REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lipca 2021, 07:20 komentarzy 38

  (mat. prasowe)

  Będzie druga tężnia solankowa na Ursynowie oraz sporo wyremontowanych i nowych ścieżek rowerowych. Nie zabraknie nowej zieleni oraz dodatkowego oświetlenia w dzielnicy. Znamy wyniki głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Mieszkańcy naszej dzielnicy wybrali 15 ze 107 projektów. Frekwencja najgorsza w historii.

  O ile w ubiegłych latach głosujący postawili na zieleń, zieleń i jeszcze więcej zieleni, o tyle w tym roku na podium znalazły się też duże i drogie projekty związane z rozwojem infrastruktury rowerowej. Najwięcej, bo 2,4 tys. głosów dostał pomysł łączenia rowerowych szlaków - czyli uzupełnienia sieci dróg rowerowych na Ursynowie o brakujące odcinki. To także jeden z najdroższych projektów - będzie kosztował ponad 300 tys. złotych.

  Rowerzyści mogą być jednak rozczarowani. Nie chodzi wcale o np. odkładaną od lat budowę ścieżki w ulicy Nugat i Kiedacza, ale o nieduże, punktowe udogodnienia. Np. pociągnięcie pasów bocznych "sierżantów" wzdłuż ul. Fosa przy Dolinie Służewieckiej, łącznik rowerowy między Relaksową i ul. Dembego oraz łącznik do ścieżki przy Puławskiej od strony Janowskiego.

  Bardziej widoczne zmiany przyniesie inny projekt rowerowy, który przeszedł głosami prawie 2,2 tys. osób i ma budżet aż 1 mln złotych. Chodzi o remont ścieżki wzdłuż ul. Rosoła od Belgradzkiej do Przy Bażantarni (ok. 360 m, ze zmianami w geometrii) i od Mandarynki 6 do Belgradzkiej. Droga dla rowerów jest tam wysłużona, wybudowana z kostki, z ostrymi zakrętami. Do remontu ma pójść także 100 metrów ścieżki przy ul. Przy Bażantarni od Stryjeńskich do Telekiego - czyli fragment, o którym trzy lata temu podczas remontu drogi w Alei Kasztanowej "zapomnieli" dzielnicowi urzędnicy.

  W 2022 roku kosztem 350 tys. złotych powstanie też oświetlenie ciągów rowerowych i pieszych - w parku im. Romana Kozłowskiego – wzdłuż chodnika i drogi dla rowerów od wiaduktu Doliny Służewieckiej do południowego krańca parku; na ul. Rosoła – od ul. Gandhi do ul. Wesołej oraz w szykowanej dopiero wschodniej części parku Przy Bażantarni. Autorem pomysłu jest Daniel Mieniewski ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów.

  Rowerzyści mogą być zadowoleni także z wyników głosowania na projekty ogólnomiejskie. Przeszedł duży projekt budowy ścieżek rowerowych w stolicy - m.in. na Filipiny Płaskowickiej - od Lanciego do Pileckiego nad tunelem POW. Przepadł za to pomysł wytyczenia brakujących przejazdów rowerowych przy skrzyżowaniach Nowoursynowskiej oraz alei Wilanowskiej z Doliną Służewiecką.

  Ursynów nie zapomniał o zieleni!

  Aż 890 tys. złotych będzie kosztować kontynuacja docenianego projektu "Zielona Oś Ursynowa" autorstwa Mikołaja Pieńkosia, dzięki któremu w poprzednich latach powstał pas ze skwerami osiedlowymi na Imielinie na osi ścieżki prowadzącej do stacji metra. W przyszłym roku, dzięki decyzji ponad 1,8 tys. ursynowian, zaniedbany teren na tyłach ratusza obok domu kultury zmieni się w nowy skwer z fontanną chłodzącą powietrze, drzewami, ławkami i innymi atrakcjami. Za pomysł fontanny odpowiada inna znana autorka projektów z Budżetu Obywatelskiego, Jadwiga Czubak.

