REKLAMAA1 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 maja 2021, 08:32 komentarzy 4

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Ruszają prace w ogrodzie sąsiedzkim przy Puszczyka

  Ruszają prace w ogrodzie sąsiedzkim przy Puszczyka (MSO)

  Powstał z potrzeby obcowania z naturą, teraz zaczyna powoli nabierać kształtów. Pierwszy ogród sąsiedzki na Ursynowie niebawem rozkwitnie, ale na razie mieszkańców czeka mnóstwo pracy. Przyda się pomoc, więc wszystkie ręce na pokład!

  Pomysł na założenie ogrodu w środku blokowiska wziął się z pierwotnej potrzeby kontaktu z przyrodą i to w bezpośredni sposób. Idea zaczęła nabierać realnych kształtów, kiedy ponad rok temu urząd dzielnicy zorganizował spotkanie dla mieszkańców zainteresowanych założeniem i prowadzeniem ogrodów społecznościowych na Ursynowie.

  Założyciele „Ogrodu Puszczyka” poznali się właśnie na tym spotkaniu i wspólnie wytypowali teren przy szkole podstawowej nr 81, jako miejsce swojej działalności. Kiedy dostali zgodę na prowadzenie ogrodu, zwrócili się o pomoc do „Bujnej Warszawy”, która zrzesza stołeczne ogrody społecznościowe  i udziela im wsparcia. Dzięki tej współpracy powstał profesjonalny projekt przygotowany przez arch. krajobrazu Marcelinę Pasek.

   

  Koncepcja zakłada maksymalne wykorzystanie nieużywanego obecnie terenu wokół szkolnych boisk. W planach jest utworzenie m.in. ogrodu leśnego, warzywnego i deszczowego. Nie zabraknie też kącika sąsiedzkich spotkań oraz kuchni błotnej dla najmłodszych.

  Pora zakasać rękawy!

  Na razie na terenie ogrodu zasadzone zostały pierwsze drzewka i krzewy owocowe - grusza, śliwa i jabłoń starszych tradycyjnych polskich odmiany oraz porzeczki. Mieszkańcy założyli kompostownik, a także wysiali łąkę kwietną bogatą w miododajne rośliny. Pierwsze z nich mogą zakwitnąć już z początkiem czerwca.

  Podczas ostatniego spotkania wytyczyli ścieżkę – „kręgosłup ogrodu”, która ma przebiegać przez środek terenu i odkopali furtkę od strony Wiolinowej. Ustalono, że zamiast tradycyjnych grządek na poziomie ziemi czy dość kosztownych grządek podwyższanych, powstaną wały permakulturowe.

  - O wyborze wałów zadecydowało kilka elementów. Oprócz tego, że zainteresowała nas sama koncepcja i mamy chęć trochę poeksperymentować, to przede wszystkim martwi nas brak dostępu do bieżącej wody i mamy nadzieję, że wały przynajmniej w pewnym stopniu pomogą nam zatrzymywać wilgoć – mówi Małgorzata Badowska, jedna z założycielek ogrodu na Puszczyka.

  Ogrodnicy wysiali już w swoich domach nasiona pomidorów, ogórków i papryki.

  - Myślimy także nad dynią i różnymi ziołami, ale dopiero robimy finalny plan. Dokształcamy się jeśli chodzi o kwestię grządek dynamicznych (jedno stanowisko można wykorzystać dla jednej rośliny po drugiej) oraz w allelopatii (pozytywnym i negatywnym wpływie roślin na siebie nawzajem) – opowiada Iza Piskozub.

  Ogród sąsiedzki to miejsce, w którym każdy może włączyć się do wspólnej pracy. Aby dołączyć do społeczności wystarczy śledzić fanpage ogrodu i skontaktować się z jego administratorami. Pracy jest wiele, a każda para rąk – małych czy dużych – jest mile widziana!

  W najbliższych tygodniach ogrodnicy mają w planach przekopanie ścieżki i ustalenie czym ma zostać wyłożona. Wezmą się także za budowę wałów i kuchni błotnej dla dzieci. Jeśli ktoś ma na zbyciu stary zlew, garnki, chochle, deski do budowy lub stół – proszony jest o kontakt.

  - Jeśli ktoś chciałby dołączyć do społeczności „Ogrodu Puszczyka”– zapraszamy całymi rodzinami! Prosimy odzywać się na Facebooku i sprawdzać czy najbliższe spotkanie jest aktualne. Po majówce będziemy widywać się w czwartki o 17:30 i w niedziele od 11:00 – zapraszają Julia, Iza, Kasia, Małgorzata i Krzysztof, czyli założyciele "Ogrodu Puszczyka".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 33
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Don_develop 4 13 dni temuocena: 0% 

   Marnowanie terenów inwestycyjnych i tyle w temacie... lewaki...

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kajtek 3 15 dni temuocena: 20% 

   Zaraz przyjdzie Pomianowski i psiarze z górki i będzie protest

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Really? 2 15 dni temuocena: 100% 

   Widzisz... W proteście dotyczącym tzw. Psich górkek nie chodzi o oprotestowanie parku, tylko "placu zabaw", który to lenarczyk z dominiakiem i kempą chcą wpakować w istniejącą zieleń (jej kosztem). Ludzie nie protestują przeciwko parkowi, ale do lobbystów firmy budowlanej to nie dociera ;/ A taki plac zabaw to niech budują pomiędzy betonozą Domu kultury... a klocem św. tomasza.

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~margeritka 1 14 dni temuocena: 100% 

   Zaraz przyjdzie Lenarczyk i Skubiszewski i zamiast ogrodów zrobią tu 12-metrową zjeżdżalnię, schody i ramy widokowe.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5497 sekundy
  REKLAMAA2 - SBM Ursynów 14.05.2021 - 20.05.2021