REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-01----31-01-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 kwietnia 2019, 13:41

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ma ona za zadanie dostarczyć świeże powietrze do wnętrza budynku i jednocześnie usunąć z niego powietrze zużyte. Strumień, który jest nawiewany do domu zostaje przefiltrowany i wstępnie ogrzany przy pomocy powietrza wywiewanego. Działanie to nazywane jest odzyskiem ciepła i odbywa się w wymienniku ciepła, który umiejscowiony jest w rekuperatorze.

  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia wentylacja budynku i jak zgubny jest jest brak. Osoby, które decydują się na budowę nowoczesnych, energooszczędnych domów wybierają rekuperację, która jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Z powodzeniem zastępuje ona tradycyjną wentylację grawitacyjną, która nie sprawdza się we współczesnym, szczelnym budownictwie.

  W nowoczesnych domach rekuperacja stała się swego rodzaju standardem, ponieważ budownictwo to charakteryzuje się dużą szczelnością, przez co wentylacja grawitacyjna nie działa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem pozostaje wentylacja mechaniczna, która zagwarantuje stałą wymianę powietrza w domu. Bardzo ważny jest fakt, że rekuperacja zachowuje odpowiedni stosunek powietrza wywiewanego do nawiewanego, dzięki czemu utrzymywany jest odpowiedni komfort wentylacyjny w budynku.

  Szczegółowe informacje na temat rekuperacji znajdziesz tutaj.

  Czym jest rekuperacja?

  Czym jest rekuperacja?

  Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W rekuperatorze, czyli sercu rekuperacji, znajduje się wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii z zużytego, wywiewanego powietrza do tego świeżego, nawiewanego. Oba strumienie mijają się w wymienniku ciepła, ale nie mieszają ze sobą.

  Świeże powietrze dostarczane do wnętrza budynku zostaje przefiltrowane, dzięki czemu nie ma ryzyka, że w ten sposób dostaną się do domu owady czy zanieczyszczenia powietrza.

  Wentylacja mechaniczna daje możliwość znacznego ograniczenia strat ciepła, których nie można uniknąć w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej czy tradycyjnego wietrzenia. Generuje tym samym oszczędności na rocznych kosztach ogrzewania, które wynoszą nawet 40%.

  Rekuperacja może zostać zamontowana zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

  Po co montuje się rekuperację?

  Po co montuje się rekuperację?

  Rekuperacja gwarantuje stałą i efektywną wymianę powietrza o każdej porze dnia, bez względu na porę roku. Warto przy tym zaznaczyć, że wentylacja grawitacyjna nie działa wiosną i latem, a zimą doprowadza do znacznych strat ciepła.

  Obecnie na rynku nie ma równie korzystnego rozwiązania wentylacyjnego. Czyste powietrze można uzyskać poprzez zastosowanie oczyszczaczy powietrza, jednak nie jest ono ani świeże ani wstępnie ogrzane. Inwestorzy muszą pamiętać, że rekuperacja nie zastąpi ani systemu ogrzewania, ani klimatyzacji. Może jedynie wspomóc ich pracę.

  Rekuperacja ma taką przewagę nad wentylacją grawitacyjną, że działa niezależnie od warunków atmosferycznych, ponieważ robi to mechanicznie – w sposób wymuszony i ciągły.

  Sercem rekuperacji jest rekuperator. Znajduje się w nim wymiennik ciepła, w którym dwa strumienie powietrza – nawiewane i wywiewane mijają się ze sobą, nie mieszając przy tym.

  Więcej informacji na temat rekuperatora znajduje się tutaj.

  Profesjonalny montaż rekuperacji

  Profesjonalny montaż rekuperacji

  Montaż rekuperacji, wbrew pozorom, nie powinien rozpoczynać się zakupu rekuperatora. Na początku inwestor powinien zwrócić się do profesjonalnej firmy z prośbą o przygotowanie projektu. Trzeba pamiętać, że tylko prawidłowo wykonany projekt, a następnie montaż zgodny z nim, zagwarantują efektywną pracę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  Sam montaż rekuperacji polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych oraz zainstalowaniu rekuperatora. Poszczególne budynki różnią się między sobą, nawet gdy z pozoru są podobne. Zarówno wielkość pomieszczeń, jak i ich rozmieszczenie mogą być różne, co wpływa na działanie całego systemu i umiejscowienie nawiewników oraz wywiewników.