  Niesłabnącą popularnością cieszą się projekty związane z zazielenianiem naszej dzielnicy. Aż 8 na 15 wybranych pomysłów dotyczy nowych nasadzeń, ochrony zieleni i ekologii. Wzdłuż głównych ulic Ursynowa - m.in. Cynamonowej, Dereniowej, Herbsta, Romera czy ulic kabackich - posadzonych zostanie ponad 200 nowych drzew. To pomysł Daniela Mieniewskiego poparty przez 2 tys. głosujących.

  Na Ursynowie powstaną też nowe zielone skwery zgodnie z projektem radnego Pawła Lenarczyka. Gdzie? Między al. KEN a ul. Polaka, na polance przy ul. Raabego, przy ul. Cybisa, przy ul. Zaruby, przy ul. Akustycznej i Rytmicznej, przy Przy Bażantarni/al. KEN, przy przystanku autobusowym ul. Wąwozowa/al. KEN oraz przy ul. Nowoursynowskiej róg Relaksowej. Chodzi o dosadzenie drzewek, postawienie ławek i koszy, wysianie łąk kwietnych czy wykonanie niecek retencyjnych.

  Druga tężnia i oświetlenie ciemnych miejsc

  Przeszedł też projekt Marzeny Zientary zakładający lepszą pielęgnację drzew wzdłuż ursynowskich ulic - ich bieżące podlewanie, jako uzupełnienie zamówionych przez urząd prac ogrodniczych. Przy kilku szkołach i przedszkolach pojawią się antysmogowe krzewy "niczym mała Holandia" (1,1 tys. głosów). Ursynowskie drzewa zostaną też pozbawione pasożyta, jakim jest jemioła. Z kolei radna Karolina Mioduszewska zaproponowała dosadzenie zieleni przy placach zabaw oraz uzupełnienie piasku w piaskownicach i drobne naprawy. Ten pomysł przeszedł 1,2 tys. głosów.

  W ramach projektu ogólnomiejskiego przed Multikinem pojawi się jeden z "pocket parków" czyli parków "kieszonkowych".

  Z sukcesu, podczas gali ogłaszania zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego 2022, cieszył się również Piotr Ciara, autor projektu postawienia tężni solankowej na Natolinie, a dokładniej obok Lasku Brzozowego. Autor odwołał się od początkowo negatywnej oceny urzędników i zebrał ponad 1,7 tys. głosów. Gradiernia ma być kopią tej z parku Jana Pawła II i kosztować będzie 420 tys. złotych.

  Jednym z trzech najdroższych projektów, które powstaną na Ursynowie w przyszłym roku jest "Małe Zakopane latem i zimą". O co chodzi? Przed Szkołą Podstawową nr 340 przy Lokajskiego oraz przy placu zabaw "Dinozaury" na Olkówku latem i zimą mają być stawiane lodowiska z syntetycznym lodem oraz górki zjazdowe. Ma to być wzbogacenie oferty sportowej dla dzieci i młodzieży. Koszt - 882 tys. złotych. Projekt w ubiegłych latach przepadł, w tym roku dostał 1620 głosów i wygrał, przynajmniej na Ursynowie. Podobna ogólnomiejska inicjatywa odpadła z przyczyn regulaminowych.

  Sporą popularnością cieszył się pomysł doświetlenia ciemnych miejsc na Ursynowie. W ubiegłych latach ursynowianie chętnie popierali doświetlenia przejść dla pieszych. Tym razem ponad 1,3 tys. mieszkańców zagłosowało na pomysł Małgorzaty Osas ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" na rozświetlenie poszczególnych fragmentów dzielnicy. Chodzi o postawienie 150 lamp ledowych w 18 lokalizacjach. Ich pomysły podrzucali autorce sami mieszkańcy.

  Najtańszy wybrany projekt zgłoszony na Ursynowie będzie kosztował zaledwie 9 tys. złotych, ale zagłosowało na niego aż 2,3 tysiąca osób - drugie miejsce na podium. Ucieszy on wielbicieli jeży, polega bowiem na stworzeniu w ursynowskich parkach ekostref dla jeży, które pozwolą im bezpiecznie przetrwać zimę.

