REKLAMAA1-BOBOWOZKI-(X2)-04-02----03-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2018, 15:10 komentarzy 7

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Kilkanaście parków, skwerów i jeziorek. Każda część Ursynowa ma swoje ulubione zielone miejsce. W którym z nich mieszkańcy najchętniej spędzają czas? Zagłosuj i poznaj zwycięzcę!

  Czterdzieści lat temu pierwsi osadnicy Ursynowa byli otoczeni głównie przez beton i błoto. Życie kiełkowało tu przez lata, a wraz z nim rosły drzewa. Postawały parki i skwery. Dzisiaj nasza przytulona do Lasu Kabackiego dzielnica, może spokojnie konkurować z zielonym Żoliborzem czy Saską Kępą.

  W jednych aleje drzew, owocowe sady, wierzby płaczące nad taflą wody, w innych pomosty, trampoliny i leżaki. Ursynowskie parki są bardzo różnorodne. Podlegają ciągłym zmianom, są jedną z ulubionych lokalizacji projektów budżetu partycypacyjnego.

  Które z tych miejsc należy do waszych ulubionych? Może skrywany za murami Park Natoliński? Albo odnawiany właśnie Powsin? Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej zielonych enklawy Ursynowa. Na wasze głosy czekamy do końca kwietnia – później przedstawimy zwycięzcę!

  Park im. Romana Kozłowskiego – pod Kopą Cwila

  Krążą różne teorie dotyczące powstania Kopy Cwila. Jedna z nich, najbardziej prawdopodobna opowiada o głównym inspektorze Stołecznej Dyrekcji Inwestycji - inż. Henryku Cwilu, który podczas budowy Ursynowa, był osobą nadzorującą wyładunek.

  Inżynier miał zaproponować, żeby ziemia z ursynowskich wykopów zamiast jechać na dalekie Radiowo, zostawała na miejscu, skoro projektanci Ursynowa i tak zakładali większe zróżnicowanie terenu i usypanie łagodnych górek. Dzięki tak składowanej ziemi powstała wielka kopa…

  Obecnie w Parku im. Romana Kozłowskiego – otaczającym Kopę Cwila ma niebawem popłynąć woda, stara betonowa niecka ma zmienić się w staw lub fontannę. Po raz kolejny planowana jest także budowa skateparku.

  Park im. Jana Pawła II

  Projekt parku mieszczącego przy ul. Romera i Melodyjnej, wykonała architekt krajobrazu Dorota Sikora. Otwarcie nastąpiło 18 maja 2000 roku w dniu 80-tych urodzin Jana Pawła II. Od strony ul. Romera ustawiono obelisk upamiętniający ten dzień.

  Znakiem rozpoznawczym parku jest fontanna zaprojektowana w prostej i nowoczesnej formie, znajdująca się tuż przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego. W parku znajdziemy ponad to plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. W ramach budżetu partycypacyjnego ma tu powstać m.in. Tężnia „Maciejka” oraz stoły spotkań.

  Park Lasek Brzozowy

  Park położony jest u zbiegu ulicy Belgradzkiej i al. KEN, na jego terenie znajdują się dwa place zabaw, przestrzeń w dużej mierze zajmują trawniki i lasek brzozowy. Zalesiona części parku jest oficjalnie lasem miejskim i nie podlega urzędowi dzielnicy.

  W 2008 roku powstał projekt, który miał odmienić oblicze terenów przylegających do Lasku Brzozowego. Obejmował utworzenie placu zabaw dla dzieci młodszych i starszych, budowę fontanny, boiska wielofunkcyjnego, pawilonu gastronomiczno-usługowego i ciągu pieszego wraz z oświetleniem.

  W ramach tej koncepcji, w 2010 roku, wybudowano plac zabaw dla młodszych dzieci i ciągi piesze, a w 2014 r. powstało boisko wielofunkcyjne. Później dostawiono zabawki dla niepełnosprawnych dzieci i na tym inwestycje się skończyły. 

