REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 kwietnia 2018, 17:24 komentarzy 20
  Konsultacje w DOK Ursynów

  Konsultacje w DOK Ursynów (SK)

  REKLAMA

  3,5 tysiąca nowych drzew, miejsca do odpoczynku, deszczowe ogrody, a co 100 metrów ławka. Tak za kilka lat ma wyglądać odmieniona ulica Puławska. Zarząd Zieleni M. St. Warszawy naszykował koncepcję zmian, która zaprezentowano w Dzielnicowym Ośrodku Kultury.

  Dziś Puławska to jedna z głównych wylotówek z Warszawy - pełna aut, wiecznie zakorkowana, zniszczona, nieprzystępna dla pieszych czy rowerzystów. Już za kilka lat ma się to zmienić. Po pierwsze - ulica zostanie odciążona przez trasę S-7. Po drugie - jeszcze w tym roku ma się rozpocząć kolejny etap budowy ścieżek rowerowych i chodników do granicy miasta. Po trzecie - w ramach projektu zazieleniania głównych stołecznych ulic - zmieni się jej charakter na bardziej "miejską".

  - Chcemy zmienić wygląd tej ulicy, tak by stała się ona bardziej przyjazna dla mieszkańców, poprzez wprowadzenie dużej ilości zieleni - mówiła Ewa Świątkowska z Zarządu Zieleni.

  Zgodnie z projektem Aldony Pieszczek i Zuzanny Banaś z pracowni RS Architektura Krajobrazu, docelowo na Puławskiej mają się pojawić szpalery drzew - w sumie około 3,5 tysiąca sztuk. Będą one posadzone po obu stronach ciągów pieszych i rowerowych oraz w pasie rozdzielających jezdnie - będzie zatem aż 5 szpalerów. Na pasie środkowym sadzone będą łąki kwietne.

  - Wykorzystamy rów melioracyjny do stworzenia "ogrodów deszczowych", woda nie będzie marnowana a gromadzona, z której czerpać będą rośliny - mówiła Zuzanna Banaś, współautorka koncepcji.

  Bogato obsadzony zielenią ma być węzeł Puławskiej przy Wyścigach. Oprócz szpalerów drzew będą też gęste grupy krzewów i drzew. Stosunkowo mało zieleni wprowadzone zostanie przy trasie POW, projektantów ogranicza tam bowiem rezerwa terenu pod planowany tunel Puławskiej (do jazdy na wprost). 

  Gatunki roślin sadzone przy Puławskiej mają być odporne na zasolenie i spaliny, ich zadaniem będzie izolowanie otoczenia od hałasu i zapachu ulicy. Prosiła o to m.in. społeczność Szkoły Podstawowej nr 100 przy Tanecznej. Boiska szkolne są bardzo blisko Puławskiej, więc w takich miejscach autorki koncepcji "Zielonej Puławskiej" chcą stawiać gabiony - czyli wysokie kosze z kamieniami, które porastać będzie np. bluszcz. W kilkunastu miejscach Puławskiej przewidziano też parkingi rowerowe oraz miejsca do wypoczynku.

  Ogromne wrażenie na kilku osobach, które wzięły udział w dzisiejszych konsultacjach w DOK Ursynów, zrobiły wizualizacje przyszłej Puławskiej. Gdy podrosną posadzone rośliny, ulica rzeczywiście zmieni się nie do poznania. 

  Kiedy Puławska przejdzie metamorfozę? W tej chwili trwają konsultacje społeczne, swoje uwagi można zgłaszać także mailowo: konsultacje@zzw.waw.pl do końca kwietnia. Następny etap to uzgodnienia między instytucjami miejskimi. Zarząd Dróg Miejskich w ostatni piątek ogłosił przetarg na budowę ścieżek rowerowych i chodników na Puławskiej - od Żołny do granic miasta, więc projekt zazieleniania ulicy będzie skoordynowany z pracami budowlanymi. Niemniej, już tej jesieni, pojawią się pierwsze nowe drzewa.

  - Najpierw sprawdzimy gdzie nie ma kolizji z pracami drogowcymi, i od razu będziemy realizować tę koncepcję - mówił Mirosław Gajdak z Zarządu Zieleni.