  Bardzo słaba frekwencja

  Na projekty z Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok mieszkańcy głosowali od 15 do 30 czerwca. Frekwencja na Ursynowie tym razem wypada wyjątkowo blado. Nasza dzielnica zajęła... czwarte miejsce od końcana 18 dzielnic. Zagłosowało u nas 6738 mieszkańców - 4,5% uprawnionych. Dla porównania w ubiegłym roku zrobiło to 9,3 tys., a w 2019 - ponad 10 tys. osób. Tegorczny wynik jest najgorszy w historii akcji partycypacyjnej czyli od 2014 roku.

  Budżetem Obywatelskim zainteresował się w tym roku zaledwie co dwudziesty mieszkaniec. Niewiele lepiej było gdzie indziej. Najlepszą frekwencją, nieco ponad 6 proc., mogą pochwalić się (?) Wola, Wawer, i Ochota.

  Ten stan od lat przypisywany jest małemu zainteresowaniu mieszkańców sprawami lokalnymi oraz "chorobom" Budżetu Obywatelskiego: niemożnością głosowania przeciwko projektom, zgłaszaniu projektów przez radnych i "etatowych" społeczników oraz niezrozumiałym decyzjom urzędników na etapie weryfikacji projektów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

  • 26
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  38Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Marcin 38 ponad rok temuocena: 100% 

   Niska frekwencja zupełnie mnie nie dziwi. Mnie zniechęciły niedawno zrealizowane projekty z BO w mojej okolicy: 1. brzydki park motyli na terenach zielonych koło siedziby metra 2. rozdzielenie chodnika i ścieżki rowerowej tamże co wymagało wycięcia wielu drzew: tym samym wcześniej przyjemny latem teren koło siedziby metra (w okolicy końca ulic Mielczarskiego, Polnej Róży) stał się zmniejszoną i wystawioną na słońce patelnią. Wiem że zaraz pojawi się argument że mogłem zgłosić albo mogłem zagłosować na coś innego ale brakuje w tym możliwości głosowania przeciwko projektom które szpecą okolicę.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~borys22 37 ponad rok temuocena: 75% 

   Wszystko dla rowerów! Może warto będzie teraz zgłosić ogrzewanie zimą ścieżek rowerowych - bo jak tu jeździć gdy jest zimno i ręce marzną.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~P. 36 ponad rok temuocena: 0% 

   Bardzo przydałby się łącznik rowerowy pomiędzy ul. Dembego a ul. Zaruby w ciągu ul. Szajnowicza. Bez tego łącznika rowerami trzeba jeździć przez chodnik, dodatkowo rozjeżdżając skwer przy zawrotce na Szajnowicza.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lili 35 ponad rok temuocena: 75% 

   Nie przeszły remonty chodników :( , szkoda.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Style 34 ponad rok temuocena: 80% 

   Łąka przy "parku motyli" jest koszona, więc motyli brak, a moźe byl za niski standard hotelu?...a pieniądze wydane...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Heheszek 33 ponad rok temuocena: 100% 

   A Czubaszek nie dostał 10 milionów na promocję kultury Żydów z Łukowa? Europejczyk uniewinniony przez PiSowski sąd? Kempa szkodzi PO jak może. Czubaszek zostaję dyrektorem UCK. Łukasz Ciolko jego przyjaciel w PiSie robi karierę. Czego nie rozumiecie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rozsądny 32 ponad rok temuocena: 37% 

   Dlaczego nie było projektu budowy łącznika Belgradzka Pileckiego do wyboru ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 31 ponad rok temuocena: 26% 

   Trzeba zhłosić w przyszłym roku.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 30 ponad rok temuocena: 80% 

   Może prawdę mówcie plan likwidacji Kazurki i zniszczenia i zabudowy przedpola lasu kabackiego nazywacie eufemistycznie "łącznikiem" . Niech się pojawi i wyjdzie pod głosowanie że popiera go paru oszołomów i trolli

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cik 29 ponad rok temuocena: 60% 

   Ani doświetlania przejść dla pieszych, ani montaż nowych latarni na kilku ulicach, w miejsce starych betonowych niejednokrotnie mocno popekanych, nie znalazły się w kręgu zainteresowania mieszkańców. Szkoda

