REKLAMAA1-SanGiovanni--01-06----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 lipca 2016, 14:30 komentarzy 7

  Karolina Kaczyńska-Piwko

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (AMS)

  Wczoraj wieczorem zmarł Andrzej Cielecki, 88-letni powstaniec, założyciel kombatanckiego Radia Armii Krajowej "Jutrzenka", którego flaga od lat powiewa na imielińskim bloku przy Dereniowej. Skromny i odważny człowiek, który przez ponad trzydzieści lat walczył o utrzymanie wyjątkowej, niekomercyjnej rozgłośni.

  Andrzej Cielecki był postacią, która doświadczeniem i mądrością mogłaby obdarzyć co najmniej szwadron wojska. Zawodowo był dr inż. elektroniki. Został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych. Należał do Armii Krajowej, gdzie pod pseudonimem „Andrzejek” brał udział w powstaniu warszawskim w batalionie 'Zośka' jako najmłodszy oficer. Trzy razy próbował uciekać z niemieckiego obozu jenieckiego.

  Po powrocie do Warszawy w 1945 roku, najpierw skończył szkołę Wawelberga na wydziale łączności, a potem Politechnikę, gdzie zdobył doktorat się z optoelektroniki. W 1949 r. został aresztowany przez UB i torturowany.  W ramach nakazu pracy został przydzielony do  Zakładów Telewizyjnych, gdzie  wbrew nakazom udaremniał  budwę zagłuszarek Radia Wolna Europa. W 1969 roku przyznano mu tytuł „Mistrza Techniki”. Był wieloletnim pracownikiem PAN-u i właścicielem licznych patentów, w tym zagranicznych.

  Założyciele radia "Jutrzenka" - Elżbieta Żełabin-Cielecka i Andrzej Cielecki

  Historia Andrzeja Cieleckiego i jego żony Elżbiety, czyli założycieli radia, jest równie niesamowita. Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie 14 grudnia 1981 roku, czyli dzień po ogłoszeniu stanu wojennego. Nadajniki zbudowano w ciągu 24 godzin, ten sam zespół naukowo-techniczny budował jeszcze inne, dla "Radia Solidarność". Ponad 2000 tych nadajników: wielkości pudełka od zapałek, każdy o zasięgu około kilkuset metrów, rozmieszczono równomiernie na terenie całego Ursynowa. Były małe, ale dzięki temu niewykrywalne dla SB. „Zazule” pojawiały się w szybach wentylacyjnych i windach.

  Kolejne zawirowania polityczne nie wpłynęły na funkcjonowanie maleńkiej, niszowej stacji, którą założyło małżeństwo elektroników ku pokrzepieniu serc. Na antenie „Jutrzenki” możemy usłyszeć sporo muzyki poważnej, powstańczych piosenek, alfabet piosenki patriotycznej, audycji o sekretach historii, wspomnień wojennych, posłuchać pouczających lektur, reportaży - czasem jak najbardziej współczesnych.

  „Jutrzenka” nadaje do dziś. Po prawie 35 latach i kilku przeprawach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji 8 czerwca 2011 roku rozgłośnia otrzymała koncesję.  „Jutrzenka” nadaje swój program na częstotliwości 99,5 MHz codziennie, w godzinach od 12:00 do 24:00.

  Flaga na budynku przy ul. Dereniowej 4, gdzie mieści się rozgłośnia "Jutrzenki"

  Niesamowity duet stracił wczoraj jeden z filarów, ale żona pana Andrzeja zapowiada, że program „Jutrzenki” nie zniknie z radioodbiorników.

  Historia radia jest niepewna, ale nie poddamy się. Nigdy się nie poddawaliśmy. Czekamy teraz na znak z nieba, na pomoc losu. Potrzebujemy też wsparcia finansowego, sponsora, który zrozumie, jaka jest idea. Czasami tak musi być, że potrzeba chwili, żeby znów wszystko się ułożyło – mówi Elżbieta Żełabin-Cielecka.

  Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe. O terminie z pewnością poinformujemy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~qwerty 7 ponad rok temuocena: 80% 

   Nie rozumiem jak trzeba mieć zryty beret, żeby minusować takie wiadomości. A Pan Andrzej myślę, że zasłużył na swoją ulicę na Ursynowie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kot 6 ponad rok temuocena: 0% 

   Pewnie niektórzy zwyczajnie nie zgadzają się z tym, że Pan Andrzej Cielecki zmarł - i wyrażają to "minusem"...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Iza 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Jeden z najwspanialszych osób w moim życiu. Spoczywaj w pokoju.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawska Grażyna 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Bardzo nam żal, odszedł wielki człowiek, wielki patriota niezłomny w walce o Polskę.Pokój jego duszy. Wszyscy znajomi i przyjaciele z Ćmielowa .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nanna 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Żal, odchodzą tak niepowtarzalni ludzie! Niech dobry Bóg przyjmie Go do wiecznej chwały!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wrona orła nie pokona 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Minusują sympatycy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), która powstała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. pod kierownictwem Wojciecha Jaruzelskiego (wg. Sądu Okręgowego w Warszawie to "grupa przestępcza o charakterze zbrojnym")?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aleksandra z Wwy 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Wieczne Odpoczywanie Racz Mu Dać Panie . To bardzo smutna informacja - choć znałam Pana Andrzeja jedynie z fal Radia "Jutrzenki" był moją bratnią duszą ,był Wspaniałym Człowiekiem. Aleksandra z Ursynowa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3826 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020