REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 września 2018, 09:08 komentarzy 55

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Statystyki są zatrważające, a rodzice biją na alarm. W pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego na Ursynowie było wolnych prawie 90 etatów dla nauczycieli. Najbardziej przeraża brak polonistów i matematyków. - Jak nasze dzieci dostaną się do liceum, skoro nie ma kto ich przygotować? – pytają rodzice.

  - To prawdziwy armagedon – mówi Urszula Woźniak z mokotowsko-ursynowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, patrząc na sytuację w szkolnictwie. Nasza dzielnica nie jest odosobniona, bo w całej Warszawie na gwałt poszukiwani są nauczyciele, głównie nauk ścisłych, choć także poloniści są w cenie.

  W ursynowskich podstawówkach brakuje przede wszystkim matematyków i opiekunów świetlicy, w przedszkolach – wychowawców. Gdzie podziali się nauczyciele, skąd te braki? Przecież jeszcze do niedawna straszono, że nauczyciele będą zwalniani.

  Reforma w praktyce

  Wg ostatnich danych (stan na 7.09), na Ursynowie najbardziej brakuje wychowawców przedszkolnych (ponad 16 wolnych etatów), nauczycieli pracujących w świetlicy (15 wolnych miejsc), a także nauczycieli wspomagających (14, 5 etatu) i matematyków (8,5 etatu). Z wyliczeń dzielnicy wynika, że w szkołach przepadnie w sumie 1800 godzin lekcyjnych.

  - Już od samego początku września zaczęliśmy szukać dla syna korepetytora z matematyki, bo nie chcemy ryzykować, że nie dostanie się do wybranego liceum, tym bardziej, że czeka go podwójna konkurencja - mówi matka jednego z ósmoklasistów.

  Część nauczycieli ma podwójne kwalifikacje, biorą na siebie po 1,5 etatu oraz zastępstwa doraźne, ale ich siły „przerobowe” też są ograniczone. Nowych nauczycieli brak.

  - Młodzi, po studiach, nie przyjdą na pensję 1650 zł, a nauczyciele odchodzą, bo czują się zaszczuci, zawaleni papierologią i wymaganiami z kosmosu. Ja też myślę o odejściu. Wcale nie się dziwię, że taka sytuacja ma miejsce - mówi nam nauczycielka z Wysokiego Ursynowa.

  Migracje za stabilizacją

  Obserwujemy ogromną migrację nauczycieli – mówi Urszula Woźniak. – Opiniujemy arkusze organizacyjne, więc widzimy jasno, co się zadziało między kwietniem a wrześniem. Nauczycieli nie tylko zwalniano, ale sami odchodzili. Znajdowali pracę gdzieś indziej. Od 13 lat jestem prezesem w ZNP i czegoś takiego jeszcze nie było – dodaje.

  Główną przyczyną tej migracji jest brak stabilizacji zawodowej. Często proponowane są im umowy na zastępstwo, więc jeśli mają propozycję umowy na czas nieokreślony – idą tam, gdzie mają poczucie bezpieczeństwa.  

  Jeśli chodzi o nauczycieli wspomagających oraz pedagogów i psychologów szkolnych, to popyt przewyższył podaż – brakuje nauczycieli w stosunku do uczniów. Jedną z przyczyn jest wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

  W tym roku szkoły najbardziej odczuwają brak tzw. „przedmiotowców”. Są wolne wakaty dla nauczycieli geografii, chemii czy fizyki. Te przedmioty były skomasowane w gimnazjach, w których nauczyciele mieli etaty. Po reformie oświaty przedmioty te przeszły do szkół podstawowych, co spowodowało, że nauczyciele są zmuszeni do jeżdżenia od szkoły do szkoły, aby poprowadzić po kilka lekcji.

  Część z nich zrezygnowała w ogóle z pracy w zawodzie, a część zdecydowała się przejść na emeryturęA młodzi stażyści są zniechęceni już na starcie, bo bardzo często są zatrudnieni na roczne zastępstwo i mają problem z odbyciem dwuletniego stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.