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 28 ponad rok temuocena: 85% 

   Remont ścieżki na Rosoła od Belgradzkiej do Przy Bazantarni? A ile lat ma ten odcinek żeby go remontować? Wydaje mi się że to było robione z 6 czy 7 lat temu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~m.maciek25 27 ponad rok temu

   Minimum 16

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 26 ponad rok temuocena: 83% 

   Zdecydowanie za mało hoteli dla owadów i parków dla motyli :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paniwładcapszczelarza 25 ponad rok temuocena: 82% 

   Z tego co wrony cwierkaja to przymierzają się tam teraz do montażu elektrowni atomowej na uran wydobywany z kaszubskich kopalni. Tak więc teges..

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tytus, Romek i . .. 24 ponad rok temuocena: 83% 

   Elektrownia atomowa na dachu ratusza. Jedna turbina już działa.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 23 ponad rok temuocena: 44% 

   Wstyd mi trochę, bo chciałem zagłosować, a życie weszło w paradę i głupio przegapiłem termin. No trudno. Projekty, które wygrały, są generalnie fajne.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 22 ponad rok temuocena: 0% 

   ciekawe czy minusy dostałeś za to że przegapiłeś, czy ze ci się podobają te co wygrały.. nigdy nie wiadomo jakimi ścieżkami chodzą myśli gawiedzi

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ 6738 mieszkańców 21 ponad rok temuocena: 65% 

   6738 mieszkańców głosowało jak urządzić dzielnice, w której mieszka ponad 150 000 ludzi. Czy to nie mówi samo za siebie? To jest farsa, marnotrawienie publicznych pieniedzy w niewiadomo jakim celu? WTF?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~egon 20 ponad rok temuocena: 64% 

   bo reszcie jest wszystko jedno ( albo zdają się na mądrzejszych), jak w wyborach

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 25 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NaRowerze 19 ponad rok temuocena: 42% 

   przecież nikt nie bronił tym pozostałym 140.000 głosować. nie głosują bo się nie interesują, potem dopiero lament. kto nie gotuje, niech potem już nie ocenia i nie komentuje - sam wyraził już swój głos brakiem głosu :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 21 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bez roweru 18 ponad rok temuocena: 57% 

   Otóż nie jest prawdą, że mogłem głosować na nie. Nie popieram tych inwestycji i nie interesuje mnie wybieranie mniejszego zła. BO to zabawa dla wąskich grup interesów.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 27 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NaRowerze 17 ponad rok temuocena: 41% 

   Ale mogłeś głosować na co innego. Jeśli większość tak zagłosowałaby (a nie rezygnowała, bo "im się nie chce", bo "i tak będzie inaczej", bo "mój głos nic nie zmieni" itp) to co innego by wygrało. A tak mniejszość zdecydowała przy twojej milczącej akceptacji - tak działa demokracja, która jest bezlitosna dla leniuchów, a Ci, którzy zagłosowali są Ci wdzięczni - pozdrawiam :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bez roweru 16 ponad rok temuocena: 63% 

   Jeszcze raz: nie będę wybierał czegoś na siłę. Ja np. zagłosowałbym za zaoraniem ścieżek rowerowych. Ale nie mam takiej możliwości. I taki projekt nie przeszedłby weryfikacji. Oczywiście jest to przykład skrajny by zobrazować sytuację. Obecnie projekty są zgłaszane przez wąskie zorganizowane grupy i one też zbierają podpisy. Niekoniecznie mieszkańców dzielnicy. Taki system to po prostu cwaniactwo.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 27 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NaRowerze 15 ponad rok temuocena: 41% 

   To w przyszłym sezonie zgłoś swój projekt i daj mi szansę na niego zagłosować - trzymajmy się tego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Urszczyn 14 ponad rok temuocena: 81% 

