REKLAMAA1-SanGiovanni--01-10----31-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Od ponad 30 lat nic się tu nie zmienia. Teren u zbiegu Rosoła i Gandhi to ulubione miejsce właścicieli psów - stąd nazwa - Psia Górka. Dwa lata temu hucznie ogłaszono konsultacje społeczne, a po nich zapadła cisza. Brak zagospodarowania działki w centrum Ursynowa budzi niepokój wielu osób.

  Górka została usypana w latach 80. z ziemi wydobytej pod budowę okolicznych bloków. U jej podnóża rosną drzewa i krzewy tworząc dziki krajobraz. Mieszkańcy obawiają się, że tak piękny teren zainteresuje niejednego dewelopera, choć plan miejscowy wyklucza tu postawienie domów.

  - Dla mnie to nie do pojęcia, że udało się taki teren w środku dzielnicy ocalić od zabudowy. Tu ktoś czeka, żeby nam osiedle postawić. Ręce precz od naszej górki! - oburza się pani Maryla.

  Dwa lata temu odbyły się konsultacje społeczne w sprawie Psiej Górki. Pojawiły się wówczas propozycje wybudowania miejsca zabaw dla dzieci oraz toru saneczkowego. Padły też bardziej śmiałe pomysły na to, co mogłoby się w parku znaleźć: jeziorko, oczko wodne, skatepark czy fontanna. Większość zdecydoała jednak, by górka była nadal przyjazna dla psów, a interwencje w obecny stan jak nakmniejsze.

  I dziś można usłyszeć taki sam pogląd. - Niewiele bym zmienił. Ścieżki są konieczne, ale tylko takie do spacerów, żeby trudno było jeździć po nich rowerem. Powinno tu być również to wszystko, co jest w każdym porządnym parku: ławki, latarnie, kosze na śmieci - mówi pan Arkadiusz. 

  Co wydarzyło się w sprawie parku przez ostatnie dwa lata. Nic. - Park jest w naszych planach do realizacji na najbliższe pięć lat. Sprawę przekazaliśmy do Zarządu Zieleni. W związku z zamieszaniem wyborczym temat przez ostatnie miesiące nie był podnoszony. Jest to jedna z kwestii, którą chciałbym poruszyć z nową koordynatorką do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni miejskiej w stołecznym ratuszu - zapowiada burmistrz Robert Kempa.

  Zarząd Zieleni z kolei twierdzi, że nic w tej sprawie nie zrobił, bo nie ma do tego uprawnień.

  - Toczyły się rozmowy z burmistrzem na temat tego terenu, ale go jeszcze nie przejęliśmy. Zasiądziemy z nowym zarządem Ursynowa do rozmów. Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy nie da się wiele zrobić w sprawie parku - mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni.

  "To nie wybieg dla psów"

   Jeszcze przez wiele miesięcy, a może i lat będzie zatem tak jak jest. To, co dla jednych jest dobrą wiadomością, innych złości.

  - Przywożę tu swojego pieska z Kabat, bo może się tu do woli wybiegać - mówi pani Aldona. - Tu jest tyle miejsca, że dzieciom też można wybudować plac zabaw - włącza się do rozmowy pani Katarzyna - poza tym bywa tu czasem niebezpiecznie, bo wiele psów biega bez smyczy i kagańca. To nie wybieg. Czas ucywilizować to miejsce!

  Przekształcenie Psiej Górki w przestrzeń przyjazną dla wszystkich zaproponował kilka lat temu radny Paweł Lenarczyk. Namawiał dzielnicę do stworzenia w tym miejscu "Parku Wynalazców Polskich" 

  - Jestem za tym, żeby to miejsce nadal przyciągało właścicieli psów, ale żeby miało też swój unikalny w Warszawie charakter. Park tematyczny poświęcony polskim wynalazcom, propagujący naszą myśl innowacyjną, będzie miał wartość edukacyjną. Np. plac zabaw dla dzieci może być tak zaprojektowany, by nawiązywał do nauki - mówi Paweł Lenarczyk.

  Park może powstać tylko na działce, która należy do dzielnicy. Tereny przylegające do Gandhi i Rosoła należą do deweloperów. Plan miejscowy pozwala na nich wybudować budynki związane z usługami zdrowia (powstaje koncepcja domów senioralnych), a od Rosoła nieduży budynek mieszkalno-usługowy. Na działkach miejskich dopuszczalne jest tylko urządzenie parku. Przy obecnym tempie prac Zarządu Zieleni i dzielnicy mieszkańcy szybko się go nie doczekają.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~jasio 6 ponad rok temuocena: 88% 

   Najlepsza nazwa dla tej górki to "psia kupa"

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc 5 ponad rok temuocena: 43% 

   To bardzo dobry pomysł, aby powstał tam bazarek . Daleko o bloków i dobry dojazd.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MZC 4 ponad rok temuocena: 76% 

   Wszechobecne psie odchody, brud i smród, zwłaszcza wiosną gdy te zwały gnoju zaczynają rozmarzać po zimie. Ludzie nie mogą się nauczyć, żeby sprzątać, więc już lepiej tam coś zbudować, niż mieć taką psią sralnię.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~exx 3 ponad rok temuocena: 18% 

   Bachory wszędzie wokół mają gdzie poleźć a i tak drą ryje pod oknami- to jest miejsce dla ludzi z przyjaciółmi czyli zwierzetami

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gola 2 ponad rok temuocena: 32% 

   To powinna przede wszystkim pozostać psia górka, gdzie czworonogi mogą biegać i bawić się bez smyczy i kagańca.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka Polaka 1 ponad rok temuocena: 38% 

   Zróbmy tam gigantyczny bazarek, żeby uszczęśliwić okolicznych mieszkańców (zgodnie z twierdzeniem burmistrza Kempy). I Radnego Karczewskiego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3386 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020