  Zator w przedszkolu

  W przypadku przedszkoli winna jest przede wszystkim reforma. „Cofnięcie” sześciolatków w 2016 r. do przedszkola i równoczesne danie trzylatkom prawa do miejsca w publicznych placówkach od 2017 r., spowodowało prawdziwy zator.

  - W związku z tym, w zeszłym roku w całej Warszawie utworzono 200 dodatkowych oddziałów przedszkolnych, z czego na każdy przypada minimum dwóch nauczycieli, co daje prosty rachunek: potrzebnych było 400 nauczycieli wychowania przedszkolnego "na cito". W tym roku sytuacja się powtórzyła - tłumaczy prezeska ZNP.

  A tych nauczycieli w takiej liczbie po prostu nie ma na rynku. Nauczyciele wychowania przedszkolnego mają kwalifikacje do pracy w szkole w nauczaniu wczesnoszkolnym, często wybierają szkołę i decydują się na nauczanie w klasach I-III. Wielu z nich dostaje także pełne etaty w prywatnych placówkach, które znacznie poszerzyły swoją ofertę dla uczniów.

  Absolwenci podstawówek zostali na miejscu

  Na Ursynowie problem z brakiem nauczycieli ma także swoje źródło w tym, że do tej pory około 2 tys. uczniów trafiało rocznie do gimnazjów poza Ursynowem. Teraz zostali na kolejne dwa lata w swoich dotychczasowych szkołach podstawowych i właśnie dla nich głównie brakuje nauczycieli.

  - W naszej szkole siódma i ósma klasa zostały bez nauczyciela języka polskiego. Zastępstwo goni zastępstwo. Kto przygotuje dzieciaki do egzaminu? – pytają rodzice z SP 340.

  Co może robić dzielnica? Gasić małe pożary. Dodawać godziny lekcyjne tak, aby nie tylko podnieść poziom nauczania i lepiej przygotować ósmoklasistów do egzaminów, ale zachęcić tym samym nauczycieli do zostawania w ursynowskich szkołach.

  - W zeszłym roku, sytuacja na początku września wyglądała podobnie. Brakowało w sumie około 30-40 nauczycieli – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa. – Aby pomóc uczniom zmierzyć się z rekrutacją w ramach tzw. podwójnego rocznika, ze swojej strony zwiększyliśmy liczbę godzin języka polskiego i matematyki w klasach siódmej, ósmej oraz w trzeciej gimnazjum – tłumaczy.

  I dodaje, że urząd dzielnicy ma niewiele narzędzi, choć wydział oświaty wspomaga dyrektorów jak może.

  - Brakuje nam przede wszystkim nauczycieli polskiego i matematyki. Niestety od początku roku szkolnego nic się w tym temacie nie zmieniło, a my radzimy sobie jak możemy zastępstwami, ale to nie jest rozwiązanie problemu - mówi Joanna Skopińska, dyrektorka SP nr 330. – Cały czas szukamy nauczycieli, ale ostatnie CV spłynęło w pierwszym tygodniu września – dodaje.

  Jak jest w szkole Waszych dzieci? Przekażcie nam informacje i swoją opinię na temat tego, co dzieje się w szkołach: redakcja@haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 237

  • 57
   BARDZO PRZYDATNY
  • 16
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 16
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 43
   WKURZONY
  • 94
   BRAK SŁÓW

  55Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Misha 55 24 dni temu

   Pouciekali, żeby dorabiać sobie ucząc za godziwe pieniądze - koleżanka anglistka od razu zaczęła tak zarabiać na życie, założyła konto na angielski prywatnie i nawet nie próbowała uczyć w szkole

   Edytowany: 24 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dorotka 54 3 miesiące temu

   a w szkole 323 dyrekcja zwolniła 30 nauczycieli a potem zastępowała ich nowymi często bez należytego wykształcenia, którzy rezygnują z pracy w korporacji, by mieć pracę blisko domu i potem występować w TV. Lans, lans, lans...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kj 53 3 miesiące temu