   Co za bzdury tu jeden wypisuje. Te projekty to jak wybór między szubienicą, gilotyną i rozstrzelaniem. Co z tego, że ludzie nie głosują, skoro i tak wszystko zakończy się śmiercią? Te żałosne ursynowskie stowarzyszonka, co przed wyborami głośno na wszystko szczekały, teraz siedzą cicho, bo swoich radnych dostały, potrafią realizować potrzebne dzielnicy rzeczy tylko za pomocą BO. To jest jedna z patologii. A jak ktoś powie, że mieszkańcy nie chcą zgłaszać projektów... to ja powiem, no i co z tego? Niech nie zgłaszają, na co komu BO w takiej postaci? Żeby się jeden z drugim żałosny radny, czy ich kumpel lansował?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BPmaWady-ale jest Ok 13 ponad rok temuocena: 67% 

   Przecież jest dowolność w sumie w zgłaszaniu projektów o ile spełniają zasady BP. Po co krytykować w takim razie z kanapy? Kilka ładnych mcy przed wami. Wymyślcie projekt, napiszcie, przejdźcie weryfikacje, zainteresujcie sąsiadów by zagłosowali. I już - będzie sukces. Ale nie, przecież się nie chce… po co… przecież i tak się nie uda… co się będę angażował…

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Urszczyn 12 ponad rok temuocena: 100% 

   Nie mądrz się. Mój projekt raz wygrał, a dotyczył zieleni na Ursynowie. Wielkrotnie też zgłaszałem rózne projekty. Nie przeszkadza mi to jednak krytykować BO i punktować wszystkich jego wad. Co więcej, wolałbym żeby w ogóle nie było BO, ponieważ na takich zasadach to raczej patologia inwestycyjno-rozwojowa niż faktyczne ulepszanie miasta.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 11 ponad rok temuocena: 100% 

   No jak się to "głosowanie" przeprowadza utajnione lepiej niż cokolwiek, to tak to wygląda. ZERO ogłoszeń na klatkach, ZERO informacji dla mieszkańców, dopóki sam nie drążysz, to się nie dowiesz. Równie dobrze to "głosowanie" mogłoby jeszcze się odbyć w jakiejś zatęchłej sali "dumu kultóry", żeby kilku społeczniaków wrzucało karteczki na pomysły zaproponowane przez ich znajomych montujących kostki i przycinających trawniki. Te 150k ludzi marzy tylko o tym, żeby im nie przeszkadzać w życiu, właśnie np. przez zwężenia ulic i kasowanie parkingów "bo tu będzie park żeby można było srać psami i jeździć na rowerze prosto pod koła aut", a nie obchodzi ich "hotel dla motyli", który ładnie wyglądał tylko na papierze.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 10 ponad rok temuocena: 89% 

   6738 mieszkańców zagłosowalo. Czekam teraz na artykuł za kilka miesięcy z ktorego dowiem się, że mieszkańcy nie chcą realizacji jakiegos pomysłu w swojej okolicy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 9 ponad rok temuocena: 69% 

   To skandal, żeby kasa na infrastrukturę szła z BO zamiast z miasta. Ale fakt, że potem miasto nawet nie ma kasy na odśnieżanie, wszystko poszło na palety, plakaty z piorunami i hostel LGBTQWRTYXYZ

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 8 ponad rok temuocena: 38% 

   Nick stosowny do wpisu... Choć w zasadzie z pierwszym zdaniem się zgadzam, ale drugie to już przesada.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 20 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xxxcc 7 ponad rok temuocena: 81% 

   "budowy ścieżek rowerowych w stolicy - m.in. na Filipiny Płaskowickiej - od Lanciego do Pileckiego". Fajnie, tylko czy na tym terenie nie mial powstac park? I co? Wydana zostanie kasa na budowe sciezki a za kilka lat w czasie tworzenia parku ulegnie zniszczeniu, bo nie wierze, zeby w czasie prac tak sie nie stało.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 6 ponad rok temuocena: 85% 

   Ten park to raczej szybko nie powstanie... teraz to bardziej parking.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~yaki 5 ponad rok temu

   Parking też tam mógł powstać - podziemny. Ale miasto unało że nie jest potrzebny. I ok 1000 miejsc stoi pustych - czytaj zamurowanych.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5391 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022