REKLAMAA1-SALONin360--19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2018, 08:50 komentarzy 9

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Rondo Zebrzydowickie w Rybniku

  Rondo Zebrzydowickie w Rybniku (Przykuta )

  Ronda na Ursynowie idą w dziesiątki, część z nich jest zielona, inne wyłożone są kostką. I to właśnie o ich zmianę zawnioskowali dzielnicowi aktywiści. Na razie rozważane jest zazielenienie trzech skrzyżowań. A może urząd pójdzie za ciosem i zagospodaruje wszystkie?

  Mieszkańcy Kabat uznawani są za szczęściarzy, mają przysłowiowy rzut beretem do Lasu Kabackiego. Jednak sami zainteresowani przyznają, że w międzyblokowej przestrzeni brakuje im zieleni.

  -  Zieleń zawsze jest mile widziana w naszym otoczeniu – mówi Joanna, mieszkanka Wańkowicza. - Na Stokłosach jest ładne zielone rondo, w naszej okolicy tego brakuje – dodaje.

  Aktywiści z tej okolicy - były radny Piotr Wajszczuk i społeczniczka Hanna Wróbel - postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zwrócili się do burmistrza z propozycją zazielenienia okolicznych skrzyżowań.

  Ale wkoło jest wesoło

  Ronda uważa się za jedne z najbezpieczniejszych skrzyżowań. W Rybniku – polskim królestwie rond - jest ich około 40. I to nie byle jakich: zielonych i kolorowych. Część skrzyżowań jest trawiasta, na niektórych ustalono instalacje artystyczne. Jednym z ulubionych rond mieszkańców, jest to nazwane to oficjalnie nazwane Powstańców Śląskich, a potocznie – „rondem z kulkami”.

  fot. rybnik.eu

  Oprócz walorów estetycznych skrzyżowania okrężne, w których plac wyłożony jest nie kostką brukową, a trawą lub inną zielenią, obniżają temperaturę ulicy i mają wpływ na jakość powietrza w okolicy. Używając m.in. tych argumentów przedstawiciele Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa zaproponowali utworzenie zielonych rond w trzech miejscach na Kabatach.

  Ładnie i zdrowo

  Pomysłodawcy proponują, aby wzorem ronda przy pl. Politechniki zmienić obecną nawierzchnię na nawierzchnię biologicznie czynną (niską trawę i byliny) na rondach przy ul. Plakatowej, noszących nazwę: Powstania Węgierskiego 1956, Bratanków i Ferenca Keresztesa-Fishera.

  - Inspiracją były dla mnie zmiany, które obserwowałam w tym roku na rondzie Politechniki i powstanie trawiastych torowisk – mówi Hanna Wróbel. - Pomyślałam, że taka powierzchnia nie będzie się nagrzewać, może poprawi choć trochę jakość powietrza, a przy okazji będzie to dla mieszkańcom skrawek zieleni, której w tej okolicy bardzo brakuje – tłumaczy.  

  Urząd wziął tę propozycję pod uwagę i potwierdza, że możliwość zagospodarowania skrzyżowań zostanie rozważona w nowym roku budżetowym. Czy się zazieleni? Zobaczymy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 39

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Hanna Wróbel 9 9 miesięcy temuocena: 83% 

   Dzień dobry. Czy do tego artykułu o zielonych rondach można dodać zdjęcie ronda na pl. Politechniki, które było inspiracją. Ronda ze zdjęć są wysokie i zasłaniają widoczność a w interpelacji była mowa o niskiej zieleni, aby tej widoczności nie ograniczać.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 8 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Dołączam do prośby. Po komentarzach widać że większość ma problem z czytaniem ze zrozumieniem, bo patrzy jedynie na obrazki. A te małe rondka na Kabatach nijak się mają do przedstawionych na zdjęciach dużych rond, na których w ten sposób ogranicza się widoczność. Specjalnie, planowo, żeby co poniektórzy idioci musieli zdjąć nogę z gazu, bo inaczej wjechaliby na rondo z pełną prędkością.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 7 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Przeorganizować na ronda turbinowe, później ew. na "zielone". Niestety normą jest jazda 3/4 ronda po zewnętrznym pasie, bo kierującemu "tak wygodniej".

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zdrowy rozsądek 6 9 miesięcy temuocena: 37% 

   A według mnie wszelkie działanie prowadzące celowo do trwałego ograniczenia widoczności na skrzyżowaniu powinno być traktowane jak usiłowanie spowodowania katastrofy w ruchu lądowym i powinno skutkować wynikającymi z tego paragrafu konsekwencjami ...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~prawnik 5 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Za takie ograniczanie widoczności grozi kryminał! Dlatego m.in. Kodeks Drogowy zakazuje parkowania samochodów bliżej niż 10 m od skrzyżowań i przejść dla pieszych.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 4 9 miesięcy temuocena: 67% 

   mam dokladnie takie same zdanie. idiotyczny pomysł!!! Rozumiem, że przyjemniej będzie umierać w zieleni....

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Milo 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Trwałe ograniczenie widoczności przez trawy i byliby? Ludzie zazwyczaj CHODZĄ po chodnikach wokół tych rond, a nie pełzają... Czytajcie uważniej i ze zrozumieniem, bo potem takie komentarze świadczą jedynie o kretynizmie ich autorów.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nes 2 9 miesięcy temuocena: 42% 

   Szkoda tylko, że miejscy aktywiści znów chcą wydawać pieniądze z czyjejś kieszeni na swoje fanaberie - po 1 zrobienie takich rond będzie kosztowało krocie (jak wszystko, co państwowe i wymagające przetargu), po drugie pielęgnacja tego też będzie nietania. I tak przez czyjąś głupotę może zabraknąć pieniędzy na na prawdę potrzebne sprawy ...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~przeprowadzam się do Rybnika - miłośnik opery 1 9 miesięcy temuocena: 78% 

   W Rybniku "część skrzyżowań jest trawiata".

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2677 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019