Zamknij

Zboża w diecie - czy rzeczywiście są takie zdrowe, jak się powszechnie uważa?

22:13, 04.01.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 22:47, 04.01.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Zboża jemy od zawsze i muszą one stanowić nieodłączny element naszego jadłospisu. O tym zdaniu możecie zapomnieć i uznać je za powszechnie panujący trend, który niestety mija się z prawdą. Mimo że piramida żywieniowa plasuje produkty zbożowe na pierwszym miejscu uznając je jako podstawę codziennego wyżywienia, warto wiedzieć, że nie dla wszystkich jest to najlepszy model żywieniowy.

Co jest zbożem?

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie. Co jest zbożem? Wśród roślin do nich zaliczanych warto wymienić m.in.:

- pszenicę,
- kukurydzę,
- jęczmień,
- owies,
- żyto,
- proso,
- pszenicę orkisz,
- pszenżyto

Należy pamiętać, że zboża wespół z roślinami strączkowymi zawierają kwas fitynowy, czyli substancję wiążącą minerały i usuwającą je z organizmu. Jeśli w diecie znajdzie się więc duża ilość produktów zbożowych, stajemy się narażeni na niedobory minerałów tj. wapń, magnez, cynk oraz żelazo.

Jedząc duże ilości roślin strączkowych, narażamy się na upośledzenie zdolności prawidłowego trawienia, a nawet niekiedy uszkodzenia trzustki. Dzieje się tak ze względu na to, iż strączki zawierają jedynie niewielkie ilości niepełnowartościowego białka na rzecz skrobi oraz silnych inhibitorów proteaz odpowiedzialnych m.in. za pojawianie się wspomnianych zaburzeń zdrowotnych. Jednak to nie koniec "szkodliwej wyliczanki".

Zbyt duża ilość zbóż i roślin strączkowych w codziennym jadłospisie może przyczynić się również do zaburzenia funkcjonowania tarczycy, pojawienia się alergii (za sprawą glutenu oraz gliadyny), nadwrażliwości pokarmowej i w konsekwencji problemów o podłożu psychicznym oraz emocjonalnym.

Czy spożywanie zbóż jest konieczne?

Nie. Zboża można uwzględnić w codziennej diecie, ale dla wielu osób ilości proponowane przez IŻŻ są zbyt duże. Jeśli nie możemy, bądź nie chcemy ich na stałe wyeliminować, powinniśmy po prostu zmniejszyć ich ilość, a także przygotowywać je w odpowiedni sposób.

Do zmniejszenia wystąpienia wspomnianych powyżej dolegliwości może przyczynić się ich namaczanie, fermentowanie lub spożywanie kiełków. Jeśli nie do końca wiemy, w jaki sposób prawidłowo wykonywać te czynności, nie mamy na nie czasu lub po prostu nie mamy pomysłu na przygotowanie posiłków nie zawierających produktów zbożowych, możemy wówczas skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów prowadzących catering dietetyczny. To da nam gwarancję na to, że wszelkie dania będą przygotowane zgodnie z naszymi oczekiwaniami żywieniowymi.

Szukasz zdrowej, dopasowanej diety? Zobacz: Catering dietetyczny Warszawa – Diet4U.pl

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%