  Park im. Cichociemnych – przy Górce Kazurce

  Trzy szczyty wznoszące się wzdłuż ulicy Kazury. Największy atut miejsca – naturalność. W ostatnim czasie zrealizowano tu kilka projektów z budżetu partycypacyjnego. W trakcie realizacji jest pumptrack rowerowo-rolkowy.

  W ramach tworzenia na tym ternie Parku im. Cichociemnych, zarządza terenu – Zarząd Zieleni, przewiduje posadzenie 300 nowych drzew i 0,5 ha krzewów, uporządkowanie istniejącej zieleni oraz założenie ok. 6 ha trawników.

  Powstaną nowe ciągi spacerowe i biegowe, droga rowerowa, plac centralny i aleja z oświetleniem parkowym. W planach znajdują się także place zabaw dla dzieci, ławki, stoły, urządzenia do gier.

  Park Przy Bażantarni

  Park jest położony w kwartale ulic Przy Bażantarni, al. KEN, Jeżewskiego i Rosoła. Na terenie parku znajdują się m.in. zespół boisk sportowych, skatepark oraz dwa place zabaw. Pomiędzy placami zabaw usytuowane są stoliki do gier planszowych i szachy terenowe oraz linarium.

  W centralnej części parku, u zbiegu głównych alei położone jest rosarium. Jego oryginalny kształt podkreślają elementy małej architektury: gabiony obsadzone lawendą i pergole, po których przeplatają się pnące róże. W krajobraz parku harmonijnie wkomponowuje się drewniany mostek w kształcie łagodnego, szerokiego łuku.

  Planowana jest rozbudowa parku, wg planów w północno-zachodniej części parku powstanie kawiarnia, która będzie wkomponowana w pagórek. Część wschodnia, ze względu na swoje walory przyrodnicze, będzie miała formę parku naturalnego.

  Park Moczydełko

  Park Moczydełko z Oczkiem Moczydło 3 (oficjalne nazewnictwo), znajduje się przy ulicy Wełnianej na Kabatach. Park jest gustownie zagospodarowany, znajdziemy tu drewniany pomost i stojaki z kwiatami. Mieszkają tu dzikie kaczki.

  Park jest piękny o każdej porze roku, odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, chętnie dokarmiających kaczki. Chleb niestety jest dla ptaków bardzo szkodliwy, gdyż powoduje tzw. kwasicę. Może być pośrednią przyczyną odwiecznych problemów z jakością wody w oczku.

  Park jest w całości ogrodzony. W celu zwiększenia bezpieczeństwa bawiących się dzieci, jak również zabezpieczenia przed zanieczyszczaniem przez zwierzęta ogrodzone są także place zabaw. Alejki parkowe mają ekologiczną nawierzchnie mineralno-żywiczną.

  Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie - Park Natoliński

  Park Natoliński znajduje się przy ul. Nowoursynowskiej 84, jego historia sięga panowania Jana III Sobieskiego. Król kupił wieś Milanowo, w której skład wchodził również las - teren dzisiejszego Natolina. W Milanowie zbudował pałac w Wilanowie, a na Natolinie stworzył Bażantarnię i zwierzyniec, w którym polował.

  Kompleks leśno-pałacowo-parkowy wraz rozrzuconymi w lesie ozdobnymi romantycznymi budowlami i zabudowaniami podworskimi stanowi spójną całość historyczną, kulturową, krajobrazową i przyrodniczą.

  Na początku lat 90. XX wieku obiekt przekazano na cele edukacji europejskiej. Opiekująca się zabytkiem Fundacja Centrum Europejskie Natolin przeprowadziła prace konserwatorskie i adaptacyjne obiektów dawnego zespołu pałacowego.

  Park nie jest dostępny dla zwiedzających, z wyjątkiem zorganizowanych spacerów z przewodnikiem w okresie wakacyjnym.