  Wentylacja mechaniczna jest najprostsza w montażu wtedy, gdy zostaje zaplanowana w nowo powstającym budynku. Jest to też oszczędniejsze rozwiązanie, ponieważ inwestor nie musi wydawać pieniędzy na budowę kanałów wentylacji grawitacyjnej, a także kominów. Dzięki temu końcowe koszty rekuperacji są jeszcze niższe.

  W budynku już stojącym, kanały wentylacji mechanicznej są umieszczane najczęściej na poddaszu nieużytkowym. Rekuperacja wymaga odpowiedniego rozplanowania i trafnego doboru mocy urządzenia, między innymi dlatego niezbędne jest stworzenie projektu przed podjęciem jakichkolwiek działań montażowych czy zakupem rekuperatora.

  Największą zaletą wentylacji mechanicznej jest fakt, że każde pomieszczenie jest wentylowane na bieżąco. Zużyte powietrze zostaje wydalone z budynku, a świeże jest nawiewane. Istotne, że odbywa się to w takich samych proporcjach.

  To, że w pomieszczeniu nie znajduje się wywiewnik ani nawiewnik nie oznacza, że nie jest ono wentylowane. Część z nich to tak zwane pomieszczenia transferowe, przez które powietrze przepływa swobodnie, dzięki stosownym podcięciom w drzwiach. Warto jednak zaznaczyć, że ruch powietrza powinien być delikatny, tak by nie był słyszalny ani odczuwalny.

  Najważniejszym elementem rekuperacji jest rekuperator, który jest centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. To w nim znajduje się wymiennik ciepła, odpowiadający za przekazanie energii pochodzącej z powietrza wywiewanego, powietrzu nawiewanemu.

  Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej mocy rekuperatora, ponieważ od tego zależy skuteczność wentylacji i jej energooszczędność. Rekuperator powinien posiadać moc adekwatną do wielkości budynku oraz potrzeb wentylacyjnych mieszkańców w przeciwnym razie pomieszczenia nie zostaną odpowiednio przewentylowane – będzie panował w nich zaduch.

  Centrala wentylacyjna jest montowana zazwyczaj na poddaszu nieużytkowym, w kotłowni, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Nie zaleca się instalacji rekuperatora w pobliżu sypialni, ponieważ osoby posiadające kłopoty z zasypianiem mogą skarżyć się na uciążliwy hałas, który w rzeczywistości przez wielu uznawany jest za biały szum, pomagający się odprężyć.

  Zalety posiadania rekuperacji

  Zalety posiadania rekuperacji

  Rekuperacja jest systemem, którego nie widać. Centralę wentylacyjną montuje się w miejscu, w którym nie rzuca się w oczy. Natomiast punkty nawiewne i wywiewne są umieszczane w ścianie lub suficie, dzięki czemu również pozostają niewidoczne. Sam sterownik zostaje zamontowany w miejscu wskazanym przez inwestora, które także może być dyskretne.

  Ciągle nawiewane świeże i przefiltrowane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń przez całą dobę. W tym samym czasie strumień zużytego powietrza jest wywiewany na zewnątrz. Stosunek powietrza nawiewanego do wywiewanego jest zawsze taki sam, by zapewnić możliwie największy komfort wentylacyjny mieszkańcom.

  Niewątpliwą zaletą systemu są również oszczędności na ogrzewaniu. W wymienniku ciepła strumień powietrza wywiewanego i nawiewanego mijają się ze sobą, ale nie mieszają. Dochodzi wówczas do przekazania energii. Nagrzane, zużyte powietrze przekazuje swoje ciepło świeżemu, chłodnemu strumieniowi. Takie rozwiązanie sprawia, że do budynku nawiewane jest świeże, czyste, a przy tym wstępnie ogrzane powietrze. Generuje to oszczędności na poziomie 40%, ponieważ nie dochodzi do strat ciepła, a co za tym idzie – kocioł zużywa mniej paliwa do utrzymania temperatury na pożądanym poziomie.

  W rekuperatorze znajdują się filtry, które oczyszczają nawiewane powietrze. Zatrzymują kurz, zanieczyszczenia powietrza oraz owady. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim doborze rodzaju filtrów.