  Z całą koncepcją zieleni na Puławskiej można się zapoznać na stronach konsultacji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 80

  • 54
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~aaaaaaa 20 5 miesięcy temu

   Eko opowieści a na żywo to robotnicy łamią gałęzie drzew za pomocą łyżki koparki!!! Może zanim puści się ekipy do takiej roboty trzeba by ich uświadomić, że np. uszkodzone w taki sposób drzewo się osłabia i żyje krócej. Operator koparki podobno przypadkiem zaczepił łyżką o gałęzie drzewa, ale zamiast odczepić zaczął szarpać łamiąc ponad 3m gałąź i wyłamując dziurę w pniu.... Bo nie pomyślał, że można zerwane płytki chodnikowe odsunąć ok.1,5m dalej na podjazd i pakować je na ciężarówkę bez przeszkód, a nie szamotać się z 20 letnim orzechem włoskim i łamać gałęzie. Koledzy z budowy się pośmiali, że jakaś tam, zwraca uwagę... Orzech to drzewo owocowe i na pasie drogowym, więc można je ściąć. Rozumiem. 15.10.2018, czyli wczoraj miałam nieprzyjemność obserwować, jak plan architektów wcielają w życie... robotnicy, którym się spieszy, więc resztę mają gdzieś. Bardzo ekologiczna strategia.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~green_is_bad 19 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Zbieranie ulicy samochodom powinno być karalne KA RA LNE !!!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 18 11 miesięcy temuocena: 86% 

   Wytyczanie ścieżek rowerowych wzdłuż... ścieków komunikacyjnych uważam za głupotę. Ekologiczni mieszkańcy miasta nawdychają się PM10 oraz PM2,5 i... poumierają na raka. Wcześniej ogłuchną. Te ścieżki rowerowe powinny przebiegać przez Las Kabacki, przez „ptasie” ulice, przez Wyścigi (najwet gdyby miały być oddzielone wysokimi siatkami od terenow wyscigowych), itd.– byle JAK NAJDALEJ od sciekow komunikacyjnych, mimo ze te tak ladnie będą wygladaly ze ściezkami…To samo zreszta przy KENie. Praktycznie przez caly Ursynow mozna przejsc pieszo przez wielki, logicznie ciagnacy sie teren zielony, gdzie jest cicho i przyjemnie, bez spalin - przypomina to ciagi parkow przez Powisle i Solec. Tamtedy nalezalo wytyczyc sciezki rowero. a nie wzdluz KEN. Stawiam $$$ przeciwko orzechom, ze pracownicy ratusza woza wszystko samochodami nie maja pojecia ze takie cuda wyznaczono przez Ursynow w PRLu. Wiekszosc pozostala niezabudowana. Rowery jak najdalej od b.uczeszczanych jezdni! Piec metrow to za malo!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 17 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Dziś próba pieszego pokonania węzła Puławskiej przy Wyścigach przypomina przekraczanie jakiegoś.... miejskiego Rowu Marianskiego. Jest to wewnątrzmiejska granica godna Korei Północnej. Stworzona "naturalnie" przez plany wielkich budowniczych Warszawy. Zaś okolice Cataliny - miejski GULag z zonami dla więźniów wg stanu ich portfeli. Nie do przejscia. Jeden z najgorszych koszmarów w Warszawie. Czy deweloper, ktory tak urządził nieprzezornych choć zamrożonych mieszkańców, będzie partycypował w kosztach, czy sami zapłacimy za "uzdatnienie" tej okolicy? (pytanie jest tylko figura retoryczna) Mam nadzieję ze nowi projektanci miasta udali sie na tamtejsze przejście dla pieszych choć raz w pojedynkę, żeby poczuć…. czar okolicy i uwzglednic BEZPIECZENSTWO w planach.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~molly 16 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Chyba ich pogięło ! Na Puławskiej szlak zielony , a pod ratuszem do tej pory nie położono desek- siedzisk- zdjętych z betonowych ławek "na zimę" (widział ktoś , żeby z innych ławek w mieście , ktoś szczebelki na zimę odrywał i przechowywał ?). To taka nowa moda obecnej ekipy samorządowej Ursynowa. A na placyku za parkingiem ratusza powstaje bunkier , króry ma być otoczony kolejnym parkingiem - to będzie czwarty parking w tym miejscu (1. podziemny dla ratusza, 2. naziemny dla ratusza, 3. miejsca postojowe mieszkańców Kilara, a 4. ........ jeszcze nikt nie widział projektu, ale jest zapowiedź .