  Park Kultury w Powsinie

  Powsiński park powstał na 50 ha terenach Polskiego Country Club Sp. z o.o. (klub golfowy), zakupionych w 1938 od hr. Adama Branickiego. Po wojnie teren wraz z nieruchomościami został przekazany Zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, pod warunkiem zorganizowania na tym terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego.

  Na terenie parku znajdują się m.in. boiska, stoliki do gry w szachy, basen odkryty, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz ujęcia wody głębinowej, a także muszla koncertowa. Można także wynająć domki kempingowe.

  Obecnie Park Kultury przechodzi rewitalizację, wymieniono już część małej architektury, zmodernizowano korty tenisowe i wyłoniono wykonawcę placu zabaw. Wśród atrakcji znajdą się m.in. trampoliny, huśtawki, karuzele, pająk do wspinania, zjazd linowy, a także urządzenia do street workout'u - w tym zestaw dla dzieci niepełnosprawnych. 

  Teren wokół Jeziora Zgorzała

  Jezioro Zgorzała, chluba Zielonego Ursynowa, leży w kwadracie ulic Trombity, Kórnickiej i Dumki. Co ciekawe pierwotnie Zgorzała było największym jeziorem w Warszawie i miało powierzchnię ok. 20 ha. Jednak w skutek nadmiernego osuszenia i stałego obniżania się wód gruntowych, znacznie zmniejszyło swoje rozmiary.

  Jeszcze kilka lat temu Zgorzała, przypominało zarośnięte bajoro, po rekultywacji przeprowadzonej w 2012 roku teren jest zadbany i wyposażany w ramach budżetu partycypacyjnego w kolejne elementy.

  Wzdłuż wytyczonych ścieżek pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Nad jeziorem wyznaczono 4 miejsca na ogniska, ale największą atrakcją są drewniane pomosty ciągnące się wokół wody. Jezioro, oprócz tego, że stanowi okoliczną atrakcję, jest domem dla 72 gatunków ptaków.

  Mój ulubiony park na Ursynowie to:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 43

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Klaudia 7 3 miesiące temu

   Oooo ja już nie mogę się doczekać na otwarcie tego Implanta :)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenek 6 3 miesiące temu

   Na śródmieściu budują teraz zieloną galerię Implant na Chmielnej. Super miejscówka się zapowiada

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sylwia1990 5 3 miesiące temu

   Takie zielone miejsca są super! Ale wszystkie już znam ;) Teraz czekam na galerię Implant na Chmielnej... niby miejsce zakupowe, ale ogłaszają jako fajne zielone miejsce z mnóstwem atrakcji, no ciekawe co z tego wyjdzie! Słyszeliście o tym projekcie?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grześ 4 11 miesięcy temuocena: 0% 

   Park Moczydełko jak sama nazwa wskazuje znajduje się na Moczydle[patrz plan Ursynowa]Kabaty są za metrem.Początki Moczydła to końcówka piętnastego wieku ,a Kabaty to okolica ulicy Rosoła i skarpy wiślanej.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~333342 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Dziś wiele historycznych nazw na Ursynowie się zaciera. Wszyscy współcześnie kierują się nazwami stacji metra. Więc Moczydło to Kabaty... Chyba już tego nie zmienimy.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgf 2 11 miesięcy temu

   Stare dzieje. Wies Kabaty i wies Moczydlo sa juz od dawna wlasciwie niewidoczne. Obecne Kabaty stoja praktycznie w srodku miedzy obiema wsiami na dawnych polach i sa kilkadziesiat razy wieksze niz obie dawne wsie. Przyjeto nazwe Kabaty. I tyle. Dywagowanie na ten temat nie ma zadnego sensu.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Folwark Moczydło widoczny na mapach wig z 1935 to te dwie ruiny przy Moczydłowskiej. Zastanawia mnie umieszczenie w ankiecie Parku natolińskiego. Przecież to miejsce niedostępne dla polaków. Kto ma na to miejsce głosować?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.222 sekundy
  REKLAMA