   Szkolnictwo musi upaść na dno, żeby się wszyscy ocknęli, co z tym zrobiono!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obyś_cudze_dzieci 52 3 miesiące temuocena: 100% 

   Moi uczniowie osiągają sukcesy także w konkursach międzynarodowych. Jednak płaca - jak w firmach za np. sukces projektu czy wygranie przetargu - nie przekłada się automatycznie na wyższą. To sztywny czas awansu określa wzrost pensji. Podwyżka w wysokości 106zł brutto - śmiech i łzy w jednym. Niesamowite obwarowania prawne - odpowiedzialność za ludzkie życie jak u lekarza, a nawet bardziej, bo żadna izba czy inne gremium mnie nie obroni. Rodzice roszczeniowi, niewspółpracujący, nie stawiający obiektywnego dobra dziecka ponad własne małe, egoistyczne wizje, a w nauczycielu widzący głównie opiekuna/opiekunkę. Dyrektor prędzej wysłucha skrzywionego rodzica, niż swojego podwładnego, nie mówiąc o rzetelnej konfrontacji. Dzieci odpowiadające na prośbę czy polecenie chamskimi odzywkami i bluzgami już w pierwszej klasie SP; dziewczynki hodowane na księżniczki, a chłopcy na gejmerów (spolszczono od "game"). Ja dziękuję. Dociągnę jeszcze rok i z radością opuszczę ten edukacyjny Titanic.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Radek 51 3 miesiące temuocena: 30% 

   Nauczyciele to chyba jedyna grupa zawodowa, której ciągle coś nie pasuje. Od zawsze słyszę to samo: za mało zarabiają, za długo pracują. Nigdy nie ma artykułów pokazujących drugą stronę: jaką jakość nauczania oferują nauczyciele. Inną sprawą, o której nauczyciele jakoś nie wspominają, jest minimalne wynagrodzenie nauczycieli: nie powinno być niższe od minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Każdy nauczyciel rozpoczynający pracę powinien mieć przygotowanie pedagogiczne, które można uzyskać już w trakcie studiów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 50 3 miesiące temuocena: 50% 

   Czy w tekście są na prawdę cytaty? Dyrektorka szkoły wypowiada się używając słowa „w temacie”? Ręce opadają!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kj 49 3 miesiące temu

   no i w czym problem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prometeusz 48 3 miesiące temuocena: 74% 

   Ale w czym problem? Przecież Wasz prezydent i Wasz prezes dzięki swojej polityce „hoduje” kolejnych PISich wyborców. Zasada jest prosta: naród im głupszy, tym łatwiej nim sterować. Nikt o zdrowych zmysłach, wykształcony i oczytany nie zagłosuje za PIS. Dlatego pani minister Zalewska wykonuje zalecenia z góry. Pozbyć się nauczycieli, obniżać poziom nauczania. I robią to dobrze. PIS wspiera patologię. Dlatego nie dziwcie się, że ludzie wykształceni nie mają ochoty brać w tym udziału. Nikt nie ma ochoty być „drugą Siłaczką”. Tak trzymajcie dalej. Już niedługo dorosną Wasze pociechy: bez wykształcenia, bez podstawowej wiedzy, bez obycia, niewychowane i ciągłymi żądaniami, że im się należy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~arz 47 3 miesiące temuocena: 0% 

   Panie Prometeuszu, w języku polskim nie ma formy grzecznościowej "Wasz", "Wasze". Istnieje ona w innych językach słowiańskich, np. rosyjskim. Chcąc okazać innym lekceważenie, powinien Pan napisać "wasz". Odwrotnie, z szacunkiem to "Państwa prezydent, Państwa prezes". Może najpierw trzeba opanować podstawy, żeby innych pouczać.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jonasz 46 3 miesiące temuocena: 89% 