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~soja 15 11 miesięcy temuocena: 100% 

   ..... no ~~molly nie dodałaś parkingu przy kościele , pod którego płotem stawiany jest ten bunkier . Tak , że zapowiadany przez ratusz parking , pod nowostawianym bunkrem DOK będzie piątym parkingiem w tym miejscu.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gun 14 11 miesięcy temuocena: 89% 

   Świetnie, że w naszej betonowej dżungli zostanie wreszcie nasadzone dużo zieleni. Obawiam się jednak, że za jakiś czas chodniki i ścieżki rowerowe ulegną degradacji z powodu rozrastających się korzeni nasadzonego drzewostanu.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Małgosia 13 11 miesięcy temuocena: 80% 

   A tak na marginesie, dlaczego nie ma nasadzeń tych pięknych tulipanów na odcinku Alei KEN od Płaskowickiej do parkingu przy Multikinie? Dalej już są. Czyżby burmistrz uznał, że ten reprezentacyjny teren jest już stracony i przekaże go do rozjeżdżenia dostawczakom i pasiastym straganom bazarku?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wux 12 11 miesięcy temuocena: 75% 

   ciekawe jak to zrobią skoro nie chcą sadzić drzew przy ulicach z powodu odległości (3 m od jezdni) i z powodu podziemnej infrastruktury. a te wizualizacje to brednia, polityka miasta jest ciąć trawę do samej ziemi i nie chcą ustępować, bujna trawa - na to się nie uda na miejskich trawnikach.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Filip 11 11 miesięcy temuocena: 79% 

   Fantastyczny pomysł!! Nie mogę się doczekać realizacji. Nareszczi ktoś robi coś z głowa i dla ludzi a nie tylko beton. Oby tak dalej i zeby cała puławska aż do Piaseczna tak wyglądała!! Gratulacje.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~o bosze 10 11 miesięcy temuocena: 44% 

   niech te Panie Architektki wezmą koło i niech je..... się w czoło gdzie one chcą posadzić ten szpaler w pasie rozdzielającym jezdnie na tych asfaltowo betonowych wysepkach?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~trotyl 9 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Wystarczy te wysepki rozwalić i będzie ziemia. Co za problem???

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 8 11 miesięcy temuocena: 70% 

   @trotyl - szkoda że nie wiesz że ci sami ludzie którzy teraz sadzą wszędzie drzewa jako zarząd dróg miejskich albo zarząd zieleni jeszcze niedawno jako zarząd oczyszczania miasta NAKAZYWALI robienie betonowych wysp bo nie są w stanie utrzymać tam zieleni. Wiec o co kaman nie dało się a teraz się da? A może pieniądze publiczne trzeba wydać?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Anna Szcześniak 7 11 miesięcy temuocena: 100% 

   @trotyl Będziemy eksperymentem!:-) "Gatunki roślin sadzone przy Puławskiej mają być odporne na zasolenie i spaliny" Jednocześnie sadzonki mają być małe i tanie. W praktyce okaże się czy przetrwają w tych warunkach. Pasy zostaną zwężone do 3,25 tylko prawy ma pozostać 3.50. A pasy zieleni mają zostać poszerzone o betonowe pobocza, również to wzdłuż Toru Wyścigów Konnych. Na razie to jedynie plany, koncepcje, pomysł.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Okoliczniak 6 11 miesięcy temuocena: 100% 

   @AZX - walili beton, bo było po wyborach; teraz sadzą drzewa, bo jest przed wyborami.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 5 11 miesięcy temuocena: 62% 

   Miejsca spotkania, zieleń, rowery, spacery... . Wnioskuję że już za kilka lat samochody w Warszawie nie będą potrzebne. Będziemy spacerować i odpoczywać w zieleni.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 4 11 miesięcy temuocena: 90% 

   No i do pracy ludzie też już nie będą chodzić tylko sojowe latte na ławeczce popijać całym dniami - oczywiście sprzedawane wprost z roweru...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 3 11 miesięcy temuocena: 58% 

   AZX ja już teraz w Centrum widzę w ciągu dnia mlode osoby, które siedzą przy stolikach kawiarnianych i popijają kawę ze znajomymi. A kawę sprzedawana z roweru też już można spotkać.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AZX 2 11 miesięcy temuocena: 71% 

   Obserwator bo jak sam dobrze wiesz jest to pokolenie „roszczeniowe” które uważa że wszystko im się należy. I niestety te darmozjady już się dorwały do tzw. „koryta” czego masz przykład widząc ich w środku dnia pijących kawę.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~goostav 234 1 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Najbardziej roszczeniowi to są kierowcy.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2716 sekundy
  REKLAMA