie mają działanie wykrztuśne) oraz troska o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory. Optymalna wilgotność waha się w przedziale 45-65 proc. - zadbaj o to, a znacznie szybciej wrócisz do zdrowia!

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4715 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022