   I bardzo dobrze. Znajdźcie sobie sami frajerów, którzy będą zajmować się Waszymi rozwydrzonymi bachorami. Najłatwiej przychodzić z pretensjami a jak trzeba poświecić czas dziecku - to mówicie że nie macie czasu. Dzisiejsza szkoła to tylko cień tego co było kiedyś. Nie wiem kto jest gorszy - Wasze rozwydrzone dzieci, które to cudowne zachowania wynoszą od Was czy też sami Wy. Jak słucham z czym przychodzicie do szkoły - to wiem dlaczego to czy inne dziecko tak się zachowuje. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Nie dziwcie się, że jest tyle wolnych etatów. Nikt nie ma ochoty naprawiać Waszych błędów wychowawczych. Zajmijcie się swoimi dziećmi

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Thiago 45 3 miesiące temuocena: 100% 

   W punkt!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł W-wa 44 3 miesiące temuocena: 100% 

   Zgadzam się. Dzisiaj wiele tzw. matek nie dość że ma swoje dzieci w głębokim poważaniu to wiele z nich cierpi na "chorobę wdową" :-)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~arz 43 3 miesiące temuocena: 0% 

   Heh, dobre, "zajmijcie się swoimi dziećmi". Czy Pan wie, że istnieje obowiązek szkolny i jakby ktoś to zrozumiał dosłownie i swoje dzieci w domu uczył zamiast posyłać do szkoły, przyjdzie po niego i jego dzieci aparat przymusu?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 42 3 miesiące temuocena: 20% 

   Mam nadzieję, że to nie wpis nauczyciela. Takiego wychowania dla dzieci nie życzyłbym nawet wrogom.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bubbba 41 3 miesiące temuocena: 43% 

   Faszystowskich zbrodniarzy z PiSu osadzą komitety obywatelskie i sądy doraźne za zbrodnie przeciw Polskiej inteligencji pracującej! My nauczyciele domagamy się solidarności ludu! Niech powstaną barykady! Niech zapłoną samochody partyjnych aktywistów! Na pichybel sanacyjnej reajcji! Niech

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 40 3 miesiące temuocena: 25% 

   Ty chyba z psami na paluchu pracujesz a nie w szkole z dziećmi.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~anty 39 3 miesiące temuocena: 100% 

   Praca z psami na Paluchu jest tysiąc razy przyjemniejsza niż z wyhodowanymi bachorami.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Buba 38 3 miesiące temuocena: 100% 

   Nie ma kogoś takiego jak opiekun świetlicy. Jest nauczyciel - wychowawca świetlicy. To normalny nauczyciel tylko ma 26 godzin a nie 18. Często jest też drugim wychowawca klasy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xyz 37 3 miesiące temuocena: 96% 

   I bardzo dobrze. Dosyć pracy za DARMO. Byle robol zarabia więcej niż człowiek po 5 latach studiów i niezliczonej ilości kursów i szkoleń.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paniania 36 3 miesiące temuocena: 94% 

   I bardzo dobrze! Nadal nam tak świetnie płaćcie!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ot i co 35 3 miesiące temuocena: 97% 

   Przez całe lata traktowano nauczycieli jak nierobów, darmozjadów i śmieci, którzy mają dwa miesiące urlopu i lekką pracę. To samo z pielęgniarkami i salowymi. To teraz uczcie sobie sami swoje dzieci i niech one podcierają wam tyłki zamiast wyjeżdżać z Polski. Odszedłem z tego zawodu 15 lat temu, bo miałem dość umniejszania godności pracy nauczyciela. Chcecie mieć pokolenia debili, to będziecie mieć. Nikt nie zabroni nikomu być matołem. Skoro rządzącym nie zależy na mądrym społeczeństwie, to zaplanowane działania właśnie przynoszą rezultaty. Niech Hindusi uczą wasze dzieci polskiego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~XXL 34 3 miesiące temuocena: 87% 

