REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Aleksander Tarnawski, ostatni Cichociemny

  Aleksander Tarnawski, ostatni Cichociemny (KT)

  W wieku 101 lat zmarł ostatni żyjący Cichociemny - mjr Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz. Kilka razy gościł na Ursynowie na Piknikach Cichociemnych. Przekazywał wówczas młodzieży swoje wspomnienia i wartości.

  Z przykrością informujemy, że na wieczną wartę odszedł ostatni Cichociemny – major Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. Cześć Jego Pamięci! Chwała Bohaterowi! 

  - napisano na oficjalnym fanpage'u polskich Wojsk Specjalnych.

  Ostatniego Cichociemnego pożegnał też burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  Aleksander Tarnawski był Cichociemnym - spadochroniarzem Armi Krajowej, którzy mieli za zadanie prowadzić walkę partyzancką z niemieckim okupantem.

  Urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie. W 1938 r. ukończył gimnazjum w Chorzowie i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej.

  Tarnawski po zakończeniu ćwiczeń w Wielkiej Brytanii i po desancie do Polski (nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 r. został zrzucony niedaleko Góry Kalwarii w ramach operacji "Weller 12"), dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne. Podczas działań wojennych nosił pseudonimy "Upłaz" i "Wierch". Był kilkakrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowano go również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Pro Patria" oraz szablą oficerską.

  Gość specjalny na ursynowskich piknikach

  W wieku 93 lat powtórzył swój skok spadochronowy w tandemie z żołnierzami jednostki Grom. Był honorowym kombatantem tej jednostki, która także dziedziczy tradycje i obyczaje Cichociemnych.

  Przyjeżdżał na Ursynów - był gościem Pikników Cichociemnych organizowanych przez dzielnicę przez lata na terenie wokół Górki Kazurki - przyszłego i budowanego właśnie Parku Cichociemnych. Ostatni raz w 2017 roku. Rok później i dwa lata później nie przyjeżdżał już ze względu na stan zdrowia.

  - Bardzo dobrze pamiętam mój pierwszy skok spadochronowy. Przed wojną nie miałem możliwości ani latać samolotem, ani skakać z niego. To była bardzo ważna próba, na szczęście wyszedłem z niej cało - wspominał. 

  - Jestem zaszczycony zaproszeniem i szczęśliwy, że przebywam w towarzystwie tak przyjaznych ludzi. Historia naszego narodu powinna być opowiadana lekko i nie pompatycznie - powiedział Aleksander Tarnawski w rozmowie z Haloursynow.pl w 2017 roku.

  ZOBACZ VIDEO: Piknik Cichociemnych w 2017 r. z udziałem Aleksandra Tarnawskiego

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4651 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022