  Korzyści z montażu rekuperacji:

  • filtry oczyszczają nawiewane powietrze, dzięki czemu do budynku nie przedostają się owady, kurz, ani inne zanieczyszczenia,
  • budynek jest wolny od owadów – dzięki braku konieczności otwierania okien i zastosowaniu filtrów w rekuperatorze, żaden owad nie zakłóci już naszego spokoju,
  • mniej kurzu – również dzięki filtrom do wnętrza domu przedostaje się znacznie mniej kurzu,
  • rekuperatora nie widać, nie wpływa tym samym negatywnie na wystrój wnętrz,
   zastosowanie wymiennika ciepła w rekuperatorze przyczynia się do wygenerowania oszczędności na ogrzewaniu na poziomie 40%, ponieważ do budynku trafia świeże, wstępnie ogrzane powietrze, dzięki czemu kocioł zużywa mniej paliwa do podniesienia temperatury w budynku,
  • stała wymiana powietrza – świeże, nawiewane powietrze jest stale dostarczane do budynku, a zużyte jest wywiewane na zewnątrz. Stosunek strumienia nawiewanego do wywiewanego jest zawsze taki sam, co gwarantuje wysoki komfort wentylacyjny,
  • oczyszczanie powietrza nie musi ograniczać się jedynie do zastosowania filtrów – alergicy i bardziej wymagający inwestorzy mają możliwość zarówno jonizacji, jak i zaawansowanego oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii oraz alergenów.

  Dlaczego prawidłowa wentylacja budynku jest tak ważna?

  Dlaczego prawidłowa wentylacja budynku jest tak ważna?

  W różnego rodzaju budynkach i pomieszczeniach spędzamy codziennie nawet 20 godzin na dobę. To, że nie czujemy dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów ani kurzu w powietrzu, nie znaczy, że ich nie wdychamy. Podobnie jest z zanieczyszczeniami powietrza. Wiele osób używa masek antysmogowych na zewnątrz, które ściąga po wejściu do budynku – pracy czy domu. Trzeba jednak pamiętać, że zanieczyszczenia powietrza nie pozostają za drzwiami. Dlatego takie zachowanie nie ma większego sensu, o ile budynek nie został wyposażony w wentylację mechaniczną lub oczyszczacze powietrza.

  Niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia powietrza są bardzo niebezpieczne. Możemy być narażeni na ich działanie przez cały dzień i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Powietrze, które nie pachnie może być bardzo mocno zanieczyszczone. Ponadto negatywnie wpływa na zdrowie człowieka i jego samopoczucie.

  Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem bywa bardzo niebezpieczne, ponieważ szkodliwe substancje, w tym roztocza, pleśń, wirusy i grzyby, przedostają się do organizmu. Często przyczyniają się one do powstawania schorzeń w obrębie układu oddechowego – w tym alergii. Ponadto wywołują:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • senność,
  • drażliwość,
  • uczucie niepokoju.

  Wbrew pozorom powietrze wewnątrz budynku jest nawet dziesięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Pomóc może jedynie regularne wietrzenie, którego zazwyczaj unikamy zimą.

  Po czym poznać, że wentylacja w budynku nie działa jak należy? Pierwszą oznaką jest skraplanie pary wodnej na szybie. Ponadto brak prawidłowej wentylacji pomieszczeń doprowadza do rozkwitu grzybów i pleśni, wówczas nie ma już ratunku – pozostaje przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania.

  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wybierana do nowoczesnych domów, ponieważ są one zbyt szczelne, by mogła się w nich sprawdzić wentylacja grawitacyjna. Jest to przestarzałe rozwiązanie, które wykorzystywane było jeszcze kilka lat temu z braku lepszego wyboru.

  Wentylacja grawitacyjna działa, jednak nie idealnie, ponieważ najintensywniej pracuje zimą, generując przy tym znaczne straty ciepła. Latem natomiast nie działa ona wcale. Na ratunek przychodzi tradycyjne otwieranie okien i wietrzenie, a wraz z nimi owady, hałas, przeciągi oraz ewentualni złodzieje czy nieproszeni inni goście.

  Podsumowanie

  Podczas budowy domu myślimy przyszłościowo – wybieramy rozwiązania, które mają nam posłużyć przez wiele lat. Podobnie jest z rekuperacją. Obecnie system ten zyskuje na popularności. Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wentylację mechaniczną. W domach pasywnych jest ona obowiązkiem, w domach energooszczędnym – najkorzystniejszym rozwiązaniem.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.1882 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek-04-01----04-02-2020