   Tak jest, jak oświatą rządzą głupcy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~belfer 33 3 miesiące temuocena: 48% 

   Atak się wszyscy trzęśli że pracy nie będzie-będą zwalniać a ty proszę braki nauczycieli coś podobnego ojej...ojej

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rocznik1982 32 3 miesiące temuocena: 89% 

   Jestem z rocznika 1982 - pamiętam jaka była agitacja aby nie wybierać kierunków studiów humanistycznych ... to teraz polskiego niech nas Ukraińcy uczą ;)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gość 31 3 miesiące temuocena: 88% 

   Emeryt też woli pracować poza szkoła na czarno, aby nie płacić bez sensu składki rentowej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~real 30 3 miesiące temuocena: 83% 

   no ale jak to przeciez to taki super zawod i zarobki :D buhahah tylko prywatna oswiata wyleczy patologie. Wtedy dobry nauczyciel zarobi swoje a rodzic zaplaci adekwatna cene za wiedze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~das 29 3 miesiące temuocena: 95% 

   Nie ukrainki przyjadą i ich uczą polskiego i matematyki :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mądry Juzek 28 3 miesiące temuocena: 53% 

   A niedawno PO, PSL Nowoczesna KOdziarze darli mordy że po reformie Zalewskiej będą zwalniani nauczyciele, a tu proszę trzeba przyjmować bo jest ich za mało

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~123 27 3 miesiące temuocena: 59% 

   bo będą za rok i za 2 lata - jak byś coś rozumiał z reformy i dlaczego krzyczą a nie tylko słuchaj słusznej telewizji.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 16 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazik 26 3 miesiące temuocena: 50% 

   Dlaczego wszystko zwalane jest na Zalewską? Przecież wg oficjalnych danych za rządów PO PSL zwolniono z pracy prawie 50 tys. nauczycieli, zamknięto w samej Warszawie sporo szkół, zlikwidowano szkoły zawodowe. I w tedy to było ok.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~donald 25 3 miesiące temuocena: 65% 

   dlatego, ze zabrała sie za coś o czym nie ma pojęcia i zadanie ją przerosło, niestety nikt formalnie tego nie odważy się a na pewno nie ona powiedzieć, jednak już jak już wiemy szykuje sobie miękkie lądowanie w Brukseli

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 26 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mag 24 3 miesiące temuocena: 77% 

   o jeju to nie wiecie ,że głupim ,niedouczonym społeczeństwem o wiele lepiej się rządzi? Nie chodzi o Was tylko O NICH a ci co to widzą przestają się na to godzić i odchodzą. Ciekawe czy jeden z drugim matolakiem posłem czy ministrem pracowali by za 1650,- ?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 23 3 miesiące temuocena: 81% 

   zastępstwa, filmy fabularne zamiast lekcji, brak podręczników, brak nauczycieli, zabranie godzin 'burmistrzowskich' z matematyki, polskiego i angielskiego i mamy naturalnych kandydatów do szkół branżowych, jakie to proste!!!! ciekawe czy kiedykolwiek zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec minister winnej tej zapaści w edukacji

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PP 22 3 miesiące temuocena: 76% 

   Niech pani minister stanie na zastępstwo.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ArcyAdam 21 3 miesiące temuocena: 55% 

   Powiem szczerze, że piszę tę komentarz aby sprawdzić czy zaraz nie krzykną, że trzeba się zalogować.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pepe 20 3 miesiące temuocena: 50% 

   Pani Redaktor, nie ma czegoś takiego jak Wysoki Ursynów

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matka 19 3 miesiące temuocena: 78% 

   A gdzie są podręczniki? Wrzesień się kończy a dzieci z podstawówek nie mają podręczników?!?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mała 18 3 miesiące temuocena: 64% 

   gdzie? moja córka chodzi do sp 323 i wszystkie są

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 17 3 miesiące temuocena: 73% 

   W 336 tez wszystko jest.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~minimalista 16 3 miesiące temuocena: 43% 

   A Broniarz krzyczał że będą zwalniać nauczycieli po reformie,kłamczuszek.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 15 3 miesiące temuocena: 52% 

   On od dawna krzyczy o coś za każdym razem kiedy coś w systemie edukacji jest reformowane. I za każdym razem te piski to bujda i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Polecam nie słuchać w ogóle tego człowieka...nie ma po co.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~donald 14 3 miesiące temuocena: 65% 

   czekał prawie rok od ogłoszenia reformy na zwolanie protestów, trochę słabo zareagowało środowisko nauczycielskie (na zasadzie jakoś to będzie) a rodzice nie zdawali sobie sprawy ze skutków tego pomysłu, dzisiaj, kiedy reforma jest już wdrożona wszyscy którzy mają coś wspólnego z tym tematem widzą ogrom zniszczeń który się już dokonał

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 13 3 miesiące temuocena: 44% 

   Zniszczenia to dokonał Donek zwalając dwa roczniki w jeden. Dobrze ze to odkręcono ale dzieciaki z rocznika 2009 i 2010 do końca edukacji maja przerąbane.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 12 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grzegorz 12 3 miesiące temuocena: 96% 

   To bzdury. Moja córka ukończyła studia pedagogiczne - nauczanie początkowe - klasy 1-3, nie mogła znaleźć pracy w zawodzie, była gotowa zmienić miejsce zamieszkania. Wyjechała do Anglii. I tyle w temacie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 11 3 miesiące temuocena: 67% 

   niestety wszystko to prawda, obserwuję załamanie systemu edukacji w naszej szkole na ursynowie, są klasy w których polski nie odbywa się już 2 - 3 lata serio serio

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dd 10 3 miesiące temuocena: 100% 

   pewnie zobaczyla ile dostanie w swojej wymarzonej pracy na reke :D

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Weronika40 9 3 miesiące temuocena: 61% 

   To chyba ta super reforma super rzadu super PiS

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 8 3 miesiące temuocena: 84% 

   1650 zł to niech se burmistrz wsadzi w zadek, najlepiej w monetach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeew 7 3 miesiące temuocena: 60% 

   a bo to burmistrz zatrudnia i tworzy deformę szkolnictwa?? Brawo tlumoku ty!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 6 3 miesiące temuocena: 38% 

   Zleew, jestes tak głupi że kompletnie nic nie ogarniasz.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 6 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~donald 5 3 miesiące temuocena: 93% 

   z perspektywy osoby mającej dziecko w ostatnich klasach podstawówi na ursynowie mogę potwierdzić, że burmistrz i samorząd zrobili co mogli w temacie, przygotowali szkoły do reformy, tak mieli narzucone i wywiązali się z tego, problem leży gdzie indziej, to brak nauczycieli specjalistów od polskiego czy matmy, poziom nauczania spadł i koniec kropka. W niektórych klasach kadra ze wszystkich przedmiotów jest co roku wymieniana prawie cała.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Felicja 4 3 miesiące temuocena: 100% 

   Bardzo to dziwne bo w 16 zwolniono bardzo fajną panią ze świetlicy pozostawiając inną zresztą, która krzyczy na dzieci. No niestety coraz więcej ludzi będzie odchodzić. Pensje. Te dziwne oceny nauczyciela. Nie dający żyć rodzice. Itp. itd. kto by to wytrzymał.?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~piter 3 3 miesiące temuocena: 69% 

   Za to księży na ursynowie pod dostatkiem.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 2 3 miesiące temuocena: 42% 

   co ma piernik do wiatraka, może coś sensowniejszego jesteś w stanie napisać?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeew 1 3 miesiące temuocena: 69% 

   Czarni zabierają kasę na szkolnictwo. Mieli "głosić słowo bozie" w szkołach za darmo, ale jak zwykle było to oszustwo.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 25 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2077 sekundy
  REKLAMAA2-WSMAQ---16-01----30-01-2019